R e k l a m a
Strona głównaKomentowaneCzęść unijnej dotacji do zwrotu

Część unijnej dotacji do zwrotu [WIDEO]

Pajęczno musi oddać część unijnego dofinansowania, jakie miasto otrzymało na modernizacje Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie.

Łódzki Urząd Marszałkowski kontrolując inwestycję, dopatrzył się naruszenia zapisów ustawy o zamówieniach publicznych i wezwał pajęczański samorząd do zwrotu ponad 350 tysięcy złotych dotacji. Temat był obszernie omawiany podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Pajęcznie, która odbyła się w miniony czwartek.

Do zwrotu jest 355 013 złotych plus odsetki, co daje w sumie ponad 435 tysięcy złotych. Radni za namową burmistrza zagłosowali za zmianą w budżecie i zwrotem dofinansowania, aby nie narażać budżet na kolejne wydatki w związku z rosnącymi odsetkami.

Pieniądze zostały przesunięte z inwestycji „Przebudowa drogi powiatowej Kalisko – Sulmierzyce – Pajęczno”, która miała być realizowana wspólnie z powiatem pajęczańskim, jednak nie znalazła się wśród planowanych do realizacji przez powiat w roku 2016. Burmistrz zapowiedział, że pajęczański ratusz podejmie działania mające na celu umorzenie karnych odsetek, jednak na decyzje Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie będziemy musieli poczekać.

R e k l a m a
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

43 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

43 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Przepuścili pieniądze a teraz dług rośnie!

xyz
xyz
8 lat temu

Kto odwalił takie błędy?

czlowiek riposta
czlowiek riposta
8 lat temu

hahaha. jestem pod wrażeniem. jak można byc tak ograniczonym umysłowo jak nasz kochany pan burmistrz, niedosc ze zrobil cos na co trzeba grubą kase wykladac bo zabezpieczenie drewna itd kosztuje to jeszcze profesjonalnie rozporzadzili inwestycje ze musza zwrocic część pieniędzy. cytujac klasyka „Pana i Pana rządy trzeba traktowac w wymiarze jedynie kabaretowym. Pan mowi o honorze i rycerskosci ? no daj pan spokoj. nie pozdrawiam.

Ania
Ania
8 lat temu

Yyy mamo, ja się staram, to nie yyy moja wina, to (kartka) Oni się no, się na nas Oni uwzięli. Zresztą na Wielka jeszcze bardziej. A i Sztrzelek musi yyy płacić. Także ten, yyy, to chyba wszystko w porządku? Nie gniewasz się chyba? 😉 Cóż, musimy oddać to oddamy. I tutaj moje pytanie (rozpraszana niemedialnym wizerunkiem nie zrozumiałam): czyje głowy polecą za te 4 błędy? Swoją drogą, skoro widząc dwie szkoły odnowione z zewnątrz (bo przecież Pajęczno to czysta powierzchowność) przeklinałam, że znów brakło na drogi ( czyt. znienawidzony odcinek do Białej), to teraz przeklinać mam podwójnie? To się dla… Więcej »

Beksa
Beksa
odpowiedział na komentarz  Ania
8 lat temu

Ania napisz co ćpałaś bo za cholerę nie wiem o co biega yyyyyyyyyyyyy 🙂

Ania
Ania
odpowiedział na komentarz  Beksa
8 lat temu

To tak jak ja zrozumiałam wypowiedź Pana Burmistrza. Dla mnie tłumaczenie się tym, że inni też błędy popełniają to poziom podstawówki.

yyyy
yyyy
8 lat temu

yyy yyyy yyy yyy to jakaś masakra !

asystentka
asystentka
8 lat temu

Powinni zbierać podpisy za referendum w celu odwołania Tokarskiego. 14 lat przy korycie wystarczy.

