Kielecka gospodarka opiera się głównie na przemyśle przetwórczym, spożywczym i budowlanym, dlatego w tych branżach najłatwiej będzie znaleźć miejsca pracy. W stolicy województwa świętokrzyskiego brakuje również pracowników z innych kluczowych sektorów, np. usług medycznych, motoryzacyjnego czy elektrycznego. Jeżeli szukasz pracy w Kielcach, zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, czy to właśnie na Ciebie czekają pracodawcy.
Praca Kielce – dla kogo?
Jak wynika z danych tegorocznej edycji badania „Barometru zawodów”, praca w Kielcach czeka przede wszystkim na fachowców i budowlańców. To właśnie w branży budowlanej odnotowuje się największe deficyty w stolicy województwa świętokrzyskiego. Poszukiwani są zatem monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, betoniarze i zbrojarze, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, spawacze, ślusarze, a także dekarze i blacharze. Praca Kielce – mogą na nią liczyć przedstawiciele innych branż, które są istotne dla gospodarki tego miasta.
Problemów z zatrudnieniem nie powinien mieć personel medyczny i opiekuńczy, na przykład pielęgniarki, położne, lekarze a także opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Na pracowników czekają również liczne firmy z sektora motoryzacyjnego. Szczególnie poszukiwani są lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy. Osób do pracy potrzeba również w gastronomii i branży spożywczej. Jeśli jesteś kucharzem, pomocą kuchenną, cukiernikiem lub piekarzem, masz szansę na znalezienie zatrudnienia w Kielcach. W biurach i urzędach rośnie zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem o profilu rachunkowym – w szczególności samodzielnych księgowych oraz pracowników ds. rachunkowości i księgowości.
Poza tym, zatrudnienie w stolicy województwa świętokrzyskiego powinni znaleźć: kosmetyczki, fryzjerzy, sprzątaczki, pokojowe, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych a także pracownicy przetwórstwa metali.
Praca Kielce – zawody nadwyżkowe
Zgodnie z danymi „Barometru zawodów”, znalezienie pracy w Kielcach może być z kolei utrudnione dla osób z wykształceniem pedagogicznym, historycznym, filozoficznym, filologicznym, kulturoznawczym i politologicznym. Problem z brakiem wolnych miejsc na te stanowiska wynika z bardzo dużej popularności kierunków studiów, które kształcą w tym zakresie. Rynek pracy w Kielcach jest ponadto przesycony specjalistami technologii żywności i żywienia, specjalistami administracji publicznej, pracownikami administracyjnymi i biurowymi, pracownikami biur podróży i organizatorami obsługi turystycznej, pracownikami ds. ochrony środowiska i BHP, nauczycielami ogólnokształcącymi, nauczycielami nauczania początkowego oraz tłumaczami. Rozwiązaniem trudności ze znalezieniem zatrudnienia może być przekwalifikowanie się. Stanowiska, które w najbliższych latach będą potrzebne, to na przykład: opiekun osób starszych i niepełnosprawnych.
Problemy mogą mieć również pedagodzy, którzy nie posiadają dodatkowych specjalizacji. Dobrze więc, aby osoby, które chcą pracować w zawodzie pedagoga miały uprawnienia do nauczania dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, niesłyszących, niewidomych i niedowidzących. W tym celu konieczne może okazać się zrobienie dodatkowych kursów lub ukończenie szkół podyplomowych.
Praca w Kielcach – ile zarabia się w tym mieście?
Średnie zarobki w Kielcach w 2019 roku sięgnęły 4 493 złotym brutto. Po odliczeniu składek, zaliczki na podatek dochodowy i innych dodatków, pracownik zatrudniony na umowę o pracę, otrzymywał wówczas 3 243 złote na rękę. W województwie świętokrzyskim, największe zarobki osiągają inżynierowie różnych specjalności, prywatni przedsiębiorcy, osoby piastujące stanowiska we władzach miasta, lekarze, a także pracownicy branży HR, bankowej, budowniczej czy finansowej. Godziwe zarobki i liczne miejsca pracy zachęcają osoby z mniejszych miast do poszukiwania pracy w stolicy województwa świętokrzyskiego.