R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaDlaczego lokalne portale informacyjne zyskują na znaczeniu? Przykład z miasta Wieluń

Dlaczego lokalne portale informacyjne zyskują na znaczeniu? Przykład z miasta Wieluń

Informacje o wydarzeniach, aktualności, nieskrępowana wymiana opinii – bez tego wszystkiego nie wyobrażamy sobie naszego codziennego korzystania z Internetu. Uwagę mieszkańców zyskują zwłaszcza lokalne i regionalne portale internetowe, dostarczające wiadomości o wydarzeniach dziejących się najbliżej nas, w naszych „małych ojczyznach”. Jednym z takich miejsc w sieci jest serwis INFO Wieluń.

Choć wielu mieszkańców chciałby wiedzieć jak najwięcej o otaczającym nas świecie, to nie ma co się dziwić, że większość osób ze szczególną uwagą podchodzi do wiadomości z własnego regionu. To właśnie tutaj mają miejsce inicjatywy i wydarzenia, które mogą oddziaływać na nasze codzienne życie, a w niektórych sytuacjach wręcz dotykają nas bezpośrednio. 

Remonty dróg i spowodowane nimi objazdy, wydarzenia kulturalne i artystyczne, czy też lokalne inicjatywy – to tylko pierwsze z brzegu przykłady wiadomości, które nie tylko zaciekawią, ale i będą faktycznie istotne dla mieszkańca danego regionu. Nie bez znaczenia są też informacje o wypadkach, zdarzeniach kryminalnych, jak również ostrzeżenia przed grasującymi w okolicy złodziejami lub innymi przestępcami.

Czego w ostatnim czasie mogły dowiedzieć się osoby śledzące witrynę wiadomości Wieluń? Czytelnicy serwisu zapoznali się m.in. z takimi tematami, jak:

  • zmiana zasad przyjmowania interesantów w Starostwie Powiatowym w Wieluniu oraz Urzędzie Miasta i Gminy Wieluń,
  • harmonogram przerw w dostawie prądu zarówno w Wieluniu, jak również w okalających Wieluń miejscowościach,
  • ostrzeżenie wieluńskich policjantów o złodziejach grasujących w rejonie ogródków działkowych,
  • podpalenie budynku gospodarczego w gminie Mokrsko, stanowiącej część powiatu wieluńskiego,
  • przyjęcie nowelizacji ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych, której wnioskodawcą był pochodzący z Wielunia poseł Paweł Rychlik,
  • wyburzenie dawnego gmachu PZU, zlokalizowanego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Wieluniu.

Na podstawie powyższych przykładów można jednoznacznie stwierdzić, że tematyka wspomnianego lokalnego portalu jest bardzo szeroka. Zagadnienia poruszane przez redaktorów zahaczają o praktycznie wszystkie obszary życia społecznego, kulturalnego oraz politycznego, związanego zarówno z miastem Wieluń, jak również powiatem wieluńskim. 

Trzeba też w tym miejscu dodać, że serwis INFO Wieluń to nie tylko wiadomości z miasta i regionu. Jedną z chętnie odwiedzanych przez internautów zakładek jest pogoda, gdzie można sprawdzić zarówno prognozę pogody na najbliższe dni dla całego regionu, jak również – co bardzo ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym – zapoznać się z aktualnym stanem zanieczyszczenia powietrza w Wieluniu. Smog może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób wykonujących aktywności na świeżym powietrzu, dlatego przed wyjściem na krótki jogging w Wieluniu warto zapoznać się z aktualnym wskazaniem czujnika zanieczyszczeń.

Wymieniliśmy tym samym w naszych powyższych rozważaniach znaczną część powodów, dla których lokalne serwisy informacyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem internautów. Chodzi bowiem nie tylko o codziennie świeżą dawkę wiedzy na interesujące mieszkańców tematy, dotyczące lokalnej społeczności. Równie ważne są dodatkowe informacje, przydatne w codziennym życiu mieszkańców takiego miasta, jak Wieluń oraz powiatu wieluńskiego. To jednak wciąż nie wszystko.