ABC...
ABC...
8 lat temu

Burmistrz i jego ekipa znów odwalili kaszane. Obstawił się kolesiostwem, którzy nie mają pojęcia o tym czym się zajmują i „oddalają robotę po łebkach” – pewnie i tak nikt nie zostanie za to ukarany, chociaż na protokołach odbioru nie jeden podpis złożył i teraz nikt za to nie beknie – żenada. W gminie co rusz nowe twarze „niby stażyści”, tylko że po stażu zostają już pełnoprawnymi pracownikami, którzy nie maja zielonego pojęcia o pracy – a wartościowych ludzi niestety burmistrz nie pozyskuje bo po co przecież ich nie zna. A kto mu przeszkadza no najlepiej się go pozbyć i wsadzić… Więcej »

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  ABC...
8 lat temu

ABC…. ciekawe ilu przyjal „nowych stazystow” do obslugi 500+ ???????

ABC...
ABC...
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

myślę że już są złożone imienne wnioski do PUP w tej sprawie, pewnie niebawem zobaczymy kto to będzie.

Pajeczak
Pajeczak
8 lat temu

Czy ktoś powinien ponieść konsekwencje tej kary? Czy jak zwykle podatnicy maja zaplacic za Blendy!!!!

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Pajeczak
8 lat temu

Pajeczak…. za bledy zaplacimy jak zwykle my, a konsekwencji nikt nie poniesie….. nie zdziwilbym sie gdyby jeszcze wszyscy odpowiedzialni za to dostali premie 🙂

lol
lol
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

Premię za pracę w stresie i pod presją ;P

MZK
MZK
8 lat temu

Dobry jest Burmistrz i jego rada,wybierajcie ich jeszcze dalej to skończy się komisarzem.Zero odpowiedzialności tylko mówienie ludziom to co chcą usłyszeć,p.Burmistrz z całą radą powinni zapłacić z swoich własnych pieniędzy,W wywiadzie taki mówił że tak sprzyjająco jest w woj.łódzkim i go prostują do pionu.Pozyskał 17mil na 17 lat i to jest najmniej w województwie przeliczając na mieszkańca…..żałosny jest…i remont górnej się nie skończy w tym roku:)

Piotreczek
Piotreczek
8 lat temu

Tak Bruksela rucha Polaków – naiwniaków, ktorzy myślą że dotacje są bezinteresowne i darmowe.

pjojohohoh
pjojohohoh
odpowiedział na komentarz  Piotreczek
8 lat temu

Jasneee, to wina Brukseli, że urzędasy nie umieją wypełnić formularzy ehhh

ABCD
ABCD
8 lat temu

17 mln z UE na inwestycje. Na gimnazjum 1,5 i jak wygląda to widać w porównaniu z sąsiednią szkołą. Jeśli trzeba zwrócić te 400 tys. to przecież dotacji, zresztą wiele gmin zwraca nie mówiąc o powiatach i to kwoty milionowe i jeszcze sprawy w sądach mają. Jak zwykle najwiecej narzekaja ci co sami nic nie robią to błędów nie popełniają.
rozejrzyjcie sie po sąsiadach to zobaczycie jak Pajęczno się zmienia!!

Piotreczek
Piotreczek
odpowiedział na komentarz  ABCD
8 lat temu

nie 400 tyś. a ponad 435 tyś.; na dotacji jest też kredyt na którym rosną odsetki i trzeba go spłacić; nie zostanie zrealizowana inwestycja drogowa Kalisko – Sulmierzyce – Kamieńsk, która już wymagała wkładu finansowego m.in. na wykonanie niezbędnej dokumentacji… Ciekaw jestem ile w sumie Pajęczno jest w plecy.

Szok
Szok
odpowiedział na komentarz  ABCD
8 lat temu

Jesli juz wspomniales o powiecie to daleko nie szukajac nalezy napisac o pajeczanskim dwie kadencje temu 🙂

