R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiat"Parafia i gmina Nowa Brzeźnica w objęciach okupacji hitlerowskiej"

„Parafia i gmina Nowa Brzeźnica w objęciach okupacji hitlerowskiej”

Książka „Parafia i gmina Nowa Brzeźnica w objęciach okupacji hitlerowskiej” – autor: ks. Grzegorz Kośny

Lata niemieckiej okupacji to bolesny wycinek historii Polski. To także ważny odcinek historii parafii Brzeźnica k. Radomska i gminy Nowa Brzeźnica. Dla podkreślenia przypadającej w tych dniach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej została opracowana książka „Parafia i gmina Nowa Brzeźnica w objęciach okupacji hitlerowskiej”. Autorem książki jest ks. Grzegorz Kośny, pochodzący ze Starej Brzeźnicy. II wojna światowa to czas tragicznych wydarzeń, zniewolenia ducha i okupacji. To także przykład niezwykłego bohaterstwa, patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny. To wreszcie czas zdawania egzaminu z wierności Bogu i bliźniemu. Wielu bohaterów z tego czasu oddało życie w imię wartości chrześcijańskich. Dochowali wiary do końca, pozostali wierni dobrze ukształtowanemu sumieniu, „zachowali się jak trzeba”. Ich ofiary nie poszły w zapomnienie. Są do dziś bohaterami swoich rodzin, lokalnej społeczności, parafii, gminy i Ojczyzny. Co więcej – ofiara ich życia owocuje w naszym pokoleniu. Polegli w obronie Ojczyzny, zastrzeleni, zmarli w obozach, na froncie. Ich imiona i nazwiska zapisane na mogiłach, przede wszystkim żyją w naszych sercach i są obecne w naszej pamięci.
W niniejszej publikacji autor nakreślił tło historyczne Polski, w tym Kraju Warty i okolic Brzeźnicy w latach II wojny światowej. Ukazał również realia życia w rodzinnej parafii w czasie okupacji. Autor przywołał z imienia, nazwiska i stanowiska wielu mieszkańców parafii i gminy Nowa Brzeźnica, doświadczonych okupacją niemiecką. Wreszcie przybliżył koleje życia, pracę duszpasterską i męczeńską śmierć duchownych, związanych z tutejszą parafią. Całość książki uzupełniają: cztery wojenne świadectwa, pieśń harcerska, napisana przez ks. Józefa Barteckiego w przeddzień jego śmierci w kościele w Garnku oraz wiersz pani Teresy Wdowińskiej z Dubidz, będący wspomnieniem wojennych przeżyć. Treść książki została poparta licznymi dokumentami i fotografiami. Okładka książki przedstawia wizualizację płonącego modrzewiowego kościółka w Brzeźnicy Starej, spalonego przez Niemców w dniu 3 września 1939 roku. To można rzec symbol okrucieństwa okupanta niemieckiego w parafii i gminie Nowa Brzeźnica.
Książka została przygotowana na podstawie kilkunastu opracowań oraz materiałów z Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej / teczki personalne księży zamordowanych w czasie okupacji /, Archiwum Parafii Nowa Brzeźnica / m. in. księgi metrykalne wytworzone przez administrację niemiecką / oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim / straty wojenne /. Dużą pomocą w niniejszym opracowaniu stały się pomniki na cmentarzu parafialnym w Nowej Brzeźnicy oraz pomnik przy kościele w Starej Brzeźnicy, dedykowane ofiarom II wojny światowej, związanym z parafią i gminą Nowa Brzeźnica.
Niniejsze opracowanie to II część (I – to „Dubidze – mój dom”) z cyklu prac pt. „Ziemie, ludzie i wiara brzeźnickiej parafii i gminy”, w których autor przedstawia pokolenia tworzące przez wieki parafię Brzeźnica k. Radomska i gminę Nowa Brzeźnica – „małą Ojczyznę” tutejszych mieszkańców.

R e k l a m a

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

4 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
4 lat temu

Gdzie mozna kupic te ksiazke?

adsaddfa
adsaddfa
4 lat temu

jestem zainteresowany kupnem książki

adsaddfa
adsaddfa
4 lat temu

jestem zainteresowany kupnem tej książki. Płace dużo

Woj
Woj
11 miesięcy temu

Jestem zainteresowany książką