R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionCudzoziemców w Polsce więcej niż na początku pandemii 

Cudzoziemców w Polsce więcej niż na początku pandemii 

Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kraju, na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tys., co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. To dobra informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych.

Od 31 grudnia 2014 r., liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS systematycznie wzrastała, aż do końca lutego br. Pandemia spowodowała chwilowe zatrzymanie tego wzrostu, a nawet spadek liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, który trwał do czerwca. Od tego miesiąca , po otwarciu granic, liczba cudzoziemców znowu zaczęła wzrastać. Na koniec września obywateli z innych państw podlegających w Polsce ubezpieczeniom, było 689 tys., tj. o 19 tys. więcej niż w lutym. 

Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych – 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców. Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym.

Nadal najwięcej ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, pochodzi z Ukrainy – 507 tys., następnie z Białorusi – 46,2 tys., oraz Gruzji – 11,1 tys. 

Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Na koniec września, zarejestrowanych zostało: 36,6 tys. obywateli Ukrainy; 1,8 tys. Białorusi i niemal 1 tys. obywateli Gruzji. W naszym regionie niemal wyrównał się stan cudzoziemców objętych ubezpieczeniem z tym, jaki miał miejsce na koniec lutego, różnica wynosi ok. 300 osób.

Na terenie województwa łódzkiego mamy ubezpieczonych z dalekich i egzotycznych krajów tj. z Nikaragui (4), Nigerii (5), mamy  nawet 12 osób z obywatelstwem surinamskim. Nie znajdziemy tu jednak przedstawicieli takich państw jak: Aruba, Barbados, Gabon czy Islandia. Ogółem w województwie łódzkim zarejestrowanych jest w ZUS 46,2 tys. cudzoziemców. Z tego 25,5 tys. na terenie I oddziału w Łodzi; 10,3 tys. na terenie II oddziału w Łodzi i 10,4 tys. na terenie tomaszowskiego oddziału ZUS. 

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego
R e k l a m a

10 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

10 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Antek
Antek
3 lat temu

PiS taki przeciwnik obcych i co. Posłanka Stąd pisała artykuły o cudzoziemcach a tu ich przybywa. Coś to nie tak.

Psychiatra
Psychiatra
odpowiedział na komentarz  Antek
3 lat temu

Tak z tobą nie tak

rudy wykrzywiony od złośliwości ryjek
rudy wykrzywiony od złośliwości ryjek
odpowiedział na komentarz  Psychiatra
3 lat temu

Moim zdaniem to jeśli psychiatrzy mają taki poziom to jest z nimi coś nie tak.

Realista
Realista
3 lat temu

No to źródło koronawirusa już znane po co zamykać granicę jak inni lepiej wpuszczać jak leci każdego nie ważne co kto ze sobą przywlece

Wojtek
Wojtek
3 lat temu

co ma na celu ten artykuł?

ludzie ze wschodu przyjeżdżają do nas do pracy tak samo jak wielu z nas wyjeżdża do pracy na zachód.
nikt poza Ukraińcami nie chce pracować za śmieszne pieniądze w przetwórniach gdzie panuje wyzysk.

Bronek
Bronek
odpowiedział na komentarz  Wojtek
3 lat temu

Pamiętacie artykuł posłanki Stąd o cudzoziemcach, i co teraz ty na to, Beato.

Wyborca
Wyborca
odpowiedział na komentarz  Bronek
3 lat temu

Dlatego na nią głosowałem i w następnych wyborach też będę na nią głosować a ty się pobaw w zajączka 😁

Bąbel
Bąbel
odpowiedział na komentarz  Wyborca
3 lat temu

Głosuj jak chcesz, tylko nie ma się czym chwalić.

Kapisz
Kapisz
odpowiedział na komentarz  Wojtek
3 lat temu

To ma na celu że nie są poddawani żadnym surowym badaniom i testom oraz ci przyjezdni często mają lepsze warunki zatrudnienia od nas co w obu przypadkach jest skandalem