Mieszkaniec
Mieszkaniec
odpowiedział na komentarz  ABCD
8 lat temu

Targowisko i kupa gnoju sie robi

abc
abc
odpowiedział na komentarz  ABCD
8 lat temu

Pajeczno się zmienia???? Przyjedź się pajacu po Polsce i zobacz jak kraj się zmienia. Tu był zaścianek 20 lat temu i nic się nie zmieniło oprocz nowych domów do których nawet nie stać gminy żeby te drogi utwardzic. Byle co zrobić to nie stac.chociaz juz prawie wszystko sprzedane… jeszcze czekam chwili kiedy szanowny Tokus budyndk gminy sprzeda i zacznie to wynajmować…A poza tym co innego tu można jak nie przetarg znajomym oddać za podwojna stawke i kaska się podzielić oto zmienione pajeczno…WIEC NIE PISZ MI TU QRWA ZE SIE COS TU ZMIENIA. Jeżeli chodzi o zaradność też jej brak. Ludzie… Więcej »

ciekawska
ciekawska
8 lat temu

Czy jeśli Tokarski przestanie być burmistrzem, to na jego miejsce wskoczy Barczak?

sionek
sionek
8 lat temu

Nasi mieszkańcy mają bardzo krótką pamięc. Przy modernizacji zespołu szkół ”LICEUM” mieliśmy podobną sytuację.W nagrodę za zwrot dofinansowania jedna z osób dostała od nas wyborców mandat na wyższy szczebel kariery politycznej.Może tym razem będzie podobnie.Do wyborów jest jeszcze daleko i o wszystkim zapomnimy.Jeżeli w przetargu wymaga się konkretnego sprzętu, to wygląda to tak jakby był przygotowany pod konkretnego wykonawcę.

Stachu
Stachu
8 lat temu

Ten typek wyraźnie nie nadaje się na burmistrza. Co prawda nieźle wychodzi mu „yyyy”, ale to za mało. Pajęczno to nie Brazylia, jak można nie ogarnąć i nie dopilnować tych paru spraw?
Nawet nazw ulic nie kwapią się zmienić i ciągle śmierdzi ten bandyta Świerczewski, 22 lipca i 35 lecia PRL. Przepracowane biurwy ich mać

tedi
tedi
8 lat temu

za ten remont przyznali sobie nagrody i to niemałe, kto? trzeba by zapytać- a teraz zwroty powinny być ale tych nagród 🙂

Emil
Emil
8 lat temu

Jaki dumny burmistrz on tylko zwrócić ma 435 tys a nie jak Wieluń 2mln,zachowuje się jak dzieciak gdy dostanie jedynka i mówi mamie że jego kolego dostał cztery a nie jedną,no aż strach kto nami rządzi nie ma przykładów wśród tych którzy dobrze rządzą tylko Ci co reprezentują poziom porównywalny do p.Tokarskiego…ciekawe czy stać go na dymisję chociaż?

111
111
8 lat temu

Ten kto nie ma pojęcia o realizacji inwestycji nie powinien w ogóle się wypowiadać. Krytykować każdy potrafi. Jak w starostwie pisiory aneksowały umowy po pięć razy i trzeba było 2 miliony oddać to się pytam Gdzie byliście ujadacze z forum???? Ano woziliście banery i wieszaliście plakaty pani poseł.

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  111
8 lat temu

111…. twoim zdaniem tylko pisiory tutaj krytykuja burmistrza? Ja naleze do tego gorszego sortu, nigdy za pisiorami nie bylem i nie bede, widzac co te oszolomy wyprawiaja. Jestem tak samo krytycznie nastawiony na zadluzenie powiatu jak i gminy. Coraz wiekszego zadluzania gminy niestety nikt normalnie myslacy nie pochwali. To raczej twój tok myslenia zbliżony jest do myslenia pisiorow skoro bronisz niekorzystne poczynania burmistrza……bylo w miare dobrze, teraz jest zle, a bedzie jeszcze gorzej, a ty uwazasz ze tak musi być i co gorsza tak jest dobrze, tylko znowu ten ciemny narod nic nie rozumie….

111
111
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

Nie pochwalam zadłużania samorządów ale bez kredytu nie zrealizuje się żadnej inwestycji. Może Rząśnia i Kleszczów są samowystarczalni pozostałe samorządy niestety muszą się wspomagać kredytami. Swoim wpisem nikogo nie obrażam zwracam jedynie uwagę że niektóre komentarze są bardzo agresywne i trochę niestosownie pisać o burmistrzu „typek”. Pno piszesz że jest źle a będzie jeszcze gorzej po czym tak wnioskujesz. Póki co burmistrz został wybrany w demokratycznych wyborach dajmy działać człowiekowi. Zapraszamy za 3 lata do kandydowania, przedstawienia programu. Będziemy głosować ….

