R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatRaciszyn z dostępem do sieci gazowej!

Raciszyn z dostępem do sieci gazowej!

To historyczny moment. W przyszłym roku, dzięki decyzji WKG o wykorzystaniu gazu ziemnego w zakładzie, do Raciszyna będzie doprowadzony gazociąg. 

O możliwości przyłączenia do sieci gazowej i wykorzystaniu gazu ziemnego w naszym zakładzie myśleliśmy już od kilku lat. Taka inwestycja wymaga jednak wielu przygotowań, m.in. trzeba wykonać analizę finansową projektu i zgłębić procedurę formalno-prawną. Dodatkowe trudności stwarzał fakt przeprowadzenia sieci przez rzekę Wartę – mówi Rafał Pożyczka, prezes zarządu WKG w Raciszynie. 

Czas start

W styczniu tego roku Zarząd WKG podpisał umowę z EWE energia na przyłączenie do sieci gazowej średniego ciśnienia naszej firmy. Zespół projektantów jeszcze w tym kwartale rozpocznie opracowanie niezbędnej dokumentacji, zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 r. -W obecnej sytuacji rynkowej to konieczność dla naszej firmy, ale również szansa dla mieszkańców Raciszyna i okolicznych miejscowości – dodaje Pożyczka. 

Gaz ziemny jest jednym z najbezpieczniejszych źródeł energii na świecie.

Nie tylko dla miast

Sieć gazowa to udogodnienie, które jest przywilejem głównie dużych miast. Inwestycja w budowę sieci gazowej dla małych miejscowości jest zazwyczaj nieopłacalna. Przez to niestety niedostępna, a przecież wielu mieszkańców małych miejscowości i wsi, chętnie zamieniłoby piec węglowy na gazowy, gdyby była taka możliwość. Co prawda jest to rozwiązanie nieco droższe w eksploatacji, ale za to daje komfort użytkownikom i prowadzi do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Dzięki decyzji WKG o wykorzystaniu gazu ziemnego jako głównego źródła w procesie produkcyjnym, mieszkańcy Raciszyna będą mogli również przyłączyć się do sieci i ogrzewać swoje domy gazem ziemnym.  

Inwestycja, która zaprocentuje

Korzystanie z gazu, w ujęciu długofalowym, pozwoli naszej firmie wygenerować oszczędności, ale  na początku wiąże się z dużym wydatkiem inwestycyjnym – mówi Marcin Komorowski, kierownik inwestycji WKG w Raciszynie. Wykorzystanie gazu ziemnego jest konieczne, aby sprostać konkurencji rynkowej, zdecydowana większość zakładów tego typu w Polsce ma już do niego dostęp. EWE energia podjęła decyzję o budowie sieci gazowej i przyłączeniu naszej firmy w pełnym przekroju, co daje również możliwość wpięcia w sieć domów prywatnych. To niezwykle ważne dla gospodarstw domowych, gaz ziemny to zdecydowanie więcej niż tylko ogrzewanie domu – przekonuje Marcin Komorowski. Podłączenie nieruchomości do sieci gazowej i nowoczesna energooszczędna instalacja podniosą atrakcyjność i wartość domów jednorodzinnych, znajdujących się na terenie Raciszyna i okolic. -Po podpisaniu umowy z WKG, EWE rozpoczęło proces projektowania gazociągu. Prace inwestycyjne powinniśmy rozpocząć w 2022 roku, a z gazu ziemnego będzie można korzystać już w przyszłym sezonie grzewczym – mówi Marek Szymoniak, Dyrektor Działu Dystrybucji i Obrotu Sieciowego Gazem. To bardzo duża inwestycja, na którą EWE przeznaczy ponad 2 mln zł – dodaje Szymoniak.  

Podłączenie nieruchomości do sieci gazowej i nowoczesna energooszczędna instalacja podniosą atrakcyjność i wartość domów jednorodzinnych, znajdujących się na terenie Raciszyna i okolic.

Wygoda i bezpieczeństwo

Rurociągi podziemne oznaczają brak zakłóceń w dostawach. Jest to czyste paliwo i wygoda dla użytkowników domu a przy tym jedno z najbezpieczniejszych źródeł energii na świecie, dlatego z roku na rok rośnie liczba gospodarstw domowych, które go wykorzystują i jeszcze więcej takich, które o niego zabiegają. Korzystamy z niego tak samo jak z energii elektrycznej – pobierany jest w chwili, gdy jest potrzebny. Nie ma potrzeby przewożenia czy magazynowania go, płacimy za faktyczne zużycie. Jesteśmy dumni, że nasze starania, nie tylko przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności naszej firmy, ale również dadzą możliwość wykonania przyłącza naszym sąsiadom – podsumowuje Rafał Pożyczka. 

Sprawdzony dostawca

EWE to firma z ponad 20 letnim doświadczeniem, osiągnęła solidną pozycję rynkową i należy aktualnie do czołówki specjalistów w sprzedaży i optymalizacji wykorzystania nowoczesnych źródeł energii – głównie gazu ziemnego i energii elektrycznej. Spółka działa na terenie całego kraju, posiada własne gazociągi w 51 gminach w 6 województwach. Od 2018 roku EWE oraz Urząd Miasta i Gminy Działoszyn połączyły siły w walce o bezpieczną i zdrową przyszłość mieszkańców i wspólnie rozpoczęły realizację akcji „Czyste powietrze, czysty zysk”. 

Kto pierwszy?

Techniczna koncepcja przyłączenia zakładu WKG do sieci gazowej EWE zakłada budowę sieci gazowej, przebiegającej przez część miejscowości Raciszyn. Przyjęte przez spółkę budującą sieć gazową rozwiązanie umożliwi mieszkańcom, których budynki będą zlokalizowane w bezpośrednim zasięgu sieci, przyłączenie się do niej, po jej wybudowaniu. W przypadku pozostałego obszaru, realizacja rozbudowy, będzie uwarunkowana od wielkości zainteresowania ze strony mieszkańców. 

Będziemy na bieżąco informować jakie są postępy prac. Chcemy zorganizować kilka spotkań z mieszkańcami, przy udziale przedstawicieli spółki EWE energia, aby każdy mógł zadać pytania, rozwiać wszelkie wątpliwości i świadomie podjąć decyzję czy chce przyłączyć swoje gospodarstwo do sieci. Już teraz prosimy zainteresowane przyłączeniem osoby o kontakt z sekretariatem WKG, gdzie można dostać wyczerpujące informacje na ten temat – kończy prezes Rafał Pożyczka. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a

5 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

5 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
2 lat temu

Super inwestycja

Wiktor
Wiktor
2 lat temu

PIS załatwi gaz od zimnego ruskiego czekisty.

Wacek
Wacek
2 lat temu

Prawda to że technik weterynarz Obajtek przyjezdza w niedzielę do Pajęczna do technika weterynarza na parowki na stacji paliw?

Zenon
Zenon
odpowiedział na komentarz  Wacek
2 lat temu

Może sprawę tego wjazdu będą omawiać.

Cdn
Cdn
2 lat temu

Za 18 m-cy zdrożeje o 100 %.