R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaW jakich sytuacjach warto brać większe dawki witaminy D?

W jakich sytuacjach warto brać większe dawki witaminy D?

Witamina D jest jedną z najbardziej istotnych witamin, na której poziom w organizmie należy szczególnie mocno uważać. Dlaczego? Wszystko z uwagi na fakt, że niedobory witaminy D uważa się za problem globalny, a wynika on z położenia geograficznego, m.in. Polski. Na jej szerokości geograficznej, najbogatsze źródło witaminy D jest dość mocno ograniczone, a jest nim synteza skórna, która zachodzi przy ekspozycji ciała na promienie słoneczne. Jednak bardzo ważny jest m.in. kąt ich padania, a ten jest najkorzystniejszych w miesiącach letnich w godzinach, gdy w większości przypadków jest się w zadaszonych pomieszczeniach, np. w pracy, w szkole itp. Biorąc także pod uwagę fakt, że w sezonie jesienno-zimowym jest zdecydowanie mniej słonecznych dni, problem z niedoborem witaminy D jest naprawdę realny i warto o nim pamiętać. Wszystko z uwagi na fakt, że w zależności od sytuacji, należy dostosować dawkę suplementowanej witaminy, aby była ona jak najbardziej skuteczna. W takim razie – o czym warto pamiętać?

Dostosowanie dawki witaminy D – co się bierze pod uwagę?

Na samym początku należy wyraźnie podkreślić fakt, że wszelkiego rodzaju suplementacje, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista zawsze zbierze istotne informacje, aby dopasować odpowiednią dawkę np. witaminy D, aby suplementacja okazała się skuteczna. Można jednak wskazać kilka najbardziej istotnych zmiennych, które wpływają na to, jaka ostatecznie dawka witaminy D będzie najbardziej istotna. Co więcej, często będą one także istotne do dostosowania dawki także innych istotnych substancji odżywczych.

  • Wiek, wzrost i masa ciała;
  • Płeć oraz stan (np. czy kobieta jest w ciąży);
  • Choroby przewlekłe;
  • Styl życia;
  • Aktualny poziom witaminy D.

O ile wszystkie pozostałe czynniki są bardzo istotne, to właśnie aktualny poziom witaminy D (oceniony na podstawie badań), jest kluczowy do określenia dawki suplementu. W przypadku znacznych niedoborów, należy dobrać odpowiednio dużą witaminę D, aby w bezpieczny i możliwie szybki sposób je zniwelować. Przykładem suplementu diety, który może pomóc w przypadku znacznych niedoborów tej witaminy, jest m.in. D3 4000 Allnutrition, który dostępny jest m.in. w sklepie SFD.

Przedawkowanie witaminy D – czy jest możliwe?

Witamina D jest odpowiedzialna m.in. za gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie człowieka i to głównie pod tym kątem, była przez wiele lat promowana do spożywania. Chociaż już wiadome jest to, że jej zastosowanie jest znacznie szersze, to właśnie z tego powodu, jej nadmiar może być szkodliwy. Wszystko z uwagi na możliwość wystąpienia zwiększonego stężenia wapnia w surowicy, które w konsekwencji powoduje szereg poważnych dolegliwości, a nawet chorób.

Pierwszymi objawami będzie przede wszystkim zmęczenie, czy też zaparcia lub wymioty, jednak w skrajnych przypadkach może to doprowadzić do osłabienia mięśni, zaburzeń pracy serca, zwapnieniem tkanek, a nawet anoreksji, natomiast u dzieci mogą wystąpić zaburzenia wzrostu. Z tego powodu, warto uważać na odpowiednie dawkowanie witaminy D, a nie należy stosować olbrzymich jej dawek bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Z tego względu warto mieć dostęp do oferty suplementów diety, w której witamina D jest dostępna w różnych wariantach. Dzięki temu można dostosować stosowaną dawkę do swojej sytuacji i zaleceń lekarza. Bogatą ofertę z tego zakresu, a także wszelkiego rodzaju innych suplementów diety oraz odżywek, można znaleźć w sklepie SFD, który od wielu lat dostarcza na rynek preparaty najwyższej jakości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a