Co mówią kandydaci na burmistrza przed drugą turą wyborów?

33

To, co nie udało się w poprzednich wyborach Markowi Szydłowskiemu i Bogdanowi Góreckiemu, może udać się Piotrowi Mielczarkowi. Zapytaliśmy Dariusza Tokarskiego i jego kontrkandydata o plany na nadchodzącą kadencję.

W pierwszej turze wyborów obecnego włodarza poparło 2397 mieszkańców, natomiast kandydat Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Pajęczańskiej uzyskał 2443 głosów. W związku z niewielką różnicą 46 głosów postanowiliśmy przeprowadzić ankietę na facebooku, która miała na celu ocenić, jak głosy mogą rozłożyć się w drugiej turze.

Niestety nie wszyscy użytkownicy Facebooka, zdawali sobie sprawę, że ankiety facebookowe nie są anonimowe, a informacja o tym, kto zagłosował na daną odpowiedź, jest widoczna dla wszystkich użytkowników. W związku z wieloma prośbami zdecydowaliśmy o zakończeniu sondy przed czasem. Jednak pomimo tego, że głosowanie trwało tylko 14 godzin, swoje głosy oddało niemal 800 facebookowiczów.

Wśród użytkowników facebooka Dariusz Tokarski uzyskał poparcie na poziomie 40%, natomiast Piotr Mielczarek zdobył 60% głosów. Na kilka dni przed drugą turą postanowiliśmy przepytać kandydatów na urząd burmistrza Pajęczna. Zapytaliśmy Dariusza Tokarskiego i Piotra Mielczarka o ich plany co do składowiska odpadów, Targi Końskie oraz wyniki pierwszej rundy wyborczej walki.

Jak skomentuje Pan zarówno wynik pierwszej tury, jak i wysokie poparcie w sondzie internetowej?
Najpierw chciałbym podziękować wszystkim wyborcom za udział w wyborach. To dowód na odpowiedzialność i zaangażowanie w sprawy gminy. Szczególnie dziękuję tym, którzy oddali swój głos na mnie. Są one oczywistym dowodem na to, że większość mieszkańców naszej gminy oczekuje zmian. 16 lat urzędowania dotychczasowego burmistrza, sposobu sprawowania władzy i wyznaczania tempa i kierunku rozwoju gminy wymaga zdecydowanej korekty. Jestem pewien, że ten efekt to skutek takiej refleksji. Wynik wyborów mnie naturalnie ucieszył, ale przypomina mi stale o przywileju i honorze reprezentowania mieszkańców i gminy na zewnątrz, a jeszcze bardziej o wielkim wyzwaniu i odpowiedzialności za nasze wspólne sprawy. Pamiętając wyniki pierwszej ankiety, drugiej również nie będę komentował.

Pajęczno kojarzone jest z Targami Końskimi, jeśli wygra Pan wybory, co dalej z końskimi imprezami w Pajęcznie?
Imprezy końskie niewątpliwie są skutkiem końskiej pasji pana burmistrza. Dla wielu to powód do dumy, ale dla obrońców zwierząt – ogólnopolskich fundacji i stowarzyszeń -pajęczańskie targi końskie, to powód do wstydu. Jeden z ich filmów nagranych podczas ostatnich targów obejrzało prawie 40 tysięcy osób. Uważam, że dwie „końskie” imprezy w roku w zupełności wystarczą. Wolałbym, by był to zjazd miłośników koni, może wystawa – choć chciałbym, by rozszerzyły swoją formułę, np. o przegląd filmów o podobnej tematyce, koncerty muzyki folkowej i regionalnej, połączone z promocją lokalnych przedsiębiorców, twórców i produktów. Pomysłów na wzbogacenie tej formuły na pewno jest wiele. Należy wybrać te najciekawsze.
Co do samych targów, to deklaruję, że jeśli zostanę burmistrzem, to pomogę w ich przygotowaniu dotychczasowemu organizatorowi, jeśli wykaże taką inicjatywę, natomiast nie będę patronował takim imprezom.

