R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPajęcznoPajęczańscy Radni przyjęli budżet na rok 2016

Pajęczańscy Radni przyjęli budżet na rok 2016 [WIDEO]

Zdecydowaną większością głosów Rada Miejska w Pajęcznie przyjęła projekt budżetu na rok 2016. Zaplanowano 30,161 mln zł dochodów i 30.351 mln zł wydatków, a tym samym deficyt w wysokości 190 tys. zł.

We wtorek 29 grudnia odbyła się ostatnia w roku 2015 sesja Rady Miejskiej w Pajęcznie. Głównym punktem obrad, który wywołał żywiołową dyskusję wśród radnych, był budżet Gminy i Miasta Pajęczno na rok 2016. Najwięcej zastrzeżeń do przedłożonego projektu budżetu miał opozycyjny radny Leszek Janeczek.

– Po analizie tego budżetu nasuwa mi się pytanie, czy jest to budżet silnej i gospodarnej gminy. Wiele z tych wskaźników jest niepokojących – rozpoczął swoje wystąpienie Janeczek. Radny w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę m.in. na rosnące koszty administracji oraz wzrost zadłużenia.
– Gdyby nie przesunięcia budżetowe na następne lata, dzisiaj w gminie Pajęczno byłby komisarz – zakończył Janeczek.

Zupełnie odmienne zdanie wyraził przewodniczący komisji rewizyjnej.
– Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest dla mnie ważniejsza niż opinia Pana Janeczka, jest to organ kompetentny, wiarygodny w ocenie.
[…] Uważam, że jest to budżet do wykonania, nie ma tutaj czarnego scenariusza. Pożyczki były są i będą. Będziemy się nimi zasilać, będziemy spłacać kredyty. Nie uważam, aby to było złe działanie – bronił budżetu radny Jerzy Ostrowski.

Na zarzuty radnego Janeczka burmistrz Dariusz Tokarski odpowiedział, wymieniając kilkanaście inwestycji, jakie udało się zrealizować w gminie w ostatnich latach.
– Myślę, że stwierdzenie o zadłużonej gminie, o jakimś komisarzu jest bardzo, bardzo na wyrost. Przy tych inwestycjach w roku 2011 zadłużenie gminy wynosiło 18 milionów, przy realizacji tylu inwestycji dzisiaj to zadłużenie mamy 11 milionów. To znaczy, że inwestujemy i cały czas spłacamy – skwitował burmistrz Tokarski.

Radni dyskutowali również na temat planowanych inwestycji. Więcej w materiale wideo.

R e k l a m a

48 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

48 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Pegaz
Pegaz
8 lat temu

He he Janeczek rozjechał Tokarskiego jak łysą kobyle.

Thunder
Thunder
odpowiedział na komentarz  Pegaz
8 lat temu

Z tego co widzę to łysy jest tutaj Janeczek 🙂
Jeśli serio zadłużenie spadło z 18 na 11 milionów to chyba jest w porządku?
Normalne, że jak inwestują to muszą pieniądze pożyczać.

Rysiek
Rysiek
odpowiedział na komentarz  Thunder
8 lat temu

Normalne jest inwestowanie, zadłużania się na inwestycje to już inna kwestia, jeśli inwestycja będzie na siebie zarabiała w tym i na spłatę kredytu to wtedy zrozumiałą rzeczą jest wsparcie się kredytem.

Salami
Salami
odpowiedział na komentarz  Rysiek
8 lat temu

Niestety w gminie mało jest inwestycji, które na siebie zarabiają. No bo jak plac zabaw czy wyremontowanie ulicy ma na siebie zarobić.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
odpowiedział na komentarz  Thunder
8 lat temu

Od kiedy to inwestycje MUSZĄ być finansowane z kredytów?
Za dużo Komorowskiego…

ppp
ppp
8 lat temu

Thunder. Ci ty pierd. . Jak polowa tych radnych to lapowkarze . . Pier…………. cwaniak tylko pija te swoje kawki i ..uj sie rozumieją. . Przed kamerami zasłużenie zmalalo a tak naprawde to.jest w h. . . Długu. . . Pani skarbnik tex jest dobra kombinatorka. .