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  111
8 lat temu

111…..to prawda, ze wszystkie gminy, aby dostać dotacje unijne musza się wspomagac kredytami aby zrealizować zaplanowane inwestycje, ale trzeba przy tym mierzyc sily na zamiary, a przede wszystkim nie popelniac bledow za które slono wszyscy zapłacimy. Dla mnie nie ma miejsca na tłumaczenie się, ze inni zwracają, to ja tez mogę i nic wielkiego się nie stało. Pytasz mnie po czym wnioskuje, ze będzie jeszcze gorzej? Jeżeli burmistrz zaciąga kolejny kredyt w kwocie 2 mln zl na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu oraz na splate kredytow i pozyczek za ubiegle lata,który będzie splacany az do 2022 r., to moim zdaniem dobrze… Więcej »

111
111
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

Retoryka i populizm rodem z IPP. Nie popieram wszystkich działań Pana burmistrza ale to nie jest tak że wszystko co zostało zrobione jest złe. Pewnie te błędy za które są konsekwencje w zwrocie środków wynikają z braku koordynacji działań w wydziale inwestycji, który jest odłączony od zamówień. Nikogo nie pociągałabym do odpowiedzialności bo uważam że prawdziwy szef nie wyciąga konsekwencji za błędy bo one są i będą ale szuka rozwiązań na przyszłość żeby ich uniknąć. To jest dyplomacja. Gmina P-no jest największa ze wszystkich gmin i działanie bez zastępcy (ale uwaga fachowca, który odciąży z niektórych zadań, a nie jakiś… Więcej »

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  111
8 lat temu

111….. „merytoryczna” wypowiedz i obrona negatywnych poczynan burmistrza rodem z PIS-u….:-) Ja tutaj nie sieje populizmu i nie oceniam burmistrza za caloksztalt, tylko obiektywnie krytykuje kwestie, które mnie bulwersują, a konkretnie poglebiajaca się spirale kredytowa i zwrot dotacji. Fakty mowia same za siebie bez powoływania się na kogokolwiek. Ponadto piszesz, ze: „Nikogo nie pociągałabym do odpowiedzialności bo uważam że prawdziwy szef nie wyciąga konsekwencji za błędy bo one są i będą ale szuka rozwiązań na przyszłość żeby ich uniknąć.” Bardzo dobra rada, zwłaszcza dla nas, czyli mieszkancow gminy. Przeciez to nie kto inny jak my sami będziemy placic za bledy… Więcej »

mieszkaniec
mieszkaniec
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

To jesteś gorszego sortu czyli należy do PO, PSL czy Nowoczesnej ? Czy jesteś poza jakąś partią, którą popierasz ? A może najważniejsze jest dla Ciebie, że lubisz wszystko komentować i na wszystkich się znasz ? Jestem ciekawy kogo reprezentujesz swoją osobą, czy czasem nie jesteś jakiś byłem samorządowcem i teraz płaczesz z tego powodu że nie jesteś „przy korycie”…

111
111
odpowiedział na komentarz  mieszkaniec
8 lat temu

Mieszkaniec kiepski z Ciebie psycholog… Pozdrawiam

Pajeczak
Pajeczak
8 lat temu

Wypadaloby poinformować ze w związku z zaistniala sytuacja zrzekamy się części pensji

epj
epj
8 lat temu

To ze gminy zaciagaja kredyty na inwestycje to jedno.Problemem sa przetargi, wykonywanie zadań z matarialow innych niz przewiduje projekt a potem trzeba zwracac dotacje. Skoro cos jest dofinansowane z jakiegos funduszu lub UE to trzeba sie chyba scisle trzymac projektu.A u nas sie kombinuje zeby zostalo do podzialu.