Jakie są Pańskie plany w stosunku do wysypiska śmieci w Dylowie, czy zostanie zlikwidowane?
Gdyby to ode mnie zależało, to nie dopuściłbym do jego powstania. Wpływy z tego tytułu do budżetu są nieadekwatne do uciążliwości nim powodowanych. Mówię o spadku wartości okolicznych działek, smrodzie, zniszczonych drogach i wielu innych. Natomiast mówienie dziś o likwidacji wysypiska, byłoby populizmem. Uważam, iż należy ściśle kontrolować prawidłowość procesów technologicznych, ilość i jakość przywożonych odpadów, a przede wszystkim ograniczyć jego rozbudowę. Składowisko powstawało z zamysłem obsługi gmin ościennych, a podpisany pod koniec 2016 roku przez burmistrza Tokarskiego nowy plan gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego otworzył furtkę na śmieci z 1/3 województwa, w tym aglomeracji łódzkiej. Nie tego oczekują mieszkańcy od swoich przedstawicieli w urzędzie miasta.Co chciałby Pan powiedzieź swojemu oponentowi przed drugą turą?

Myślę, że wielką wartością naszych czasów jest wolność wyboru. 4 listopada mieszkańcy zdecydują o przyszłości naszej gminy – uszanujmy ich wolę.

Na pytania odpowiedział także Dariusz Tokarski:

Jak skomentuje Pan zarówno wynik pierwszej tury, jak i poparcie w sondzie internetowej?
Dziękuję wszystkim za udział w wyborach, dziękuję za oddane na mnie głosy. To wyraz zaufania, ale również motywacja do dalszej ciężkiej i sumiennej pracy, by zmieniać naszą małą ojczyznę.

Pajęczno kojarzone jest z Targami Końskimi, jeśli wygra Pan wybory, co dalej z końskimi imprezami w Pajęcznie?
Targi końskie to impreza, która powstała wysiłkiem wielu osób, to impreza promująca nasze miasto w kraju i za granicą, ogromna promocja i dochód nie tylko dla gminy. Cieszę się, że targi stały się rodzinnym piknikiem odwiedzanym przez tysiące osób, że udało się stworzyć handel końmi ogólnoużytkowymi, ale moją ogromną satysfakcją jest to, że nie ma w Pajęcznie skupu koni na rzeź. Należy jednak pamiętać, że jest wiele innych imprez i wydarzeń jak Zlot samochodów 4×4, Zlot motocyklistów, Campery, zawody wędkarskie i sportowe, Ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego, Noc kabaretowa czy ostatnio dwudniowy kiermasz krzewów i kwiatów ozdobnych połączony z festiwalem miodu i wiele innych indywidualnych pomysłów, które chcę wspierać, by ich poziom był jak najwyższy. Jestem otwarty na nowe pomysły i propozycje, a przekonały się o tym osoby, które wyszły z propozycją zorganizowania w sierpniu pokazów para-motolotni czy wystawy psów nie tylko rasowych, jak również pokazów tresury psów użytkowych.

Jakie są Pańskie plany w stosunku do wysypiska śmieci w Dylowie, czy zostanie zlikwidowane?

Jeśli chodzi o funkcjonowanie składowiska odpadów to temat zarówno dla mieszkańców, jak i dla mnie bardzo ważny.
Sprawę składowiska szeroko opisywałem na swoim facebooku. Przypomnę tylko, że samo składowisko powstało pod koniec lat 90 za czasów poprzedniej władzy i teraz likwidacja składowiska jest niemożliwa, ponieważ nie my jesteśmy jego właścicielem. Jestem przeciwny rozbudowie składowiska, czego dowód dałem, odrzucając wnioski firmy Ekoregion o jego powiększenie. Gospodarujmy dobrze tym, co mamy, by oddziaływanie na otoczenie było jak najmniejsze. Proponuję również, aby większą kontrolę mogli sprawować mieszkańcy, ustalając raz na kwartał dzień otwarty, by każdy mógł wejść, zobaczyć, jak również skontrolować dokumenty, by dowiedzieć się, ile odpadów trafia na nasze składowisko.

Co chciałby Pan powiedzieć swojemu oponentowi przed drugą turą?
Mam nadzieję, że pomimo ciężkiej kampanii wyborczej i niezależnie od wyniku wyborów, pozostanie nam wzajemny szacunek i wspólnie będziemy mogli działać na rzecz mieszkańców.

Jak zakończy się wyborcza batalia? Dowiecie się już w niedzielę 4 listopada odwiedzając serwis TwojePajeczno.pl


guest
33 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Asowy
Asowy
1 rok temu

Jakie to żałosne, że ludzie chcieli wycofać swoje głosy w Facebookowej sondy po tym jak okazało się, że widać kto na kogo głosował. Wstydzicie się swoich kandydatów?

jeden z wielu
jeden z wielu
odpowiedział na komentarz  Redakcja
1 rok temu

Osoby które nie są mieszkańcami naszej gminy nie powinny mieć prawa głosu

Pikuś
Pikuś
odpowiedział na komentarz  jeden z wielu
1 rok temu

Smród z wysypika jest taki sam dla wszystkich.