luzak
luzak
odpowiedział na komentarz  ppp
8 lat temu

Gmina Pajęczno to jedna z najbardziej zadłużonych Gmin w kraju przez rozrośniętą administrację. Proponuje sprawdzić ilu ludzi pracuje w urzędzie i porównać z podobnymi Gminami to się zdziwicie

Salami
Salami
odpowiedział na komentarz  luzak
8 lat temu

Daleko nie trzeba szukać porównaj do Działoszyna.
Jak na przeprowadzone inwestycje Pajęczno wypada dobrze, oczywiście zawsze może być lepiej.

chgw
chgw
odpowiedział na komentarz  ppp
8 lat temu

Pani skarbnik to czasem nie zona tego policjanta, który prowadził kurs nauki jazdy pod lasem w godzinach pracy w policji i w mundurze?

dora
dora
8 lat temu

popieram Janeczka,szkoda ze tylko on jest sam ,reszta żre tylko z koryta i klepia się wzajemnie

Gość
Gość
odpowiedział na komentarz  dora
8 lat temu

Ja też kiedyś popierałam p. Janeczka,a teraz się wstydzę tego ,co on wygaduje na sesjach.Zastanawiam się dlaczego zawsze jest na przekór Burmistrzowi,i wciąż myślę co on zrobił dla swojej wsi,a jest już drugą kadencję….

Mieszkaniec wsi
Mieszkaniec wsi
odpowiedział na komentarz  Gość
8 lat temu

Masz rację. Niczego nie zrobił dla Niwisk ale jakieś barany Go popierają. Jedyny radny bez dokonań dla swoich wyborców. Wstyd dla Niwisk!!!!!!

dora
dora
8 lat temu

i czym się szczyci ten Tokarski,tyle lat,tyle pozamykanych szkół i taki dług,wstyd

jdjdjdjd
jdjdjdjd
odpowiedział na komentarz  dora
8 lat temu

Zostaly tylko szkoly w Pajecznie i Makowiskach. Zamknęli w Dylowie Rz., Patrzykowie, Siedlcu, Gajecicach, Wreczycy/Lipinie i Niwiskach.
I jeszcze Tokarski i urzędasy na etatach wpisują w budżet brak 700 tys na oswiate. Skandal.

Salami
Salami
8 lat temu

Nie wiem co ten Janeczek gada chyba coś źle zrozumiał.
Przecież gminie w porównaniu z latami ubiegłymi zadłużenie spada.

Alan
Alan
8 lat temu

Ludzie tylko potrafią gadać ! a tak naprawdę nikt o nic nie zawalczył oprócz Tokarskiego.To On doprowadził Pajęczno do kultury ,a Janeczek nie jest kompetentną osobą aby móc cokolwiek powiedzieć na temat inwestycji na terenie całej Gminy Pajęczno.Każdy liczyć chyba potrafi 18-11 a jeżeli ktoś nie potrafi to powinien skończyć oddział szkolny 1-3,a bystrzejszy ODEJMIE w klasie 0.

geo
geo
odpowiedział na komentarz  Alan
8 lat temu

Alan debilu przecież przesuwają spłatę kredytu na następne lata – do 2022 🙂 Biorą kredyt na kredyt 🙂 Jak myślisz, że to jest tak że kiedyś było 18 teraz jest 11 to gratuluje 🙂 Chyba rzeczywiście dziecko w przedszkolu ma większe pojęcie od ciebie, łykaj dalej jak młody pelikan propagandę sukcesu Tokarskiego.

