R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiat"Łączy nas historia" w Rząśni

„Łączy nas historia” w Rząśni

Rajdem rowerowym pomiędzy dwoma gminami i festynem rodzinnym zakończył się projekt „Łączy nas historia”.

„Łączy nas historia” to cykl imprez zorganizowanych ze wspólnej inicjatywy Gminy Rząśnia i Gminy Sulmierzyce będący częścią obchodów 100-lecia województwa łódzkiego. Projekt miał za zadanie zintegrować lokalną społeczność, pokazać elementy wspólne i łączące obie gminy oraz zaprezentować swoim sąsiadom historię gmin.

W niedzielę 15 września odbył się finał cyklu imprez. Mieszkańcy gmin rozpoczęli wspólną zabawę edukacyjno-historycznym rajdem rowerowym, który wyruszył z Sulmierzyc przez Stróżę, Białą docierając do Rząśni. W pałacu Walewskich w Stróży rowerzyści cofnęli się do 1919 roku i  spotkali historycznych właścicieli majątku Helenę i Marian Łubieńskich. W stylizacjach z lat 20-tych zaprezentowali się również, ogrodnik pałacowego parku, pokojówki i majordomusowie. W formie zabawy przedstawiono także historię budynku w Stróży.

Z kolei Filia Biblioteczna w Białej zamieniła się w dwór kronikarza Marcina Bielskiego. Wystrój przed biblioteką i szlacheckie stroje pozwoliły przenieść się w XVI wieczne czasy. Podobnie jak wiele lat temu… Marcin Bielski siedział przy dębowym biurku i gęsim piórem spisywał dzieje świata. Uczestnicy rajdu w Białej mogli sobie zrobić zdjęcie z kronikarzem, następnie po przypieczętowaniu map z trasą wycieczki otrzymali magnesy na których widniała strona tytułowa kroniki Marcina Bielskiego, rycina kronikarza, zabytkowy kościół, Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej. Po krótkiej prezentacji na temat życia i twórczości Marcina Bielskiego odbył się konkurs. Pytania dotyczące naszego kronikarza nie były trudne dla uczestników. Osoby, które zgłosiły się i poprawnie odpowiedziały na jedno z 10 pytań otrzymały puzzle z wizerunkiem kościoła i szkoły w Białej. Po krótkim odpoczynku rowerzyści ruszyli w kierunku Rząśni.

Kolejny przystanek zaplanowano w Rząśni przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej gdzie znajdowała się wystawa fotograficzna pt. ,,Rząśnia wczoraj i dziś”. Foto-plakaty zebrane z prywatnych archiwów mieszkańców ilustrowały Rząśnię na przełomie XIX – XXI wieku. Tutaj także czekały historyczne pamiątki w postaci magnesów, a także puzzle przedstawiające gminę, które można było wygrać w losowaniu.

Zwieńczeniem wspólnej zabawy był ,,Piknik Rodzinny”, który odbywał się przy Kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym w Rząśni. Podczas imprezy, oprócz koncertów zespołów Fajters/Energy Folk oraz Diley, najmłodsi mogli bezpłatnie skorzystać z dmuchańców czy wziąć udział w zabawach z animatorami, warsztatach rękodzieła. Każdy mógł skosztować karkówki, kiełbaski lub kaszanki z grilla, a po smacznym posiłku skorzystać z porad dietetyka.  Swoje stoisko miała także Gmina Sulmierzyce, która między innymi rozdawała gadżety związane ze swoją gminą.

Warty podkreślenia jest fakt, że ten wspólny “Piknik Rodzinny” odwiedzili posłowie obecnej kadencji Sejmu Krzysztof Ciebiada i Paweł Rychlik oraz Adam Nowak Członek Prezydium Zarządu Głownego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Wici, którzy ze sceny wyrażali opinię, że właśnie takie wspólne, edukacyjne projekty są ważnym elementem spajania lokalnych społeczności a przy okazji mogą być po prostu świetną zabawą.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia wspólna inicjatywa obu gmin, a zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć.

źródło i fot.: UG w Rząśni
R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments