R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionUnia zatwierdziła FEŁ

Unia zatwierdziła FEŁ

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania.

Negocjacje programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 z Komisją Europejską trwały od czerwca. Tydzień temu Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał KE jego ostateczną wersję, którą ta w poniedziałek zatwierdziła.

Na tę kwotę składają się:
1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców;
658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Właśnie przyjęcie tzw. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji przez Komisję Europejską, czyli przekazanie pieniędzy na przekształcenie gospodarcze regionu Bełchatowa, było potrzebne dla uznania całego programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Wiadomość o podjęciu decyzji w tym temacie przywiózł do Polski wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który w poniedziałek (5 grudnia) spotkał się na Stadionie Śląskim w Chorzowie z marszałkami województw węglowych. Tam poinformował o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską wszystkich pięciu planów sprawiedliwej transformacji dla Polski.

To oznacza, że 3,85 mld euro są już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu – powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Rozumiem, że ten trudny etap negocjacji, które prowadziliśmy jeszcze w ostatnich dniach możemy uznać za zakończony – mówił podczas spotkania z unijnym politykiem marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Łódzkie skupia jak w soczewce cały problem, który chyba mają wszystkie regiony. Jest to starcie priorytetów. Każdy z nas, siadających do rozmów, te priorytety miał inne.

Marszałek zaznaczył, że wspólnym mianownikiem tych priorytetów są ludzie.
– Dla strony rządowej najważniejsze było bezpieczeństwo energetyczne Polaków – zabezpieczenie ludziom dostępu do energii. Priorytetem dla Komisji Europejskiej było ograniczenie emisji CO2. My samorządowcy, też patrzący przez pryzmat ludzi – chcieliśmy w procesie transformacji zapewnić mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo socjalne wynikające z bezpieczeństwa pracy, czyli normalnego życia. Zderzenie tych priorytetów i osiągnięcie dobrego rezultatu dla wszystkich jest niewątpliwym sukcesem tych rozmów.

Informacja prasowa
R e k l a m a

18 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

18 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Paj
Paj
1 rok temu

A ile z tego trafi do Pajęczna i jakie inwestycje będą w Pajęcznie ??

Wyborca
Wyborca
odpowiedział na komentarz  Paj
1 rok temu

Nic? W Pajęcznie jest koncepcja, po co inwestycje?
Przecież wypłata i tak na konto wpływa.

Piotr
Piotr
odpowiedział na komentarz  Paj
1 rok temu

Takie jakie załatwi Pielucha, czyli chyba żadne. Tak sądzę.

Wyborca
Wyborca
odpowiedział na komentarz  Piotr
1 rok temu

Może ruda dycha coś załatwi. Dla Sulmierzyc wiele robi.

ktoś nie stąd
ktoś nie stąd
odpowiedział na komentarz  Wyborca
1 rok temu

Tak z ciekawości – o kim mowa ?

ktoś stąd
ktoś stąd
odpowiedział na komentarz  ktoś nie stąd
1 rok temu

No o tej donosicielce, czyli kapusiu z Sulmierzyc. Jesteś nie stąd to możesz nie wiedzieć. Zapytaj kogoś stąd.

ktoś nie stąd
ktoś nie stąd
odpowiedział na komentarz  ktoś stąd
1 rok temu

Myślałem, że chodzi o posłankę ale sprawdziłem na zdjęciach i ona ma czarne włosy nie rude

Kociak
Kociak
odpowiedział na komentarz  Wyborca
1 rok temu

Chyba na poprzek..

Polak
Polak
1 rok temu

PiS likwiduje co się da pod płaszczykiem dawania. Niech nie okradaja Polski, nie niszczą i marnotrawią i niech nie dawała żadnych dotacji. Chcemy normalności a nie oszustwa.

Bądźmy realistami
Bądźmy realistami
1 rok temu

Artykuł trochę bez sensu i niepotrzebnie napisany do Pajęczna i tak chyba nic nie trafi nie mówiąc już o jakichkolwiek inwestycjach w Pajęcznie z tego budżetu nawet jeśli jakimś cudem był by fundusz KPO to Pajęczno i tak by złamanego euro nawet nie widziało

Józiek
Józiek
odpowiedział na komentarz  Bądźmy realistami
1 rok temu

Podziękujcie pisowi i posłance stąd.

Piotr
Piotr
odpowiedział na komentarz  Bądźmy realistami
1 rok temu

Odnosząc się do wpisu „Bądźmy realistami” pozwolę sobie na przypomnienie.
W dniu 28 maja 2021 r. odbyła się Konferencja Prasowa posłów Nowej Lewicy przed pajęczańskim szpitalem , którzy powiedzieli cytuję ” z funduszu KPO dla pajęczańskiej służby zdrowia przypada około 13 milionów zł.” . Mając tą wiedzę piszę aby nie wprowadzać mieszkańców mojego miasta (czytaj szpitala) w błąd. Obywatelom należy się rzetelna informacja. Pozdrawiam

Szpital
Szpital
odpowiedział na komentarz  Piotr
1 rok temu

A jak oni to wyliczyli? Równo każdemu? 😁
Cała lewica 🤣

Bądźmy realistami
Bądźmy realistami
odpowiedział na komentarz  Piotr
1 rok temu

KPO nie ma a tymczasem z krajowego budżetu kupiono nową karetkę nowy sprzęt medyczny jest budowane nowe skrzydło szpitala idąc tokiem myślenia lewactwa gdybyśmy czekali na „łaskawe” KPO to szpital już by popadł w ruinę…..nie wspomnę że lewactwo notorycznie na rozkazy Berlina głosuje za rezolucjami dla Polski i poza co takiego lewactwo zrobiło dla Pajęczańskiego szpitala że urządziło sobie przed nim konferencje

Polak
Polak
1 rok temu

Komuchy nic nie dawali i piniendzy nie było!

Konrad
Konrad
odpowiedział na komentarz  Polak
1 rok temu

Ale wiele zbudowali a PIS to zniszczył. Np.energetyka. Nie byłem i nie jestem za komuchami. PIS gorszy od komuchów.

Wyborca
Wyborca
odpowiedział na komentarz  Konrad
1 rok temu

Tragedia to dopiero idzie. W 2023 to jeszcze naobiecuja i co nieco rozdadzą bo wybory a potem klapa. I jeszcze chcą nas wkręcić w wojenną maszynkę do miesa. Nic dobrego nie idzie. A złodziejstwo idzie w najlepsze, patrz stanowiska.

Wacek
Wacek
odpowiedział na komentarz  Wyborca
1 rok temu

Przeczytajcie na nczas.pl. Morawiecki agentem Stasi. Pseudonim Student.