Szalom
Szalom
odpowiedział na komentarz  geo
8 lat temu

Niektórzy wierza ze jak urzędaska z domu kultury powie, ze trzeba COS budować i to cokolwiek sie pobuduje, to będzie od razu lepiej. LOL
Jak z misiem z filmu – nikt nie wie po co jest, ale przy inwestycji można ladne walki kręcić. A przyslowiowi szwagier i ziec zarobia.

chgw
chgw
8 lat temu

Niestety wiecznie panujący Tokarski ma pewnie przewagę swoich radnych w radzie miasta i oni mu zatwierdza co tylko chce.
Powinien być limit kadencji burmistrza, bo zbyt długie przyspawanie do stolka tylko cementuje UKŁAD.

Głos rozsądku
Głos rozsądku
odpowiedział na komentarz  chgw
8 lat temu

Oczywiście, że jest limit! Są nimi wyborcy.
Z tego co pamiętam było 5-ciu kandydatów w 2014…
A jak wszyscy doskonale wiemy, demokracja wspiera „aktywnych” wyborców.
Niestety, nie oznacza to, że projekty, dyskusja i głosowania będą merytoryczne (kwestia radnych).

fiona
fiona
8 lat temu

Pan wiecznie panujący Otacza się z Po i psl. proboszcz wyczytuje orędzie to ma poparcie u jednych i drugich,umie wykorzystać wszystko by do emerytury rządzić

Zorro
Zorro
8 lat temu

ooooo nie widzę pana P-no w Pajęcznie … dziwne, a na Strzelcach tak sie zna … Pozdrawiam Ziemię Pajęczańską

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Zorro…. jestem, jestem……steskniles sie za mna???/

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

Zorro…nie krytykuje Tokarskiego, bo jak na razie nie mam co do niego wiekszych zastrzerzen. Moze i zadluza gmine, ale bez tego sie nie obejdzie jak chce sie cos zrobic dla gminy. Nasz Tokus ma przynajmniej odpowiednich ludzi na odpowiednim stanowisku……moze administracja jest nieco przerosnieta, ale dotacji jeszcze nie zwracal. I tak na marginesie…..wczoraj moj kumpel trafnie ocenil obecna sytuacje w naszym rzadzie porownujac ja z nasza lokalna (samorzadowa). Stwierdzil, ze jak ktokolwiek z Pis-u dostanie sie na „stolek”, albo jak wolisz dorwie do wladzy, to nic dobrego to nie wrozy….. najlepszym przykladem masz nasze starostwo z p. Pieluchowa na czele,… Więcej »

Zorro
Zorro
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

hhhhaaaa no niewątpliwie rozwija się przy PSL to starostwo, że rany … To kiedy walimy na następny KOD ? Tylko nie zakładaj tej kurtki …

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Zorro…skoro zapraszasz mnie na manifestacje KOD-u, to nie wypada ci odmowic…. walimy od razu na Warszawe czy blizej???……a kurtke musze niestety zalozyc, bo jest zima gdybys nie wiedzial, no chyba ze faktycznie wolisz bez :-)), to jakos przetrzymam……ale co tam, niech strace, specjalnie dla ciebie kupie sobie taka ladna, czerwona…..moze byc?

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

p.s. Zorro….a droge do Wiewca to krasnoludki ci zrobily???

Zorro
Zorro
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

Zapomniałeś dodać, że połowę dołożyła Gmina Strzelce z budżetu! Jak mogłeś to pominąć w swej skrupulatności, dokładności i perfekcyjności! A moze lepiej tego nie mówić bo by jakiś sukces twego konkurenta był co? P.S. Tak w czerwonym ci ładnie i kontastuje do mojego …

rolnik
rolnik
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Połowę połowy jak już
„…Najkorzystniejszą ofertę złożyła Spółka Komandytowa OLS z Lublińca w kwocie 1560 tys. zł, z terminem gwarancji 6 lat. Inwestycja jest współfinansowana w połowie ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a wkład własny również po połowie finansują Gmina Strzelce Wielkie (390.000 PLN) i Powiat Pajęczański…”