Internauci chcą bowiem mieć możliwość wyartykułowania własnych opinii, dotyczących ważnych dla nich spraw. Możliwość wyrażenia własnych myśli jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku spraw o znaczeniu lokalnym lub regionalnym. Dlatego właśnie internauci chętnie korzystają z możliwości dodania komentarza do interesującego ich artykułu, w którym chwalą lub ganią lokalne władze, a także zwracają uwagę na ważne dla nich sprawy i problemy. Można wręcz powiedzieć, że czytelnicy są współtwórcami lokalnych serwisów informacyjnych, takich jak ten o Wieluniu i regionie wieluńskim. Dzięki nim oraz ich interesującym i trafnym komentarzom można zobaczyć interesujące nas tematy lokalne w pełnej perspektywie.

Czy lokalne portale internetowe będą nadal dynamicznie rozwijać się i stanowić swoiste centrum internetowych aktywności mieszkańców danej gminy lub powiatu? Wygląda na to, że tak, ponieważ stanowią atrakcyjną i przede wszystkim idealnie dostosowaną do lokalnych uwarunkowań alternatywę dla dużych, ogólnokrajowych mediów. To właśnie w takich miejscach internauci mogą poczuć się, jak w domu. Jak w swoim własnym, małym „skrawku” globalnej sieci Internet.

R e k l a m a

16 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

16 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
andmak
andmak
3 lat temu

A nasz portal trochę lichy. Troszkę więcej informacji o powiecie i będzie ok. Oraz mniej komentarzy o polityce proszę

RTD
RTD
odpowiedział na komentarz  andmak
3 lat temu

Komentarze to ludzie.

Ewa
Ewa
odpowiedział na komentarz  RTD
3 lat temu

Nie którzy klecą jedno i to samo

RTD
RTD
odpowiedział na komentarz  Ewa
3 lat temu

To prawda 😄

Rozbawiony
Rozbawiony
odpowiedział na komentarz  RTD
3 lat temu

Komentarze to ludzie ot to cała logika lewaczków 😂🤣

dycha
dycha
odpowiedział na komentarz  Rozbawiony
3 lat temu

Tu się liczy tylko korek, worek i rozporek.

Sławomir
Sławomir
odpowiedział na komentarz  dycha
3 lat temu

No popić, po.uchać, zdoić kasę i Zenka posłuchać.

Michaś
Michaś
odpowiedział na komentarz  andmak
3 lat temu

Co tu pisać, jak się nic nie robi. Oprócz polityki.

Kamienica
Kamienica
3 lat temu

Kiedy ten Omajtek przyjeżdza do tego Pajęczna?

Lodzik
Lodzik
3 lat temu

Bawiąc się kupą zawsze się ubrudzisz a smród będzie się za tobą ciągnął.

Kielbacha wyborcza
Kielbacha wyborcza
3 lat temu

Czy na Orlenie w Pajęcznie będą parówki, kiedy ten prezes przyjeżdża?

Bucek
Bucek
odpowiedział na komentarz  Kielbacha wyborcza
3 lat temu

Podobno są parówki i lokalne pisiory mają polecone aby je wykupywać.

Michalina
Michalina
odpowiedział na komentarz  Bucek
3 lat temu

No bo to parówkowe pisiory są w tym Pajęcznie.

Pge
Pge
3 lat temu

Ten PiS jest zly

Lodziara
Lodziara
odpowiedział na komentarz  Pge
3 lat temu

Korek, worek i rozporek.

Sprawiedliwy inaczej niż pis
Sprawiedliwy inaczej niż pis
odpowiedział na komentarz  Pge
3 lat temu

I to jeszcze jak, złodziejstwo, oligarchia i dziadostwo.