Emigrant
Emigrant
1 rok temu

Targi końskie, paralotnie, wystawy psów… A gdzie nowe miejsca pracy, eksponowanie walorów turystycznych terenów nad Wartą, przyciągnięcie pielgrzymów do sanktuarium maryjnego? Bo jak na razie to Pajęczno staje się miasteczkiem, które z jednej strony ma powiększającą się dziurę w ziemi w postaci kopalni węgla brunatnego, a z drugiej strony kolejne kopalnie wapienia do produkcji cementu… Do tego spalanie śmieci w piecach cementowni, wysypisko śmieci, brak chociażby prostej obwodnicy Pajęczna (droga od Makowisk w stronę Dylowa Rz.). Nawet jeśli nieliczni zarobią w kopalniach to w efekcie zostanie w gminie zdegradowane środowisko i brak perspektyw dla młodych pokoleń. Ludzie nadal będą się… Więcej »

zły
zły
odpowiedział na komentarz  Emigrant
1 rok temu

brawo, bardzo w punkt, nie sposób się nie zgodzić

z innej beczki: co to za święto, że administracja wrzuciła tutaj wypowiedź pana Mielczarka? do tej pory miałem wrażenie, jakby ten portal prowadził sam pan Tokarski….

Kasia
Kasia
1 rok temu

Poprawcie mnie, jeśli się mylę. Kiedy odbył się ostatni zlot camperów? Zlot motocykli też został odwołany w zeszłym roku. 4×4 na konto ośrodka pomocy społecznej musiało/chciało 😉 wpłacić 4.000 zł? Grupy ludzi chcą coś robić, urząd im łaskawie na to pozwala – ale chwali się jak swoimi. Jest jeszcze sporo innych pomysłów – żaden nie doczekał się realizacji. Bo burmistrz odpowiadał: pomyślimy… i myśli już kilka lat. Aż dziw, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni te pomysły nie zostały zrealizowane. Nie mam nic do obecnego burmistrza, ale myślę, że już czas, żeby pomyślał o czymś innym – dobrze się sprawdził… Więcej »

Roman
Roman
odpowiedział na komentarz  Kasia
1 rok temu

Słyszeliście, w Działoszynie szykują taczke dla posłanki.

Pikuś
Pikuś
odpowiedział na komentarz  Roman
1 rok temu

Nie pij tyle tanich win…..

Romanek
Romanek
odpowiedział na komentarz  Roman
1 rok temu

ja słyszałem, że dla Romana

Pikuś
Pikuś
odpowiedział na komentarz  Kasia
1 rok temu

Ja Tokarskiego widzę tylko w więzieniu….

asterix
asterix
1 rok temu

Pan Tokarski robi tylko w Pajecznie a wsie zapomina trzeba zmian bo wioski nie sa ciemne juz jak kiedys.

Berbeć
Berbeć
odpowiedział na komentarz  asterix
1 rok temu

@asterix moim zdaniem jesteś nie obiektywny!!! Jedź zobacz jak wyglądają Makowiska(szkoła, place zabaw, chodniki, remiza itd…), Siedlec( remiza chodniki itd…), Wręczyca,Lipina( plac zabaw, remiza, zrobiona jest altanka żeby młodzież miała się gdzie spotykać), Gajęcice(super dom gdzie odbywa się święto chyba ziemniaka, czy chleba już nie pamiętam z pięknym placem zabaw itd…) itd itd Łężce boisko jest park z ławkami dla młodzieży itd itd na każdej, ale to każdej jest widoczna ciężka praca Tokarskiego i totalnie niesprawiedliwe @asterix są Twoje słowa. Moim zdaniem wszyscy musimy być obiektywni i w niedzielę musimy wybrać nie osobę, którą najbardziej lubimy, tylko osobę która jest… Więcej »

asterix
asterix
odpowiedział na komentarz  Berbeć
1 rok temu

czemu wszystkich wsi nie wymieniles i widzisz

asterix
asterix
odpowiedział na komentarz  Berbeć
1 rok temu

nie jestem za tym i za tym tylko zeby cos robili dla wsiow nie tak kolega opisal bo cyba ma posade w gminie to broni.Berbeć

Michalica
Michalica
odpowiedział na komentarz  Berbeć
1 rok temu

Tak w Gajęcicach Starych dom w którym odbywa się święto ziemniaka to fuszerka, na głowę leje się z sufitów, kto tam w ogóle bywa, po co komu ta inwestycja?

