R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionTarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja 2021 r.

Tarcza antykryzysowa – zmiany od 4 maja 2021 r.

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość otrzymania do pięciu świadczeń postojowych. 

Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Wejdzie ono w życie 4 maja. 

Nadal będzie można skorzystać ze zwolnienia ze składek za grudzień 2020 r., styczeń i luty 2021 r. jeżeli będą spełnione nowe określone warunki.

Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność  przed listopadem 2020 roku i 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. 

Kolejne wsparcie z ZUS

Wnioski  o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień można składać od 4 maja – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

informacja prasowa
R e k l a m a

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

6 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Proste pytanie
Proste pytanie
3 lat temu

Skąd ZUS weźmie na to pieniądze komu zabierze ?? No bo chyba nie od tych ludzi którzy stracili firmę lub pracę

Polak
Polak
3 lat temu

Śpieszę z odpowiedzią. Umieralność rośnie gwałtownie, średni czas życia wg ZUS się obniża, w większości umierają emeryci i renciści to kasa zostaje. Można powiedzieć „Popierajcie ZUS czynem, umierajcie przed terminem”. Taką strategię wybrała partia rządząca, tak wyborcy chcieli, a chcącemu nie dzieje się krzywda.

Ołówek
Ołówek
odpowiedział na komentarz  Polak
3 lat temu

Dobrze, że za Platformy i Lewicy żyli długowiecznie i w dostatku. I nie musieli zastanawiać się, czy zwaloryzowaną emeryturę (3 zł) wydać na leki czy na chleb.
Może gdyby patocelebrytki i aktorzy, w większości popierający Platformę, nie wcisnęli im się w kolejkę po znajomości do szczepień, mogliby żyć znacznie dłużej, ciesząc się wcześniejszym przejściem na emeryturę.

Polak
Polak
odpowiedział na komentarz  Ołówek
3 lat temu

Chłopie czy ty wiesz co ty piszesz? Jesteś za tą władzą, proszę bardzo, ale fakty mówią co innego. W 2020 roku najwiecej zgonów od II wojny. Skoro pis daje taki dobrobyt, czemu tyle zgonów. Nie jestem za PO ale nie daje się zaczadzic obecnie rządzącym. Patrzę na fakty a nie propagandę. Pozdrawiam.

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Polak
3 lat temu

„Ten wirus jest głównie niebezpieczny dla osób powyżej lat 60, więc gdyby rzeczywiście nastąpił ten bardzo czarny scenariusz, no to cóż: nasze społeczeństwa się trochę odmłodzą, prawda?” – tak o pandemii koronawirusa mówił w Polskim Radiu europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

anka
anka
3 lat temu

co z PKD 47.76 ?żadna tarcz nie wspiera