R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegion1 kwietnia rusza obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny

1 kwietnia rusza obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny

Za niecałe dwa tygodnie na terenie całego kraju rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w badaniu jest obowiązkowy.

1 kwietnia 2021 roku wystartuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis pod hasłem „Liczymy się dla Polski” odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie będzie źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy w ramach NSP będzie obowiązkowy. W przypadku jeżeli (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) realizacja samospisu będzie niemożliwa, badanie przeprowadzi rachmistrz – bezpośrednio bądź telefonicznie.

Podczas spisu należy podać dane na swój temat takie jak nazwisko, imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia czy adres zamieszkania. Padną również pytania m.in. o metraż i właściciela zamieszkiwanego lokum oraz źródło energii wykorzystywanego do jego ogrzewania.

Zapytań zostaniemy również o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.

Uzyskane podczas spisu powszechnego dane umożliwią analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w kraju w dowolnych przekrojach terytorialnych.

Spisem objęte są:
– osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania,
– mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Spisz się przez internet

Samospis internetowy przeprowadzany jest za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej od 1 kwietnia na stronie internetowej spis.gov.pl. W ramach tej metody Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełnią wymagane dane. Respondent może także skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska do samospisu w każdym urzędzie gminy, bądź z możliwości „Spisu na żądanie” przeprowadzanego przez infolinię spisową (22 279 99 99) w kanale „Spisz się przez telefon”.

Przewidziane są również dwie metody uzupełniające:
Wywiad telefoniczny – przeprowadzany od 16 kwietnia wspierany programem komputerowym oraz wywiad bezpośredni – przeprowadzany od 16 kwietnia przez rachmistrza spisowego i rejestrowany na elektronicznym urządzeniu przenośnym.

Zakres zbieranych danych:
– charakterystyka demograficzna osób,
– aktywność ekonomiczna osób,
– poziom wykształcenia,
– niepełnosprawność,
– migracje wewnętrzne i zagraniczne,
– charakterystyka etniczno-kulturowa,
– stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Udział w spisie jest obowiązkowy, a kto  wbrew  obowiązkowi  odmawia  wykonania  obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną, a osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do jej przestrzegania. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatów do badań statystycznych prowadzonych przez służby statystyki publicznej.

Weryfikacja tożsamości rachmistrza spisowego.

Rachmistrz spisowy, przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza spisowego oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS:  22 279 99 99, a także w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

R e k l a m a

8 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

8 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Winiar
Winiar
3 lat temu

Może jeszcze dane do logowania do konta bankowego im podać:D

Realista
Realista
odpowiedział na komentarz  Winiar
3 lat temu

Nie musisz jesteś tak inwigilowany każdego dnia że wiedzą i tak o tobie wszystko nawet jaki kolor bielizny masz na sobie naród jest odbardy z prywatności

Lelek
Lelek
odpowiedział na komentarz  Realista
3 lat temu

Nawet za Stalina była mniejsza inwigilacja. Teraz załatwiają to techniką.

..... ...
..... ...
3 lat temu

Trzeba zebrać trochę informacji do kolejnych podatków – PAMIĘTAJ WYBORCO

Waldi
Waldi
3 lat temu

Słuchajcie, pierwszego kwietnia to można wszystko powiedzieć.

Magda
Magda
3 lat temu

Wczoraj region odwiedził prezes PGE i podobno bardzo się wkurzył na posłankę Pieluchę, nie wiecie dlaczego? Podobno powiedzieli mu co tu się dzieje.

Pretorianin
Pretorianin
odpowiedział na komentarz  Magda
3 lat temu

ha ha ha

Dorota
Dorota
odpowiedział na komentarz  Magda
3 lat temu

Też mówili, że tu dużo obajtkow?