USG jamy brzusznej należy do badań obrazowych, które należy do najbardziej elementarnych i zazwyczaj wykonywanych u pacjentów w pierwszej kolejności. Z jego pomocą można wykryć pewne nieprawidłowości w zakresie jamy brzusznej, znajdujących się w niej narządów wewnętrznych. To również procedura, która stanowi podstawę w dalszym procesie diagnostycznym i ułatwia zawężenie obszaru dalszych badań. Co zatem można stwierdzić, poddając się ultrasonografii brzucha? Czego natomiast omawiane badanie nie jest w stanie wykryć?
Wykrywanie zmian w obrębie organów wewnętrznych
Biorąc pod uwagę, iż jama brzuszna jest obszarem, w którym znajduje się większość ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych, diagnostyka w zakresie jamy brzusznej ma kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli pacjent boryka się z niepokojącymi objawami i dolegliwościami wymagającymi sprawdzenia. Ultrasonografia jamy brzusznej jest jedną z metod diagnostycznych, dzięki której można rozpoznać szereg nieprawidłowości. Mowa tutaj chociażby o funkcjonowaniu organów wewnętrznych i zmian w ich zakresie.
Jakie zmiany można rozpoznać dzięki USG jamy brzusznej?
Do najczęściej diagnozowanych problemów należą torbiele i guzy w jamie brzusznej, ale także zmiany nowotworowe, które wcześnie zauważone mogą być poddane stosownemu leczeniu.
Można wykryć, czy poszczególne organy wewnętrzne są powiększone, nie działają prawidłowo, pojawiają się w ich obrębie stany zapalne, jak chociażby w przypadku otrzewnej. Na ultrasonografii specjaliści wykonujący badanie są w stanie określić, czy pęcherzyk żółciowy nie uległ uszkodzeniu, w jego działaniu nie pojawiają się żadne anomalie.
Jeżeli u pacjenta istnieje podejrzenie pojawienia się złogów w układzie moczowym, można je wykryć również dzięki ultrasonografii jamy brzusznej. To badanie pomoże także zdiagnozować zastoje płynów w nerkach i moczowodach.
Kolejny ważny narząd, który można poddać obserwacji z pomocą USG jamy brzusznej, to wątroba. Jeśli jest uszkodzona, na omawianym badaniu obrazowym będzie można zaobserwować niepokojące zmiany. Można zauważyć, czy organy wewnętrzne nie uległy skaleczeniu, uszkodzeniu lub deformacji.
Badanie pomaga wykryć zmiany również w obrębie trzustki, dróg żółciowych, śledziony, naczyń krwionośnych, narządów rodnych, czy gruczołu krokowego.
Jakich zmian chorobowych USG jamy brzusznej nie wykrywa?
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to jedno z pierwszych badań, któremu poddaje się pacjentów. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie wszystkie zmiany chorobowe i schorzenia można wykryć z jego pomocą.
Zazwyczaj badaniu USG nie poddaje się pacjentów, u których istnieje podejrzenie zmian chorobowych w obrębie jelit i błony śluzowej żołądka. Jeśli zatem u pacjenta podejrzewa się chorobę wrzodową, zostanie skierowany na inne badania diagnostyczne. Podczas USG nie wykryje się również raka jelita grubego ani innych chorób dotyczących jelit.