R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJak mieć pewność, że firma jest stabilna?

Jak mieć pewność, że firma jest stabilna?

Stabilność firmy, oczywiście nie jest tylko problemem inwestorów. Również aplikanci starający się o pracę powinni zawczasu sprawdzić, czy posada, na którą kandydują nie będzie nieaktualna za parę miesięcy.

Oczywiście stabilność firmy to nie tylko kwestia tego, czy splajtuje zaraz po tym jak otrzymamy w niej posadę. To czy firma jest stabilna ma znaczący wpływ na całe nasze doświadczenie w pracy. Również według tych kryteriów będziemy w stanie ocenić, czy firma będzie w stanie utrzymać siebie oraz nas.

Skąd brać informacje?

Niestety ocena stabilności danej firmy do łatwych zadań nie należy. Analiza danych dotyczących pozycji firmy zazwyczaj dokonywana jest przez maklerów w celu oceny ryzyka podczas gry na giełdzie, zważając na niebezpieczny charakter tego zawodu, również analiza danych przeprowadzona przez osobę ubiegającą się o pracę może okazać wyzwaniem.

Warto jednak próbować, z prostego powodu, możliwe, że od tego będzie zależeć nasza kariera. Nawet jeśli w procesie napotkamy trudności, ostatecznie jeśli nie przyniesie nam to od razu bezpośrednich zysków, to z pewnością nie zaszkodzi.

Cztery porady, jak odpowiednio ocenić stabilność firmy

  1. Przeczytaj cały raport
  2. Sprawdź czynniki ryzyka
  3. Przeczytaj opinie
  4. Sprawdzaj w różnych źródłach

Jeśli zależy nam na uzyskaniu precyzyjnego obrazu pozycji firmy na rynku z udostępnionych przez przedsiębiorcę raportów, będziemy musieli zaznajomić się z całym tekstem. Dobrze sprawdzić jakie były tendencje na przestani nawet do pięciu lat. Wszystkie te informacje możemy znaleźć w raportach o przychodach i sprzedaży.

Mamy również możliwość zajrzeć w przyszłość. Firmy poza raportami dotyczącymi sprzedaży udostępniają również prognozy na kolejne kwartały z którymi również warto jest się zapoznać.

Firmy są też zobowiązane aby udostępnić czynniki ryzyka. Dobrze jest zwrócić uwagę na wysokie ilości długu nagromadzające się w krótkim okresie czasu. Jest to z pewnością znak ostrzegawczy. Zwracaj również uwagę no konkurencje, w wypadku spadku pozycji, firma może potencjalnie zostać wykupiona przez innego potentata.

Sprawdź opinie pracowników. Jeśli stan firmy jest zły, możesz mieć pewność, że odbije się to na sytuacji pracowników. Opinie o pracodawcach są świetną metodą, aby uzyskać informacje nie cenzurowane przez sam zarząd firmy.

Naturalnie nie mamy w tym wypadku do czynienia z Opiniami ekspertów. Jednak ostatecznie opinie pracowników o pracodawcach mogą okazać się bardzo przydatne w ocenie stabilności firmy. Kluczem w tym wypadku nie jest skupianie się na pojedynczych recenzjach, zamiast tego lepiej poszukać ogólnych trendów widocznych w większej liczbie opinii.

Poza informacjami udostępnionymi bezpośrednio przez Twojego potencjalnego pracodawcę warto również sprawdzić w innych źródłach. Często powiązane ze sobą firmy posiadają informacje o sobie nawzajem niezbędne do współpracy, które często mogą okazać się znacznie bardziej obiektywne niż te oficjalnie wypuszczone przez przedsiębiorstwo. Spróbuj na przykład skontaktować się z dostawcą firmy lub wspólnikiem.

Podsumowanie

Na szczęście nie musisz być dyrektorem finansowym, ani analitykiem, aby móc ocenić pozycję interesującej Cię firmy. W przypadku głównych graczy na polskim rynku takich jak Rossmann czy Tesco możemy mieć mniej więcej pewność, że firma nie splajtuje zaraz po naszym dołączeniu, jednak w przypadku mniej znanych pracodawców, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a