R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoAlarm w pajęczańskiej szkole

Alarm w pajęczańskiej szkole

Trzy osoby poparzone w wyniku rozszczelnienia instalacji chłodniczej, zagrożenie wybuchu zbiornika z amoniakiem, podłożenie ładunku wybuchowego. Ewakuacja, wykorzystanie psa służbowego, pirotechników, strażaków. To scenariusze jakie ćwiczył pajęczańskie służby.

W środę 6 września o godz. 8.30 oficer dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o rozszczelnieniu instalacji chłodniczej zawierającej amoniak w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie w wyniku czego poparzone zostały 3 osoby. Pojawiło się zagrożenie wybuchu zbiornika. Do zdarzenia zadysponowano siły straży pożarnej oraz policji, które natychmiast zabezpieczyły miejsce zdarzenia.

Służby odizolowały obiekt przed dostępem osób postronnych, udzielono pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Policjanci wdrożyli wszystkie procedury reagowania w sytuacji kryzysowej. Ewakuowano pracowników obiektu zagrożonego oraz sąsiadującego z nim Starostwa Powiatowego. W trakcie prowadzonych czynności na terenie obiektu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o podłożonym ładunku wybuchowym w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie. Na miejscu policjanci ustalili, że w pomieszczeniu szkoły zabarykadował się mężczyzna i grozi wysadzeniem ładunku wybuchowego. Po otwarciu drzwi przez funkcjonariuszy mężczyzna ucieka przez okno, a na stoliku zostaje znaleziony pakunek. Ewakuowano wszystkich z budynku szkoły. Zadysponowani do akcji policjanci rozpoznania sapersko-minerskiego stwierdzają, że pozostawiony pakunek jest atrapą bomby. Na miejsce również skierowano przewodnika z psem patrolowo-tropiącym, który podejmuje czynności zmierzające do wykrycia sprawcy – informuje mł. asp. Wioletta Mielczarek, rzecznik prasowy pajęczańskiej komendy policji.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Amoniak 2023”, które miały na celu doskonalenie wspólnych działań, sprawdzenie procedur alarmowania sił i środków z terenu powiatu pajęczańskiego. Policjanci, strażacy pod czujnym okiem obserwatorów sztabu zarządzania kryzysowego powiatu pajęczańskiego, władz samorządowych odbyli ćwiczenia dowódczo-sztabowe.

Uczestnicy szkolenia przećwiczyli reagowanie w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służby w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej a także współdziałanie z podmiotami poza policyjnymi.

źródło i fot.: KPP Pajęczno

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments