R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatRozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

Rozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

Komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pajęcznie dot. rozliczenia rocznego za 2022 rok przez podatników osiągających przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych

1. Dla podatników opodatkowanych w 2022 roku podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (tj. osoby osiągające dochody ze stosunku pracy, emerytur/rent krajowych, umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy akwizycyjnej, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, zasiłków dla bezrobotnych, stypendiów i innych oraz osoby osiągające przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych) Ministerstwo Finansów przygotowało usługę Twój e-PIT. Rozliczenia roczne zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez KAS. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 2 maja 2023r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów pod adresem podatki.gov.pl w e-Urzędzie Skarbowym.

Udostępnione zeznanie PIT-37 i PIT-38 można:

– zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
– zmodyfikować i zaakceptować,
– odrzucić i rozliczyć się samodzielnie,
– nic nie robić – w dniu 2 maja 2023 zostanie ono automatycznie zaakceptowane.                              

Usługa Twój e-PIT przygotuje również zeznania na formularzach PIT-28 i PIT-36. Będą one dostępne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą. W przypadku formularzy PIT-28 i PIT-36 należy sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.     W usłudze Twój e-PIT nie są udostępniane zeznania dla osób niepełnoletnich.

2. Zeznania PIT-28, PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT36L i PIT-39 za rok 2022 należy składać od 15 lutego do 2 maja 2023 r. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego 2023r.

3. Płatnicy, tj. pracodawcy oraz inne organy, są obowiązani przekazać podatnikowi informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy lub roczne obliczenie podatku za 2022 rok (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT40A/11A) w terminie do dnia 28 lutego 2023r. 

4. Terminy zwrotu nadpłaty z zeznań podatkowych za rok 2022:
– 45 DNI z zeznania złożonego ELEKTRONICZNIE,
– 3 MIESIĄCE z zeznania złożonego w formie PAPIEROWEJ
.

5. Dla e-PIT, z których wynika kwota do zapłaty, w przypadku płatności online z usługi Twój e-PIT, będzie prezentowany mikrorachunek podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie
Dorota Jędrasiak-Matuszczyk

R e k l a m a

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

6 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
1 rok temu

I znowu dopłacimy. Podatek obniżyli z 17 na 12 % a dowalili nieodliczalna składkę zdrowotną czyli podatek od zdrowia. Za 2021 płaciliśmy 17 + 1,75 składki zdrowotnej czyli 18,75% dochodu. Za 2022 12 + 9 = 21%. Czujecie złodziei? Oczywiście nie było dwucyfrowej inflacji. Pis tak jak PO tak samo podnosi podatki i inne opłaty, tylko po cichu. Za PO nie było 17% inflacji. Nie jestem za PO ale tym bardziej nie jestem za pis. I jeszcze wpychanie do wojny z Rosją. Za parę dni odwiedzi nas Biden sprawdzić jak idą przygotowania do niej. Tylko nie normalni wierzą, że Ukraina… Więcej »

ech
ech
odpowiedział na komentarz  Obiektywny
1 rok temu

W Polsce dynamika PKB za IV kwartał roku 2022 była drugą najgorszą na świecie (-2,4%). Gorsza była tylko Malezja (-2,6%), niechlubne trzecie miejsce zajęła Litwa (-1,7%). I choć cała UE osiągnęła swój historyczny cel w postaci zerowego wzrostu, wynik Polski zasługuje na szczególne uznanie. Obecny rząd nie zaniechał bowiem niczego by zapracować sobie na ten rezultat. Tymczasem inni rosną. I to nie tylko USA, ale i kraje z Polską porównywalne. Na przykład położona w tej samej części świata i równie obciążona faktycznymi skutkami wojny ukraińskiej Rumunia odnotowała wzrost o 1,1%. To przepaść. Dowcip w tym, że dla rządu w Bukareszcie… Więcej »

Hehe
Hehe
1 rok temu

Pfffff. Najpierw ten cały e-pit powinien w ogóle działać. No ale z drugiej strony czego tu się spodziewać po pisiorach.

Narcyz
Narcyz
odpowiedział na komentarz  Hehe
1 rok temu

Podobno Biden ma przyjechać do Pajęczna, odwiedzić koleżankę co poznał ją na Balli.

Michałek@wp.pl
Michałek@wp.pl
1 rok temu

Super działa E-PIT

Skarbnik
Skarbnik
odpowiedział na komentarz  Michałek@wp.pl
1 rok temu

PIT działa, tylko szkoda, że PIS nas okrada w ramach obniżania podatków. Obniżyli z 17 na 12 a dowalili 7,25 zdrowotnej, czyli 12+7,25=19,25. Dodatkowo nie można nic z tego odpisać. Tak wygląda propaganda i oszustwo PIS. Nawet PO nie oszukiwała w tak bez szczelny sposób. Ale milionerów w pisie coraz więcej. Wszyscy pisiory i ci co ich wspierają to złodzieje.