R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatWolontariusze sprzątali Wartę. Ty również możesz pomóc

Wolontariusze sprzątali Wartę. Ty również możesz pomóc

Niemal 30 worków śmieci zebrali wolontariusze, którzy podjęli się sprzątania brzegów Warty. Organizatorzy zachęcają mieszkańców to udziału w kolejnych edycjach.

Za organizację wydarzenia odpowiada mieszkaniec Pajęczna, który jest wielkim miłośnikiem przyrody i uprawia kajakarstwo. To właśnie jego hobby sprawiło, że od kilku lat bierze udział w wydarzeniach mających na celu zadbanie o nasze środowisko:

W akcjach sprzątania Warty uczestniczę od 2019 roku. Jestem zapalonym kajakarzem i skłoniła mnie do tego ilość śmieci na jakie trafiałem podczas licznych spływów. Mało osób jest świadomych, że płynąc Wartą, nawet w naszych okolicach, można w niej trafić na stary telewizor, lodówkę, sterty styropianu, opon, nie wspominając już o szklanych i plastikowych butelkach które liczy się w tysiącach. Oczywiście mowa tu o samej rzece a nadrzeczne tereny wcale nie wyglądają lepiej. Miejsca gdzie nad rzeką spotykają się ludzie aby wypocząć pełne są śmieci – i to starych śmieci, zalegających tam od dobry kilku(nastu?) lat jak np: przy 'plaży’ w Niwiskach Dolnych. Sprzątając to miejsce w zeszłym roku miałem wrażenie, jakbym sprzątał stare śmieci po wycieczkach szkolnych w których sam uczestniczyłem jakieś 20 lat temu. Świadczy to o fatalnej świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa.

Zdaniem aktywisty problem śmieci nie wynika wyłącznie z „kultury śmiecenia” ale rozwiązań systemowych:

Pomijając aspekt moralny śmiecenia warto też zastanowić się, skąd wynika to, że ludzie wolą wywieźć swoje śmieci do lasu niż na wysypisko, które w teorii oferuje darmowy odbiór odpadów. Cóż, w praktyce nie jest on do końca darmowy, a przynajmniej nie wszystkie rodzaje odpadów są na wysypisku przyjmowane nieodpłatnie. Pomimo, że mamy na terenie naszej gminy wysypisko które powierzchniowo odpowiada potrzebom całego województwa (a może nawet kilku województw?) i jako mieszkańcy doświadczamy wszystkich niedogodnością związanych z jego istnieniem nie jest ono w stanie zapewnić nam odbioru tak podstawowych materiałów jak styropian czy ondulina. I tak najbliższy punkt odbioru takich odpadów znajdziemy w Bełchatowie i Radomsku. Warto zadać sobie pytanie, kto zada sobie trud, wyda pieniądze na paliwo i poświęci czas aby zutylizować odpady tak jak należy? Podobnie sytuacja ma się z oponami. Ludzie wyrzucają je w lasach żeby tylko zaoszczędzić te kilka złotych. Także moim zdaniem problemu należy się doszukiwać już na poziomie gospodarki odpadami.

Mieszkaniec Pajęczna zdecydował się zorganizować serię wydarzeń, dzięki którym Warta nie będzie straszyć miłośników przyrody kilogramami śmieci. Niestety zainteresowanie mieszkańców gminy Pajęczno okazało się niewielkie.

W tym roku po raz pierwszy postanowiłem zorganizować akcję sprzątania Warty na terenie gminy Pajęczno. Ponieważ ciężko jest ogarnąć tak duży teren podczas jednej akcji postanowiłem zorganizować trzy terminy sprzątania. Pierwszą akcję mamy już za sobą, odbyła się w ostatnią niedzielę, 27 marca 2022 w Niwiskach Dolnych. Dużym rozczarowaniem była dla mnie frekwencja, pomimo prób nagłośnienia akcji i sporym rozgłosie w mediach społecznościowych rano na starcie zameldowało się zaledwie pięciu uczestników, w tym trzech przyjechało do nas aż z Buczka – są to moi dobrzy znajomi z którymi akcję sprzątania Warty organizuję już od kilku lat. Było mi zwyczajnie wstyd, że na pięć osób sprzątających Wartę na terenie gmina Pajęczno trzy osoby pochodziło spoza gminy. Tym większy szacunek należy się ekipie z Buczka!

Wkrótce odbędzie się następne wydarzenie podczas którego wolontariusze będą kontynuować sprzątanie rzeki.

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia 2022 na terenie Patrzykowa, spotykamy się o godzinie 10:00 przy moście (pierwotnie planowana na 3 kwietnia, data zmieniona z powodu niespodziewanego ataku zimy). Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców którym lokalna przyroda nie jest obojętna, szczególnie mieszkańców Patrzykowa bo to ich teren będziemy sprzątać. Jeśli ktoś nie ma czasu można przyjść na pół godzinki i uzbierać jeden worek. Śmieci na pewno nie zabraknie. Na miejscu napalimy ognisko, będzie można się ogrzać i coś zjeść. Pod koniec kwietnia planowany jest także spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Warty na terenie gminy Pajęczno. Napisałem też maila z zapytaniem do gminy Działoszyn o możliwy odbiór odpadów z akcji sprzątania na jej gminie jednak na odpowiedź czekam już ponad tydzień i dalej jej nie widać. Może do końca kwietnia odpowiedzą i uda się coś zorganizować na odcinku Grądy – Działoszyn? Podczas akcji które organizuję włączamy się do ogólnopolskich inicjatyw takich jak „VIII Sprzątanie Brzegów Warty i Dorzecza 2022” czy „Operacja Czysta Rzeka” na których temat więcej informacji można znaleźć w internecie. Do akcji można dopisać się poprzez link https://operacjarzeka.pl/mapa-akcji/sprzatanie-brzegow-warty-w-patrzykowie,72 każdy zapisany uczestnik otrzyma darmową koszulkę.

Niestety niedzielna akcja miała również dosyć smutny akcent, który pokazuje, że sprzątanie śmieci to syzyfowa praca:
Chciałbym jeszcze pozdrowić trójkę młodych ludzi (dwóch 'dżentelmentów’ i jedną czarnowłosą 'damę’) którzy po naszej ostatniej akcji sprzątania w Niwiskach zasiedli na szczycie świeżo wysprzątanej skarpy i po wypiciu czteropaka pozostawili na miejscu śmieci po czym się oddalili. Serdecznie wam dziękuję – dzięki takim ludziom akcje sprzątania Warty nigdy się nie skończą! Jak to mówią: chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa nigdy.

plakat i fot.: ZBiegiemWarty.pl

R e k l a m a

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

2 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
franek
franek
2 lat temu

BRAWO WOJTEK !

Milena
Milena
2 lat temu

Fantastyczna inicjatywa!!!! Brawo Panowie! Ogromny szacunek! 👏
Frekwencja…. No cóż. Od czegoś trzeba zacząć 😉 WARTO walczyć dalej i zarażać innych swoimi mądrymi czynami! 🙂