Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kraju, na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tys., co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. To dobra informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych.
Od 31 grudnia 2014 r., liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS systematycznie wzrastała, aż do końca lutego br. Pandemia spowodowała chwilowe zatrzymanie tego wzrostu, a nawet spadek liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, który trwał do czerwca. Od tego miesiąca , po otwarciu granic, liczba cudzoziemców znowu zaczęła wzrastać. Na koniec września obywateli z innych państw podlegających w Polsce ubezpieczeniom, było 689 tys., tj. o 19 tys. więcej niż w lutym.
Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych – 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców. Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym.
Nadal najwięcej ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, pochodzi z Ukrainy – 507 tys., następnie z Białorusi – 46,2 tys., oraz Gruzji – 11,1 tys.
Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Na koniec września, zarejestrowanych zostało: 36,6 tys. obywateli Ukrainy; 1,8 tys. Białorusi i niemal 1 tys. obywateli Gruzji. W naszym regionie niemal wyrównał się stan cudzoziemców objętych ubezpieczeniem z tym, jaki miał miejsce na koniec lutego, różnica wynosi ok. 300 osób.
Na terenie województwa łódzkiego mamy ubezpieczonych z dalekich i egzotycznych krajów tj. z Nikaragui (4), Nigerii (5), mamy nawet 12 osób z obywatelstwem surinamskim. Nie znajdziemy tu jednak przedstawicieli takich państw jak: Aruba, Barbados, Gabon czy Islandia. Ogółem w województwie łódzkim zarejestrowanych jest w ZUS 46,2 tys. cudzoziemców. Z tego 25,5 tys. na terenie I oddziału w Łodzi; 10,3 tys. na terenie II oddziału w Łodzi i 10,4 tys. na terenie tomaszowskiego oddziału ZUS.
PiS taki przeciwnik obcych i co. Posłanka Stąd pisała artykuły o cudzoziemcach a tu ich przybywa. Coś to nie tak.
Tak z tobą nie tak
Moim zdaniem to jeśli psychiatrzy mają taki poziom to jest z nimi coś nie tak.
No to źródło koronawirusa już znane po co zamykać granicę jak inni lepiej wpuszczać jak leci każdego nie ważne co kto ze sobą przywlece
co ma na celu ten artykuł?
ludzie ze wschodu przyjeżdżają do nas do pracy tak samo jak wielu z nas wyjeżdża do pracy na zachód.
nikt poza Ukraińcami nie chce pracować za śmieszne pieniądze w przetwórniach gdzie panuje wyzysk.
Pamiętacie artykuł posłanki Stąd o cudzoziemcach, i co teraz ty na to, Beato.
Dlatego na nią głosowałem i w następnych wyborach też będę na nią głosować a ty się pobaw w zajączka 😁
Głosuj jak chcesz, tylko nie ma się czym chwalić.
Poinformowanie o aktualnej liczbie cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to informacja prasowa przesłana przez ZUS.
To ma na celu że nie są poddawani żadnym surowym badaniom i testom oraz ci przyjezdni często mają lepsze warunki zatrudnienia od nas co w obu przypadkach jest skandalem