R e k l a m a
Strona głównaWiadomościŚmiertelne grzybobranie w Wólce Prusickiej

Śmiertelne grzybobranie w Wólce Prusickiej

Do tragicznego zakończenia grzybobrania, doszło dzisiaj w okolicy Wólki Prusickiej. 46-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego, korzystając z pięknej, jesiennej pogody, wybrał się wraz z czwórką swoich znajomych do pobliskich lasów, aby zbierać grzyby.Jak zeznał naoczny świadek, sytuacja rozegrała się błyskawicznie. Znajomy poszkodowanego widział, jak ten schyla się najprawdopodobniej po kolejnego grzyba, jednak zamiast tego został ukąszony przez „ciemnego węża w cętki”. Możemy się tylko domyślać, że chodziło o żmiję zygzakowatą, której jad sam w sobie nie jest śmiertelny. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia. Przybyli na miejsce ratownicy (dyspozytor uznał że nie ma sensu przysyłać lekarza), bezzwłocznie rozpoczęli reanimację, ponieważ u poszkodowanego stwierdzono zatrzymanie krążenia. Na miejsce została wezwana również karetka specjalistyczna. Niestety nie udało się uratować pechowego grzybiarza.

Ukąszenie żmij zygzakowatej zazwyczaj kończy się opuchlizną, ponieważ ilość jadu jest zbyt mała aby mogła zaszkodzić dorosłej osobie. W tym przypadku, lekarze podejrzewają dwie, różne przyczyny śmierci. Grzybiarz mógł być uczulony na jad żmij i wskutek ukąszenia doznał wstrząsu anafilaktycznego lub po prostu przestraszył się samego ukąszenia co skutkowało śmiercią na zawał serca.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi pajęczańska policja, dokładne przyczyny śmierci znane będę po wykonaniu sekcji zwłok.

 

R e k l a m a

8 KOMENTARZE

guest
8 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
qwe
qwe
8 lat temu

„Śledztwo w tej sprawie prowadzi pajęczańska policja”

No to już nigdy nie poznamy prawdziwej przyczyny jego śmierci 😉

obywatel GC
obywatel GC
odpowiedział na komentarz  qwe
8 lat temu

Dla ścisłości przyczynę śmierci okresla lekarz prowadacy sekcje- nie policja. Po drugie jesli jest to sledztwo a nie dochodzenie to za wszystkie czynnosci a co za tm idzie odpowiedzialnosc ponosi prokurator prowadzacy, policja jedynie wykonuje czynnosci zlecone przez niego.

aser
aser
8 lat temu

Dzieki pogotowiu ratunkowemu nie udalo sie uratowac tego człowieka.Wezwana karetka przyjechala bez surowicy, mimo,ze przez tel powiedziano,ze czlowiek zostal ukaszony przez zmije.Drugie pogotowie nie zdazylo.Bylo juz za pozno.

Surowica
Surowica
odpowiedział na komentarz  aser
8 lat temu

Od kiedy pogotowie ma jeździć z surowicą jadu żmiji zygzakowatej? Podaj proszę jakaś podstawę prawna albo zarządzenie właściwego organu bo może o czymś opinia publiczna jak i pewnie samo pogotowie ratunkowe nie wie. Po drugie wyjaśnia nam wszystkim na jakiej podstawie stwierdzajasz że człowiek ten umarł w wyniku zadziałania toksyny z jadu żmiji.

qwe
qwe
odpowiedział na komentarz  Surowica
8 lat temu

Nie jestem żadnym ekspertem, ale na terenie Polski występuje 5 gatunków węży, pośród nich tylko żmija zygzakowata jest jadowita. Dwa- ukąszenie tego węża jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci i to jest fakt znany od dawna. Trzy- skoro pogotowie dostało wezwanie, gdzie opisano, że faceta ukąsił wąż i coś jest z nim bardzo nie tak, skoro musi być wzywana karetka, to chyba jednak warto tę surowicę wziąć? Ty pewnie byś tego wymagał, gdyby to Ciebie ukąszono, no ale co tam się przejmować jakimś starym dziadem-grzybiarzem. A ostatnie zdanie to mistrzostwo- wydaje m się, że sądzi (jak każdy logicznie… Więcej »

Surowica
Surowica
odpowiedział na komentarz  qwe
8 lat temu

Widzę, że nie dokonać zrozumiałeś moją wypowiedź… W Polsce pogotowie nie ma obowiązku ani zalecenia posiadania anatoksyny jadu żmiji. Po prostu fizycznie nie ma jej w posiadaniu i to jest problem. Problem, który powinien być rozwiązany na poziome Państwa czyli ustawodastwa, a nie na płaszczyźnie Zespołów Ratownictwa Medycznego. Aby podać anatoksyny trzeba być pewnym ze doszło do ukąszenia – to po pierwsze.Po drugie jeśli dojdzie do ekspozycji na jad i rozwinie się reakcja anafilaktyczna to pogotowie jest w stanie ratować człowieka posiadanymi lekami – aminy katoecholowe, sterydy i antyhistaminy. Trzeba pamiętać jeszcze o jednym….nie każdego da się uratować. Czasami osobnicza… Więcej »

qwe
qwe
odpowiedział na komentarz  Surowica
8 lat temu

„Problem, który powinien być rozwiązany na poziome Państwa czyli ustawodastwa, a nie na płaszczyźnie Zespołów Ratownictwa Medycznego” Akurat do ratownictwa medycznego nic nie mam. Napisałem wcześniej zdanie (które chyba przypadkiem wykasowałem), że odpowiednie procedury powinny być stworzone odgórnie. „Ja dostrzegam inny bardziej znaczący i ogromny problem: brak umiejętności udzielania pierwszej pomocy!” 100% racji. Z takich rzeczy uczniowie powinni być egzaminowani w szkole, niestety sam pamiętam jak to u mnie na PO wyglądało. Ostatnio z własnej inicjatywy pogooglowałem jak to mniej więcej się robi, potem mam zamiar zrobić jakieś testy praktyczne z racji tego, że może się to w życiu przydać.… Więcej »

borys
borys
8 lat temu

ZAWISZA PAJECZNO :WARTA DZIALOSZYN 12/10/2013 R GODZ.15.00 :):):):):))