Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC!

3
policja pajęczno

Na ten dzień z pewnością czekało wielu kierowców. Od dziś kierowcy mogą zostawić dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów – nie dostaniesz mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.

Oczywiście brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK – Centralnej Ewidencji Pojazdów.

To musisz wiedzieć!

Ważne:

  1. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  2. nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
  3. nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
R e k l a m a
guest
3 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Adam13
Adam13
1 rok temu

Super, ale teraz to przy najmniejszej stłuczce trzeba będzie wzywać policję, a to równa się mandat i punkty karne dla sprawcy.

Tomek
Tomek
odpowiedział na komentarz  Adam13
1 rok temu

własnie.. to wcale nie jest takie dobre lepiej miec ten dwood ze soba

króliczek
króliczek
odpowiedział na komentarz  Tomek
1 rok temu

no w sumie racja.
bo trza od razu policje