Info ze strony Urzędu gminy Strzelce Wielkie

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Zorro, ty to masz chyba jakas obsesje na punkcie bylego wojta… Praktycznie w kazdym i we wszystkim kto napisze nie po twojej mysli doszukujesz sie jakichs teorii spiskowych lub jego samego …brakuje ci go az tak bardzo? Niestety nie jestem nim, ja go nawet nie znam, wiec szukaj dalej. Wbrew pozorom obecnemu wojtowi i gminie zycze jak najlepiej, bo zle zyczac wojtowi, to tak jakbym wszystkim mieszkancom zle zyczyl, a tak z pewnoscia nie jest. P.s…..moj ojciec mowi, ze w czerwonym mi nie do twarzy, moze byc niebieska?

liza
liza
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Zorro, a coś ty się taki aktywny zrobił na stronie Pajęczna? Dlaczego na naszej stronie nie potrafisz odpowiedzieć na zadane pytania….pokaż teraz ty u nas swoją dokładność, skrupulatność i perfekcyjność….

Zorro
Zorro
odpowiedział na komentarz  liza
8 lat temu

Liza nie mam zamiaru wchodzić w dyskusję, bo widzę dobrze kto stoi z waszymi wpisami – dwie osoby, może trzy zmieniacie niki, a styl ten sam. Wasze skakanie jest perfidne, nie trzeba być zorientowanym by zaobserwować, że autor pomysłu nagrywania sesji Rady Gminy nakręcił całą ta dyskusję i sam w niej bierze udział. Nie interesuje mnie kto i co gada na sesji tylko co z tego wychodzi, a że obecnie jak się domyślam topnieje stary układ to niektórzy radni boją się, że ich wyborcy oskarżą o brak działania. A tak będzie widać, że np. Pan Szczypior czy Kowalski z Marzęcic… Więcej »

radny
radny
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Cudu nie oczekujemy ale jesli przez jeden rok zadluzenie w gminie strzelce wielkie wzrasta o kilkanascie procent i zwraca sie 420 tys dotacji to twoim zdaniem jest cud czy nieudolnosc.Jesli zas chodzi o radnego Szypiora to mysle , ze powinien byc spokojny o nastepna kadecje to jeden z najberdziej ogarnietych i skutecznych radnych

Zorro
Zorro
odpowiedział na komentarz  radny
8 lat temu

Szczególnie jak sam o sobie tak mówi ha ha … A jeśli dobrze zrozumiałem artykuł w Kulisach to nie zwraca się dotacji tylko nie wszystkie środki zostają wypłacone, zresztą pisze tam dlaczego … tak jak podejrzewałem przez złe przygotowaną przez poprzednią kadencję dokumentację. Trzeba to wyraźnie zaznaczyć i umieć się do tego przyznać, a tego pan nigdy nie zrobi, a na pewno nie na nagrywanej sesji ! Lepiej tu ryć ubranym w różne niki, bo nie trudno zauważyć, że jest pan z tego ww zespołu.

radny
radny
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Zorro marny z ciebie detektyw ale kombinuj dalej.A co sie tyczy inwestycji to nie ten odpowiada za nia kto przygotowal projekt a ten kto go realizuje bo w czasie wykonywania przedsiewiecia mozna dokonywac zmian lecz trzeba podpisywac aneksy do umowy.Jesli chodzi o te 420 tys to jak zwal tak zwal fakt jest faktem, ze gmina Strzelce Wielkie jak i jej mieszkancy stali sie biedniejsi o 420 tys.Malo tego gdyby tych pieniedz uzyc jako wklad wlasny gminy do projektu unijnego mozna by wykonac przedsiewziecie za ok 2 miljony zlotych.Tak wiec zorro nie staraj sie byc adwokatem w tak kompromitujacym wladze przedsiewzieciu.Chyba,… Więcej »

Zorro
Zorro
odpowiedział na komentarz  radny
8 lat temu

Nie stali się biedniejsi bo nikt Im nie ukradł, tylko mniej dostali. Nie naginaj prawdy. A jak sie dowiedziałem to tutaj aneksy były. Chyba że wiesz coś więcej jak się domyślam … A kompromitacją dla was jest to, że z sukcesu jakim było wogóle zrealizowanie tego projektu w takim czasie, próbujecie ludzią wcisnąć, że to była porażka. Widzę patrząc z boku na to wszystko jak nie możecie tego zboleć. I to was demaskuje. Powiem jak to jeden mówi … Tyle w temacie! Idę oprzątnąć, wole już moje świnie niż to forum.

