Tarcza antykryzysowa – zmiany od 4 maja 2021 r.

6

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość otrzymania do pięciu świadczeń postojowych. 

Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Wejdzie ono w życie 4 maja. 

Nadal będzie można skorzystać ze zwolnienia ze składek za grudzień 2020 r., styczeń i luty 2021 r. jeżeli będą spełnione nowe określone warunki.

Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność  przed listopadem 2020 roku i 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. 

Kolejne wsparcie z ZUS

Wnioski  o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień można składać od 4 maja – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

informacja prasowa
R e k l a m a
Poprzedni artykułZnalazł w bankomacie 5 tysięcy i powiadomił policję
Następny artykułNieznaczny wzrost zakażeń COVID-19 w powiecie
guest
6 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Proste pytanie
Proste pytanie
26 dni temu

Skąd ZUS weźmie na to pieniądze komu zabierze ?? No bo chyba nie od tych ludzi którzy stracili firmę lub pracę

Polak
Polak
26 dni temu

Śpieszę z odpowiedzią. Umieralność rośnie gwałtownie, średni czas życia wg ZUS się obniża, w większości umierają emeryci i renciści to kasa zostaje. Można powiedzieć “Popierajcie ZUS czynem, umierajcie przed terminem”. Taką strategię wybrała partia rządząca, tak wyborcy chcieli, a chcącemu nie dzieje się krzywda.

Ołówek
Ołówek
odpowiedział na komentarz  Polak
26 dni temu

Dobrze, że za Platformy i Lewicy żyli długowiecznie i w dostatku. I nie musieli zastanawiać się, czy zwaloryzowaną emeryturę (3 zł) wydać na leki czy na chleb.
Może gdyby patocelebrytki i aktorzy, w większości popierający Platformę, nie wcisnęli im się w kolejkę po znajomości do szczepień, mogliby żyć znacznie dłużej, ciesząc się wcześniejszym przejściem na emeryturę.

Polak
Polak
odpowiedział na komentarz  Ołówek
26 dni temu

Chłopie czy ty wiesz co ty piszesz? Jesteś za tą władzą, proszę bardzo, ale fakty mówią co innego. W 2020 roku najwiecej zgonów od II wojny. Skoro pis daje taki dobrobyt, czemu tyle zgonów. Nie jestem za PO ale nie daje się zaczadzic obecnie rządzącym. Patrzę na fakty a nie propagandę. Pozdrawiam.

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Polak
20 dni temu

„Ten wirus jest głównie niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten bardzo czarny scenariusz, no to cóż: nasze społeczeństwa się trochę odmłodzą, prawda?” – tak o pandemii koronawirusa mówił w Polskim Radiu europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

anka
anka
25 dni temu

co z PKD 47.76 ?żadna tarcz nie wspiera