R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaCo powinieneś zawrzeć w swoim CV?

Co powinieneś zawrzeć w swoim CV?

Istnieją pewne elementy, które zawsze powinny znaleźć się w CV, ponieważ dostarczają ważnych informacji potencjalnemu pracodawcy. Inne treści z kolei nie są obowiązkowe, ale mogą dać ci przewagę nad innymi kandydatami. CV zawsze powinno zawierać:

  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe,
  • doświadczenie zawodowe,
  • kwalifikacje, wykształcenie oraz zrealizowane szkolenia,
  • Twoje najważniejsze umiejętności.

Możesz także dodatkowo zawrzeć w CV:

  • Twoje profile w mediach społecznościowych. Uważaj na to — podawaj tylko te konta, które chciałbyś, żeby potencjalny pracodawca zobaczył!
  • Krótką prezentację swojej osoby. Chociaż nie jest to wymagane, krótka prezentacja swojej osoby (nie dłuższa niż 2-3 zdania) jest dobrą okazją do podkreślenia, dlaczego uważasz, że świetnie pasujesz do tej pracy. Napisz coś konkretnego, co pokazuje, jaką wartość wnosisz do firmy, wykorzystując w tym celu swoje poprzednie osiągnięcia. Na przykład „Podczas mojej pracy w firmie X zadowolenie klientów wzrosło do 98%”.
  • Członkostwo w organizacjach branżowych. Powinieneś uwzględnić je tylko wtedy, gdy jest to istotne dla Twojej dziedziny.
  • Wszelkie nagrody. Jeśli otrzymałeś kiedyś nagrody, które są w jakiś sposób związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, dlaczego ich nie podkreślić?
  • Twoje hobby i zainteresowania. Dzięki temu pracodawca może szybko zorientować się, kim jesteś poza pracą. Może to mu pomóc zrozumieć, czy będziesz dobrze pasować do zespołu. Zainteresowania nie muszą być związane z pracą, ponieważ dotyczą ciebie jako osoby prywatnej.

Wskazówki, jak napisać dobre CV

Omówiliśmy znaczenie CV, które pomaga wyróżnić się w oczach potencjalnego pracodawcy, pochwalić się swoimi referencjami i (miejmy nadzieję) załatwić ci rozmowę kwalifikacyjną. Ale jak napisać świetne CV, które docenią pracodawcy?

Pomyśl o szablonie i czcionkach

Potencjalny pracodawca zwróci uwagę na układ Twojego CV, zanim zacznie je czytać. Ważne jest, aby wybrać taki szablon, który przedstawia najważniejsze informacje w pierwszej kolejności i logicznie prowadzi rekrutera przez pozostałą część dokumentu. Na przykład warto umieścić swoje dane kontaktowe u góry, aby czytający mogli je łatwo zauważyć. Mniej ważne rzeczy, takie jak hobby i zainteresowania, możesz zamieścić na dole strony. Należy również uważać przy wyborze czcionek do CV. Użyj czegoś czytelnego i profesjonalnego, na przykład Arial lub Times New Roman.

Zainspiruj się

Przed stworzeniem CV dobrze jest przyjrzeć się przykładom takich dokumentów z Twojej branży, a nawet na konkretne stanowisko, o które się ubiegasz. Dzięki temu uzyskasz przegląd szablonów i słownictwa, z których korzystają inni ludzie, a także dowiesz się, jak wyróżniają się spośród innych kandydatów.

Bądź zwięzły

Pamiętaj, że Twój przyszły pracodawca może mieć tylko kilka minut lub nawet mniej, aby przyjrzeć się każdemu CV i zdecydować, czy kandydat jest warty zainteresowania. Upewnij się, że każde słowo, które umieścisz w swoim CV, pozycjonuje Cię jako najlepszą osobę na to stanowisko.

Wymień swoje osiągnięcia

Kiedy wymieniasz swoje kluczowe osiągnięcia na każdym stanowisku, bądź konkretny i przekaż czytelnikowi dokładnie, w jaki sposób wniosłeś wartość dla swojego poprzedniego pracodawcy. Jeśli to możliwe, używaj konkretnych osiągnięć z liczbami. Na przykład nie pisz „zwiększona sprzedaż dla firmy”. Zamiast tego napisz „wzrost sprzedaży o 24% w okresie 12 miesięcy”.

Korekta, korekta, korekta

Zanim wyślesz swoje CV do pracodawcy, musisz upewnić się, że jest poprawne pod względem gramatyki i pisowni. Oznacza to, że powinieneś bardzo dokładnie sprawdzić swoje CV, kilka razy. Świetną wskazówką, która pomoże Ci dostrzec błędy, jest przeczytanie tekstu na głos lub poproszenie zaufanego przyjaciela o sprawdzenie go.

R e k l a m a