abc
abc
odpowiedział na komentarz  Zorro
8 lat temu

Jak będziesz świniom opowiadał takie
głupoty i kłamstwa to pozdychają ze śmiechu.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 lat temu

Uważam, iż Pan Janeczek to mądry człowiek i chcę pokazać wszystkim co się wyrabia w naszym powiecie ale niestety sam nic nie zdziała „siła złego, na jednego mądrego”.

znak zapytania
znak zapytania
8 lat temu

Pan Burmistrz tak ładnie wymienia nazwy ulic szkoda że jedną pominął KOŚCIUSZKI ja się pytam kiedy zostanie przeprowadzona modernizacja bloków docieplenie i pomalowanie tak jak to było na wszystkich pozostałych ulicach

111
111
odpowiedział na komentarz  znak zapytania
8 lat temu

Przecież bloki nie są własnością Gminy co Ty chcesz.

adan
adan
8 lat temu

dobrze kolega pisze ale zapomniał o wielu innych ulicach oraz o wioskach

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  adan
8 lat temu

Adan, to prawda, ze zapomnial o wielu ulicach, a tym bardziej o ościennych wioskach. Napisalem wcześniej, ze nie mam co do Tokarskiego większych zastrzezen. Jakby nie było, widać ze cos jednak zrobil przez te lata, ale z poprawianiem warunków bytowych mieszkancow naszej gminy skoncetrowany jest praktycznie na samym Pajecznie i tu mam największe zastrzeżenie. Okoliczne wsie jak mowi mój wuja ma gleboko w d…e, co widac zreszta golym okiem. Druga kwestia, która mnie bulwersuje, to przerosnieta do maksimum administracja, ale na to nie mamy wplywu, bo tak było, jest i będzie. Przyjdzie nowy i zrobi dokładnie to samo. Zobaczysz co… Więcej »

adan
adan
8 lat temu

zorro p-no liza tu jest kwestia budżetu Pajęczna a wy piszecie o strzelcach i innych tematach zastępczych ale chyba na tym to polega aby zagłuszyć temat zadłużenia Pajęczna

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  adan
8 lat temu

Adan, sory ale to Zorro tak sie jakos dziwnie rozpedzil…. 🙂

adan
adan
8 lat temu

Zobaczysz co teraz będzie po wejściu nowej, pisowskiej ustawy o sluzbie cywilnej. Przyjęcia bez konkursow, bez wymaganego wyksztalcenia, czy stazu,…………… chociaz jak tak sobie teraz pomyslalem, to nasz burmistrz ta ustawe od dawna stosuje ….. prorok jakiś czy co??? 🙂
ale ta ustawa nie dotyczy samorządów gminnych czy powiatowych a administracji na szczeblu wojewódzkim i krajowym.

111
111
odpowiedział na komentarz  adan
8 lat temu

Muszę Cie rozczarować w takich urzędach nie ma służby cywilnej

P-no
P-no
odpowiedział na komentarz  adan
8 lat temu

Adan, nie mialem bezposrednio na mysli samorzadow chociaz rzeczywiscie tak to wyglada, po prostu z rozpedu zle sie wyrazilem i ogolnie to ujalem. Wiem, ze ust. o sluzbie cywilnej dotyczy stanowisk mianowanych. Chociaz po kontrowersyjnych ustawach, ktore PIS nam serwuje, to mozna sie dzisiaj wszystkiego spodziewac, zwlaszcza ze jeszcze samorzadow do konca nie zawlaszczyli.

swój
swój
odpowiedział na komentarz  P-no
8 lat temu

13 lat to szmat czasu więc trzeba spojrzeć co inni zrobili dla gmin i wtedy zobaczycie ze Tokarski wcale dużo nie zrobił