R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaIle kosztuje wykończenie mieszkania

Ile kosztuje wykończenie mieszkania

Remont lub wykończenie nowo kupionego mieszkania jawi się często jako inwestycja przekraczająca możliwości finansowe. Tymczasem raport opublikowany na stronie fixly.pl jasno wskazuje, jak wyobrażenia mają się do rzeczywistości. Czy koszt wykończenia mieszkania jest tak drogi, jak nam się wydaje?

 

Średni koszt wykończenia mieszkania

Urządzenie mieszkania tak, by było wygodne, funkcjonalne, modne i po prostu nam się podobało, postrzegane jest jako drogie. Według raportu opublikowanego na stronie fixly.pl, aż 63% ankietowanych jako przeszkodę w rozpoczęciu inwestycji wskazuje barierę finansową. Jednocześnie aż 76% respondentów uważa remont za zajęcie czasochłonne i trudne.

Ciekawie rozkładają się odpowiedzi na pytanie o koszty wykończenia wnętrz. Okazuje się, że kobiety postrzegają remonty jako bardziej kosztowne – kwoty przez nie podawane są aż o 60% wyższe od kwot podawanych przez mężczyzn. Jednocześnie osoby uważające inwestycję związaną z wykończeniem mieszkania za trudną szacują średni koszt na kwotę ponad dwukrotnie wyższą od przeciętnej.

A jaka jest przeciętna? Okazuje się, że najwięcej naszych rodaków uważa, że 1500 zł za metr kwadratowy to optymalna kwota, pozwalająca zrównoważyć stosunek ceny do jakości na zadowalającym poziomie. Z raportu wynika, że nie czujemy potrzeby mieszkać we wnętrzach urządzonych z przepychem, ale też nie chcemy mieszkać tanio.

Za najważniejsze w urządzaniu wnętrz uważamy funkcjonalność i stosowanie praktycznych rozwiązań. Tę cechę wskazało aż 87% badanych. Na drugim miejscu uplasowały się osobiste preferencje odnośnie do stylu wykończenia wnętrz. Dopiero na trzecim jakość materiałów i innych elementów wyposażenia. Co ciekawe w pierwszej trójce nie znalazła się cena remontu, ankietowani umieścili ją zaledwie na czwartym miejscu.

Pomieszczenia wskazywane jako priorytetowe

W tej kwestii ankietowani są raczej zgodni. Za najważniejsze pomieszczenia, takie, które wyremontowaliby w pierwszej kolejności, uznali kuchnię i salon. Uzyskały one odpowiednio 37 i 35% głosów. Taki wynik jest efektem przekonania, że to właśnie te pomieszczenia są najważniejsze w domu, spędza się w nich najwięcej czasu, są też najbardziej reprezentacyjne. Przy czym warto zwrócić uwagę na fakt, iż osoby bezdzietne (zarówno pary, jak i osoby samotne) za najważniejsze pomieszczenie w domu uznawały salon, natomiast rodzice skłaniali się ku kuchni. Jak widać, priorytety mieszkaniowe zmieniają się wraz ze zmianą sytuacji rodzinnej.

Co ciekawe, tylko 5% ankietowanych za najważniejsze pomieszczenie w domu uznało sypialnię, w której spędzamy średnio jedną trzecią życia. Pokój dziecinny, autonomiczne królestwo najmłodszego członka rodziny, zyskał zaledwie 4% głosów.

Źródła inspiracji przy aranżacji wnętrz

Na pytanie o to, czy aranżacja wnętrz jest istotna przy urządzaniu mieszkania, aż 91% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Wynika z tego, że lubimy mieszkać w ładnie urządzonych wnętrzach i nie przedkładamy funkcji praktycznych nad dekoracyjne.

Inspiracji do stworzenia estetycznego i funkcjonalnego wnętrza najczęściej szukamy w tematycznych serwisach internetowych – to źródło wskazało aż 67% respondentów. Jednocześnie 46% wskazuje na media społecznościowe, 40% na czasopisma i katalogi, 29% twierdzi, że stawia na własne rozwiązania. Wynika z tego, że poszukując pomysłu na urządzenie mieszkania, pod uwagę bierzemy więcej niż jedno źródło inspiracji.

Co ciekawe, mimo iż lubimy podglądać celebrytów i ich mieszkania, zaledwie 4% ankietowanych bierze z nich przykład.

 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments