R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaWysiłek związany z pracą jako opiekun w Niemczech

Wysiłek związany z pracą jako opiekun w Niemczech

Wstąpienie do Unii Europejskiej 15 lat temu dało Polakom możliwość łatwego podjęcia pracy za granicą. Jednym z zajęć, które wybierają oni wyjątkowo często, jest praca jako opiekun osób starszych w Niemczech. Nie ulega wątpliwości, że nie jest to praca lekka, a raczej pełna wyzwań i wymagająca wysiłku. W poniższym artykule zastanowimy się nad kwestią tego, jak bardzo wymagające jest to zajęcie i czy warto zdecydować się na wyjazd.

Co czeka Cię w pracy jako opiekun w Niemczech?

Praca opiekuna w Niemczech dotyczy głównie sprawowania pieczy nad tamtejszymi seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi, najczęściej także w podeszłym wieku. Zadaniem opiekuna jest pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak jedzenie, czynności higieniczne czy robienie zakupów. W tym miejscu należy podkreślić, że zakres obowiązków jest mocno zależny od konkretnego zlecenia. Rzecz w tym, że praca jako opiekun osób starszych może się ograniczać do nadzoru i niewielkiej jedynie pomocy, jeżeli podopieczny jest osobą względnie sprawną. Często zdarza się, że seniorzy najbardziej oczekują po prostu obecności drugiego człowieka, przez co opiekun pełni tak naprawdę rolę towarzysza. Jednak obok takich zleceń, pojawiają się też inne, o wiele bardziej wymagające. Podopieczni czasami nie są w stanie samodzielnie wykonywać jakichkolwiek czynności, nawet tak podstawowych jak umycie zębów, czy wizyta w toalecie. W takim przypadku z pewnością praca jako opiekun w Niemczech staje się o wiele trudniejsza i wymaga nie tylko wysiłku, ale również konkretnych umiejętności i doświadczenia.

Wysiłek, a wynagrodzenie

Z pewnością wiele osób jest zdolnych do wykonywania nawet najtrudniejszej i najcięższej pracy, o ile otrzymają za to właściwe wynagrodzenie. Jak wynagradzana jest praca opiekuna w Niemczech? Trudno mówić o jednej, wspólnej stawce, gdyż jest ona uzależniona od wymagań wobec opiekuna, co wydaje się zresztą bardzo sprawiedliwym rozwiązaniem. Standardowe wynagrodzenie to ok. 1100-1300 EUR miesięcznie. Podstawa jest podobna, niezależnie od charakteru pracy, jednak opiekunowie zajmujący się bardziej wymagającymi seniorami mogą liczyć na bardzo atrakcyjne premie, przez co całość wynagrodzenia czasami znacząco przekracza 1500 EUR na miesiąc. Ponadto, trzeba również pamiętać, iż opiekun pracujący w Niemczech zwykle ponosi o wiele niższe koszty życia niż na miejscu. Otrzymuje on bowiem zakwaterowanie u swojego podopiecznego, przez co nie jest zmuszony do opłacania czynszu czy też rachunków. Czasami można również liczyć na częściowe wyżywienie, oferowane przez seniora lub jego rodzinę.

Czy warto pracować jako opiekun w Niemczech?

Z pewnością na postawione powyżej pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Praca jako opiekun w Niemczech pozwala sporo zarobić, jednocześnie jest jednak bardzo wymagająca. Z drugiej strony można również znaleźć zlecenia niewymagające wielkiego wysiłku. Odpowiednie nastawienie mentalne, podstawowa sprawność fizyczna, a także chęć niesienia pomocy powinny wystarczyć, aby wyjechać do pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech i wrócić zadowolonym.

Artykuł powstawał przy ścisłej współpracy z agencją www.aterima-med.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a