Jan III
Jan III
odpowiedział na komentarz  Berbeć
1 rok temu

Obecnemu burmistrzowi to za jedno muszę podziękować, to że w jakichkolwiek statystykach czy to dochód na mieszkańca czy pozyskiwanie kasy z funduszów europejskich szukam Pajęczyna
na koncu tabel w skali kraju a nie gdzieś choćby w środku stawki takie ułatwienie po 16 latch rządu. Reszta to tylko gorsze sceny takie jak choćby brak ścieżek rowerowych gdzie w normalnych gminach z środku stawki to norma w ich krajobrazie, także trzeba w niedziele obecnego wlodarza po przez glos na Mielczarka z siodła z rzucić

Rozi
Rozi
odpowiedział na komentarz  asterix
1 rok temu

Na wioskach też jest dużo robione, place zabaw czy remizy.
Wystarczy sie rozejrzec 🙂

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Że co? Ja mam patrzeć na dokumenty? Mów tak dalej…

Tadek
Tadek
1 rok temu

Kiermasz krzewów i festiwal miodu…………. popatrzcie na fotorelacje. Oczy krwawią.

Michalica
Michalica
odpowiedział na komentarz  Tadek
1 rok temu

Nieudolne próby ku temu, żeby targowisko do czegoś się przydało, bo w tej chwili to jedna wielka porażka. Ludzie wszędzie indziej jadą na rynek, a Pajęczno szerokim łukiem omijają i z roku na rok jest coraz gorzej…

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Powodzenia Darku, całe Pajęczno jest z TOBĄ!!!

Marcin
Marcin
1 rok temu

Czemu Admin zablokował temat wybory Pajęczno?
Powązka nie odpowiedziała na pytania na temat działki obok wysypiska?! Czyli to prawda!
Nie odniosła się do pytania odnośnie zmieniania wersji pisma dla osób z Tuszyna?! Czyli próbowała wprowadzić ich w błąd?! Mieszać!?Tylko żeby osiągnąć własne korzyści!
Pan Górecki = Mielczarek bo jednak był mężem zaufania!!
Chyba do Pajęczna chce się przenieść ze śmieciowym biznesem pewien biznesmen z Działoszyna vel Kucia? Czyżby niektóre osoby były jego emisariuszami?!

Edmund
Edmund
1 rok temu

Pozdrawiamy żonę Wiły która jest mężem zaufania Mielczarka! Można! Można! Pewnie będzie główną księgową.

Anna Wiła
Anna Wiła
odpowiedział na komentarz  Edmund
1 rok temu

Wyobraź sobie, że można pomagać ludziom bezinteresownie.

Karol
Karol
1 rok temu

Mielczarek WYGRAŁ!! NIEOFICJALNIE 3300 GŁOSÓW!! Tokarski 2700!!!

RTD
RTD
odpowiedział na komentarz  Karol
1 rok temu

Trzy minuty liczenia 🙂 Poszli na rekord 😀

Marcin
Marcin
1 rok temu

I co z tego że Mielczarek wygrał!! Ważne że pisury wszędzie w miastach przegrywają!! Za rok ich przegonią z parlamentu i tyle będzie z obietnic pisu dla Mielczarka!!

Górnik
Górnik
odpowiedział na komentarz  Marcin
1 rok temu

3 minuty dobre😂 weźta się okopta 😉

Janek
Janek
odpowiedział na komentarz  Marcin
1 rok temu

Piszesz o tokarskim który u Gowina dupsko grzeje

Górnik
Górnik
odpowiedział na komentarz  Janek
1 rok temu

Piszę że nie glosowalismy elektronicznie tylko analogowo karteczka do karteczki 😋

Bogdan Górecki
Bogdan Górecki
1 rok temu

PAN PIOTR MIELCZAREK W PIĘKNYM STYLU WYGRAŁ Z TOKARSKIM W II TURZE WYBORÓW NA BURMISTRZA PAJĘCZNA. ZDOBYŁ UZNANIE 400 WYBORCÓW WIĘCEJ. SERDECZNE GRATULACJE I ŻYCZENIA OGROMNYCH SUKCESÓW!
BOGDAN GÓRECKI