R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatNoc Sobótkowa w Działoszynie

Noc Sobótkowa w Działoszynie [ZDJĘCIA]

Sobótka nazywana też Wigilią św. Jana to stare słowiańskie święto obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, mające swoją genezę w pogańskiej tradycji Nocy Kupały.

Początek lata kojarzy się z najkrótszą nocą w roku, czyli tzw. sobótką. Święto wywodzące się jeszcze od pogańskich Słowian kultywowane jest do dzisiaj. W Działoszynie już po raz kolejny przygotowano z tej okazji tradycyjne puszczanie wianków. Imprezę pod nazwą „Noc Sobótkowa” zorganizowała Lokalna Grupa Działania Wielkiego Łuku Warty wraz z UGiM w Działoszynie oraz Gminnym Dom Kultury. Stowarzyszenia należące do LGD prezentowały na swoich stoiskach ręcznie wykonane ozdoby. Oczywiście nie zabrakło lokalnych potraw, które nie tylko wybornie smakowały, ale był również pięknie przyozdobione.

Część artystyczną uroczystości uświetniły występ orkiestry dętej Cementowni „Warta” S.A. wraz z solistami oraz grupy wokalnej z Miejsko – Gminnego Domu Kultury, a także zespoły folklorystyczne „Trębaczewianie” i „Rudniczanie”. Dużo śmiechu i dobrej zabawy zapewniły zmagania sołectw należących do gminy Działoszyn. Kilkuosobowe drużyny rywalizowały w rzucie pieńkiem czy slalomie w gumowcach. Podczas imprezy zaplanowano puszczanie wianków na wodzie, niestety dobrą zabawę zakończyła gwałtowna burza, która „rozgoniła” gości imprezy.

fot.: Iwona Nowak
R e k l a m a

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

1 Komentarz
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
WykrywaczMentali
WykrywaczMentali
8 lat temu

ciągle lepsza impreza niż Dnia Pajęczna xD