R e k l a m a
Strona głównaWiadomościSztandar wrócił po latach

Sztandar wrócił po latach

Opracowany w 1946 roku przez Stanisława Harciarka  sztandar po ponad 60 latach powrócił do Zespołu Szkół w Pajęcznie.

Przekazanie szkole historycznego sztandaru odbyło się podczas obchodzonego 14 października Święta Komisji i Edukacji Narodowej. Na uroczystość zaproszono byłych dyrektorów, emerytowanych nauczycieli i pracowników oraz absolwentów pajęczańskiego Zespołu Szkół.

Jan Pęciak Honorowy Członek Stowarzyszenia Absolwentów przybliżył historię sztandaru, z którą możemy się także zapoznać na stronie internetowej pajęczańskiego Zespołu Szkół.

W 1952r. Stanisław Harciarek został odwołany ze stanowiska dyrektora „11-latki”. Na jednym z pierwszych posiedzeń dyrekcji szkoły w nowym składzie, podjęto temat dalszego losu sztandaru. Po burzliwej dyskusji ustalono, że sztandar, ze względu na zawartą w nim treść, nie może być dalej sztandarem szkoły. Sztandarowi groziła zagłada. Przysłuchujący się dyskusji woźny Wacław Popiel w pośpiechu schował sztandar pod płaszczem i bez drzewca wyniósł go ze szkoły na plebanię do ks. proboszcza Stanisława Nejmana. Po wspólnej naradzie ze Stanisławem Harciarkiem zdecydowano, że sztandar ze względu na nieodpowiednie warunki nie może być przechowywany w kościele. Do 1956r. sztandar przechowywał Wacław Popiel, następnie do swojego domu zabrał go Stanisław Harciarek i w dalszym ciągu w tajemnicy przechowywałdo swojej śmierci w styczniu1978r. Po śmierci Stanisława Harciarka sztandar przechowywałyjego żona Józefa i trzy córki: Jolanta, Małgorzata i Beata.
Odkryty w 2013r. sztandar został ujawniony Stowarzyszeniu Absolwentów Zespołu Szkół przez córkę Stanisława Harciarka Beatę Rosę, a następnie przekazany Stowarzyszeniu przez Józefę Harciarek.

 

Po wbiciu przez fundatorów renowacji sztandaru pamiątkowych gwoździ, sztandar został poświęcony i przekazany przez wicestarostę Jacka Lewerę na ręce dyrektor szkoły pani Iwony Stefanek. Uroczystość zakończyła się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy II B i I D pod opieką pani Anity Skorupskiej oraz pani Iwony Gołębiowskiej, nad dekoracją czuwała pani Beata Kliś.

 

Fundatorzy renowacji sztandaru:
1) pani Józefa Harciarek– żona założyciela naszej szkoły
2) pani Janina Popiel – żona Wacława Popiela, który przechowywał sztandar
3) pani Beata Rosa – córka założyciela szkoły—w jej imieniu pamiątkowy gwóźdź wbiła jej siostra- paniMałgorzata Matusz
4) pani Jolanta Harciarek –córka założyciela szkoły
5) panowie Kazimierz Bilski i Jan Charciarek – przedstawiciele Wspólnoty Gruntów Tabelowych w Pajęcznie
6) pan Jan Pęciak – Honorowy Członek Stowarzyszenia Absolwentów
7) pan Jerzy Usarek– absolwent szkoły- niestety nie udało mu się dotrzeć na uroczystość
8) pani Iwona Stefanek – absolwentka i obecna dyrektor ZS
9) pan Wojciech Marchewka– absolwent i w-ce przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów
10) pan Jacek Lewera– Prezes Stowarzyszenia Absolwentów
11) pani Bożena Szczerkowska –absolwentka ZS i sekretarz Stowarzyszenia, pani Anna Strzelczak– absolwentka ZS i przewodnicząca komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia i pani Aleksandra Jurowska – skarbnik Stowarzyszenia Absolwentów

Nagrodę Starosty otrzymali: pani Anna Strzelczak i pan Krystian Sobierajski.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: pani Krystyna Baryczka, pani Jadwiga Pisarska, pani Izabela Kosowska, pani Monika Lewera, pani Agnieszka Kowalczyk, pani Jadwiga Pach, pan Andrzej Kuchciak, pani Monika Lewandowska, pani Beata Haładaj, pani Lidia Jędrzejczak, pani Bożena Szczerkowska, pani Anita Skorupska- Bernaś, pani Małgorzata Hałaczkiewicz.

źródło:ZS Pajęczno
fot. 22,23: K. Pietrzyk
R e k l a m a

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

4 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkanka Pajęczna
mieszkanka Pajęczna
9 lat temu

niech mi ktoś wyjaśni – dlaczego „nagrodę starosty” otrzymują tylko nauczyciele!!!?

Rysiek
Rysiek
odpowiedział na komentarz  mieszkanka Pajęczna
9 lat temu

Kto w takim razie powinien otrzymać taką nagrodę?

Matti
Matti
9 lat temu

Małe sprostowanie które nie ja powinienem pisać==== panie A.Skorupska , I.Gołębiewska oraz B.Kliś nie mają tytułów profesorskich i chyba nikt wPajęcznie.

Matti
Matti
9 lat temu

dzięki za sprostowanie tekstu. teraz jest ok.