R e k l a m a
Strona głównaWiadomościProwokacja w supermarkecie

Prowokacja w supermarkecie

Podczas kampanii edukacyjnej „Zbieramy Krew dla Polski” uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie prezentowali podstawowe zasad udzielania pierwszej pomocy. Dwie wolontariuszki biorące udział w akcji postanowiły sprawdzić w praktyce, czy ludzie potrafią odpowiednio zareagować w sytuacjach zagrożenia życia.

Scenariusz prowokacji był prosty, jedna z uczennic miała wewnątrz supermarketu zasłabnąć i osunąć się na ziemię. Druga obserwowała wydarzenie zza sklepowych półek. Tak też się stało, w pobliżu stoiska z mięsem nastolatka zemdlała. Jakież było zdziwienie wolontariuszek, kiedy żadna z osób widzących zdarzenie nie zainterweniowała.

Złapałam się za półkę i przewróciłam. Zero reakcji! Ludzie się obrócili, spojrzeli, dalej stoją i nic z tego sobie nie robią – mówi „omdlała” dziewczyna.

Dwie panie przeszły, spojrzały się na nią i nic. Dopiero podszedł jakiś mężczyzna ze starszą panią i ona się zainteresowała, a ten pan zaczął się awanturować ze zobojętniałym tłumem – dodaje obserwująca całą sytuację koleżanka.

Zero reakcji, zero reakcji, do kościoła wszyscy chodzą i się modlą, a jak się młoda dziewczyna przewróciła to nic nie zrobią – miał grzmiać zdenerwowany mężczyzna.

Jak ten pan zaczął krzyczeć, to dopiero wszyscy nagle zaczęli dzwonić po karetkę […] Później musiałam ludzi uspokajać, powiedziałam, że to jest tylko symulacja z PCK, a oni zaczęli na mnie naskakiwać, że żarty sobie robimy […] Akcja miała na celu uświadomienie ludzi, a wyszło na to, że jest kompletna znieczulica i ludzie mają drugiego człowieka za przeproszeniem gdzieś! – podsumowuje uczennica.

Niestety obraz jaki wyłania się z tego eksperymentu społecznego, nie napawa optymizmem. Pozostaje mięć tylko nadzieję, że w przypadku prawdziwego zagrożenia reakcja mieszkańców będzie bardziej zdecydowana.

R e k l a m a

15 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

15 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
kic
kic
9 lat temu

„Zero reakcji, zero reakcji, do kościoła wszyscy chodzą i się modlą, a jak się młoda dziewczyna przewróciła to nic nie zrobią„ TO NAJLEPSZY KOMENTARZ DO TYCH MOHERÓW WSZYSTKICH LUDZI CO DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI TAK POMAGAJĄ!!!!!!!!

łukasz88
łukasz88
odpowiedział na komentarz  kic
9 lat temu

Ja nie chodzę do kościoła, niech nie obraża wszystkich ludzi w tej mieścinie.

anonimek
anonimek
9 lat temu

A facet ktory darl sie to zamiast pomoc to wykrzykiwal te slowa mogl brac pomoc dziewczynie i dzwonic a nie drzec sie na ludzi.

pikawa
pikawa
9 lat temu

Jestem ciekawy co by było gdyby komuś padło serducho z przejęcia całą akcją, co by wtedy powiedziały te dziewczynki.

Waldi
Waldi
odpowiedział na komentarz  pikawa
9 lat temu

Nie no, jasne. Mógł się jeszcze cały supermarket zawalić! Ciekawe co by wtedy powiedziały.

nixi
nixi
odpowiedział na komentarz  pikawa
9 lat temu

Jakby do niej podbiegli to nie mieliby czasu na wyczucie własnego serca. Więc nie martw się o nich. 🙂

agnieszka
agnieszka
9 lat temu

Dlaczego mój komentarz usunięto?

Mokap
Mokap
9 lat temu

Bardzo dobrze że są takie akcje. Niestety, w ten sposób widzimy jaka znieczulica panuje wśród ludzi. Najbardziej boli fakt że jeżeli młodej osobie coś się stanie to najczęściej pada określenie „ćpun”, „pewnie pijana/pijany”. Prosta sytuacja: ktoś zemdlał z. Z jej/jego ust czuć zapach zmywacza do paznokci/rozpuszczalnika/alkoholu… Więc… piła? Może to być objaw np. cukrzycy.
Wstyd mi za takie zachowanie.
Nawet w telewizji widzimy że 14-latka uratowała mężczyznę z atakiem padaczki. Gimnazjalistka…. A niby gimnazjaliści to takie zło.
Moja prośba do osób które przeczytały mój komentarz. ZAWSZE TRZEBA pomagać w takich sytuacjach.

Kuźniar
Kuźniar
9 lat temu

Teraz to tylko prowokacje na zwykłych obywatelach robić a jak coś nie tak to wiadomo że wina kościoła… Dzieci idźcie na ul. Parkowa, o tam pod ratuszem albo w samym ratuszu zróbcie prowokacje ilu urzędników potrzeba do załatwienia jednej sprawy…. Banda pierd…ych nierobów przyjdzie niedługo na was pora… Już na jesieni wszystko się zmieni…

a co mi tam
a co mi tam
9 lat temu

Dziewczyny wykazały się wrażliwością! To powinno być powodem do refleksji dla każdego: jak ja bym postąpił? A gdyby to było prawdziwe zagrożenie życia?
Dobrze, że młodzież nie popadła jeszcze w znieczulicę!!! Brawo dziewczyny!

Magda
Magda
9 lat temu

Niestety znieczulica jest ogromna, kiedyś dostałam krwotoku z nosa, siedziałam tam gdzie teraz jest sklep z bielizną na wejściu w Polo. Nie byłam w stanie wstać i pójść po pomoc. Po dłuższym czasie podeszła do mnie starsza Pani i dała mi śnieg owinięty w chusteczkę.
A w Polo ruch… każdy zajęty sobą i tylko popatrzał przechodząc koło mnie. Dobrze że starsza Pani zainteresowała się mną. Niestety muszę stwierdzić że tylko starsi ludzie mają wrażliwość na cierpienie innych.

Laura
Laura
9 lat temu

Według mnie takie akcje są jak najbardziej potrzebne! Przynajmniej można się dowiedzieć jaka jest reakcja ludzi w sytuacjach zagrożenia życia. Tak trzymać dziewczyny! Zachęcam żebyście organizowały takie akcje częściej i jeszcze jedno nie przejmujcie się ludźmi którzy to krytykują. Zawsze najwięcej do powiedzenia mają ludzie którzy koło osoby która potrzebuje pomocy przejdą obojętnie i nawet nie zwrócą na nią uwagi bo myślą że ktoś jest np. „pijany” albo że to „ćpun”. Ile razy słyszy się w mediach że ktoś umarł na ulicy bo nie miał mu kto udzielić pierwszej pomocy gdyż ludzie oprócz czubka własnego nosa nie widzą nic więcej… Więcej »

Aktywistka
Aktywistka
9 lat temu

Niestety Polacy są nietolerancyjni wobec muzułmanów, czarnoskórych, Romów i osób homoseksualnych.
Zaścianek Europy !!!

szymon
szymon
9 lat temu

Widac jak ludzie sa obojetni w razie takich wypadkow,lepiej udawac ze sie nie widzi