R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionPierwsze „trzynastki” trafią 1 kwietnia na konta emerytów i rencistów

Pierwsze „trzynastki” trafią 1 kwietnia na konta emerytów i rencistów

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do  ok. 9 mln osób.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwała.

„Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. Trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł „na rękę”. Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia”  – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

R e k l a m a

11 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

11 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
DługoPiS
DługoPiS
4 lat temu

Tak zwana Trzynastka to pełne świadczenie jednego miesiąca za poprzedni rok. A to jest dodatek do emerytury.

Doktor
Doktor
4 lat temu

To prima aprilis, w pisowskim realu. Jakie pełne świadczenie, jak ja mam 6 tysięcy a dostanę 1 tysiąc.. kolejne pisowkie kłamstwo. To łapówki dla głupiego ludu . Żeby się dać kupić za tysiąc zł to trzeba być kompletnym idiotą. Przecież PiS Irak to odbierze w cenach.

Ołówek
Ołówek
odpowiedział na komentarz  Doktor
4 lat temu

Witam. Zrobisz przelew zwrotny do ZUSu czy zachowasz tę pisowską jałmużnę?? Przyjmując to świadczenie będziesz kompletnym idiotą przecież. Bądź konsekwentny i oddaj. Byłoby miło oczywiście, gdybyś wkleił potwierdzenie dokonanego zwrot.

Doktor
Doktor
odpowiedział na komentarz  Ołówek
4 lat temu

Ołówek jesteś tak nierozgarnięty czy udajesz, a może nie udajesz. Piszę o kłamstwie i propagandzie pisowskiej że 13 to pełne świadczenie, a tak nie jest, i tyle.

Ołówek
Ołówek
odpowiedział na komentarz  Doktor
4 lat temu

Ech. Ustawa mówi o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przysługujące w kwocie najniższej emerytury (1200 zł brutto). Wymyśliłeś sobie słowo pełne i brniesz w nieświadomości. Celowo kłamiesz??
Ponawiam pytanie: ODDASZ??

Ciekawa
Ciekawa
4 lat temu

A w przyszłym roku dwucyfrowe bezrobocie.

Jeden z wielu
Jeden z wielu
odpowiedział na komentarz  Ciekawa
4 lat temu

Kto będzie chciał pracować to zawsze znajdzie pracę ale jak widzę póki co twoja praca polega na zasadzie kopiuj wklej ten sam komentarz pod każdym artykułem

Pracowity
Pracowity
odpowiedział na komentarz  Jeden z wielu
4 lat temu

Pieluchowcy nie chcą pracować tylko być zatrudnionym i doić kasę. Na razie im się to udaje ale eldorado się kończy.

Mecenas
Mecenas
odpowiedział na komentarz  Pracowity
4 lat temu

Panie „pracowity” za obrażanie sprawdził bym na miejscu osób obrażanych Pana adres IP. i założył panu sprawę z powództwa cywilnego może to Pana czegoś nauczy. Znam Kancelarię z Łodzi która się takimi sprawamii zajmuje i niech mi pan wierzy są bardzo skuteczni a finansowo zobaczy pan jak to wygląda.

Pracowity
Pracowity
odpowiedział na komentarz  Mecenas
4 lat temu

Panie Mecenasie, jeśli się ktoś wynajmuje do pracy za duże pieniądze to powinien mieć kompetencje i potrafić tę pracę wkokonywac, jeśli jest inaczej to jest tylko zatrudnionym dlatego że ma koneksje. To nie jest żadne obrażanie tylko krytyka zjawiska które nie powinno mieć miejsca. Znam takich wielu, w sądzie mogłyby wyjść jeszcze ciekawsze wątki poboczne.

państwo teoretyczne
państwo teoretyczne
odpowiedział na komentarz  Pracowity
4 lat temu

Mówisz o tym co nie pracował a PObierał pensję 🤔