Pyron
Pyron
8 lat temu

Nie myli się ten co nic nie robi. Gdzie Państwo byli jak pieniądze były pozyskane? 17 mln.! Czemu wtedy nikt się nie wysilił, żeby napisać choć jedno zdanie. Która okoliczna gmina ma ściągnięte pieniądze na projekty w takiej dużej skali jeżeli chodzi o infrastrukturę i małe projekty w przedszkolach, szkołach itd. Na pewno łatwiej jest tym, którzy mają środki z kopalni jak Rząśnia, Sulmierzyce. Minęło ponad 10 lat od wejścia do Unii i Gmina / Miasto Pajęczno naprawdę zmieniło oblicze. Mówią to niestety tylko głośniej ludzie, którzy do nas przyjeżdżają z zewnątrz. My o tym nie wspominamy, nie doceniamy. Bo… Więcej »

geo
geo
odpowiedział na komentarz  Pyron
8 lat temu

Nie porównuj Rząśni do Pajęczna bo pozyskali duuuużo więcej niż Tokarski a gmina mała. Co mają do rzeczy środki z kopalni? Nikt o nich tu nie rozmawia, Rząśnia pozyskiwała na szkołę w Białej czy strefę przemysłową dużo grubszą kasę i rozliczyli ją profesjonalnie. To słowo klucz – Stolarczyk zatrudnił profesjonalistów i teraz spija śmietankę. Mógł nie rozbić nic z unijnych środków bo gmina bogata. Ale robił! Porównywanie go z Tokarskim to jak ferrari z malaczem. Co można jeszcze zrobić? Ano kurna drogę w stronę Kaliska! I co z tego jak Tokarski zawalił 430 tys? Na co ta gadka co można… Więcej »

Kira
Kira
8 lat temu

Geo,Rząśnia pozyskała wiecej bo miała na wkład własny a skąd?ma wiekszy budżet,dużo większy.kopalnia i elektrownia odgrywają tu ogromną rolę, nikt nie pisze bo dla wielu to logiczne- one płacą ogromne podatki ktore ten budzet zasilają.a my skąd mamy miec te pieniadze? Z tych małych przedsiębiorstw?nie ma sie co porownywac z Rząśnia czy Sulmierzycami.mogą wiecej pozyskać bo wiecej mają swoich pieniędzy.i tu juz nie chodzi o to jakich ma Stolarczyk czy Tokarski profesjonalistów.myślę, że jak wszędzie są i lepsi i gorsi.przykro oddać takie pieniądze, ale o ile dobrze rozumiem-jest to zwrot dotacji a nie kara za źle przeprowadzoną inwestycję(czytaj i sluchaj… Więcej »

Ania
Ania
odpowiedział na komentarz  Kira
8 lat temu

Oczywiście, że to zwrot. I oczywiście, że nie ma równości. Osobiście nie mogę się doczekać odpowiedniego rozdysponowania wpływów z cementowni. Mam lekki smuteczek, że póki co nie widzę korzyści dla Pajęczna z tych wszystkich wielkich firm wokół, które i nam psują widok, powietrze, wody i tworzą zagrożenie tąpnieciem kolejnym, ale ponieważ nie leżą na terenie gminy, to brak jakiejś fajnej formy zadośćuczynienia. A to, że powiat, to chyba za mało… :/

marian
marian
odpowiedział na komentarz  Ania
8 lat temu

Cementownia i parę pomysłów Obserwując ruchy Cementowni, zauważyliśmy ostatnio że teren odkrywki przesunął się do naszej gminy,a co za tym idzie, podatek płacony przez Cementownie zasili konta naszej Gminy.Pytanie do władz co zrobi Rada Gminy za podatek od Cementowni, dla przeciętnego mieszkańca Gminy Pajęczno? Propozycje: -zmniejszyć opłaty za śmieci (w Cementowni są spalane opony i inne śmieci tzn zadośćuczynienie za trucie środowiska) -zmniejszyć opłaty za metr sześcienny wody i ścieków (woda w Pajęcznie jest strasznie droga ,a ścieki tym bardziej, cena powinna być przyjazna dla mieszkańca, niech dołoży Cementownia, na wzór gminy Rząśnia tam cena wody i ścieków, jest niska… Więcej »