R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNawilżacz powietrza - czy warto kupić?

Nawilżacz powietrza – czy warto kupić?

Zbliża się jesień, a z nią okres grzewczy, podczas którego powietrze w naszych mieszkaniach staje się suche i ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i urodę. Sprawdź czy problem suchego powietrza dotyczy również Ciebie. Podpowiadamy czy warto i jaki nawilżacz powietrza kupić.

Suche powietrze poniżej normy

Do sprawdzania poziomu wilgotności w pomieszczeniu niezbędny jest tzw. higrometr (do kupienia w każdym sklepie budowlanym lub przez internet) najlepiej jeśli dodatkowo będzie mierzył temperaturę w pomieszczeniu. Wilgotność określa się w procentach, a jej optymalny poziom, do którego należy dążyć to 40% – 60%. Temperatura natomiast nie powinna przekraczać 21 st C. Zarówno wartości niższe jak i wyższe są niekorzystne dla zdrowia.

Bardzo suche powietrze odczujesz po: 

  • utrudnionym oddychaniu
  • kaszlu
  • chrypce
  • zaczerwienionych oczach
  • bólach głowy
  • wysuszonej, zaczerwienionej skórze
  • wysypce skórnej
  • nieżycie nosa
  • łamiących się, suchych włosach
  • pogorszonej jakości snu

Natomiast zbyt duża wilgotność powietrza objawia się pleśnią i grzybami na ścianach, zwłaszcza przy oknach.

Jeśli Twój higrometr wykaże niski poziom wilgotności (poniżej 40%) lub odczuwasz powyższe objawy to znak, że jak najszybciej powinieneś zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza.

Jesteś alergikiem lub astmatykiem…

Jeśli cierpisz z powodu alergii lub astmy i szukasz skutecznego sposobu na walkę z alergenami w swoim domu to odpowiedni nawilżacz powietrza przyniesie Ci ulgę i poprawi samopoczucie. Nawilża suche powietrze, które podrażnia górne drogi oddechowe prowadząc niekiedy do niebezpiecznych infekcji.

W suchym pomieszczeniu alergeny wziewne tj. kurz czy sierść zwierząt łatwiej się unoszą i przenoszą do dróg oddechowych. Dzięki nawilżaczowi powietrza błona śluzowa nosa nawilża się i jest bardziej odporna na alergeny unoszące się w powietrzu.

Alergia może objawić się również zaczerwienioną skórą, podrażnieniem czy pieczeniem. Do alergii skórnych zalicza się egzema, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry lub atopowe zapalenie skóry.

Jaki nawilżacz wybrać?

Na rynku istnieją nawilżacze powietrza parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Jak wiadomo ewaporacja to odparowywanie wody w sposób naturalny, jest najbardziej ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia. 

Dlatego polecamy nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi Smartmi Pure Evaporative, który skutecznie i wydajnie (240 l/h) podniesie wilgotność powietrza i co ważne sprawdzi się dla alergików i astmatyków. Jego cicha praca pozwala na używanie go również w nocy – stworzy dobre warunki do snu, a Ty obudzisz się wypoczęty i pełen energii.

Intuicyjna obsługa również za pomocą aplikacji mobilnej poprawia komfort użytkowania. W przeciwieństwie do innych nawilżaczy, które posiadają wymienne filtry ten składa się z obrotowych dysków, których się nie wymienia. Duży zbiornik na wodę (4 l)  nie wymaga częstego uzupełniania. Posiada higrostat i pracuje w trzech prędkościach intensywności. Informuje o aktualnej temperaturze oraz wilgotności.

Posiada tryb Air dry, który po spadku poziomu wody do 10% działa jeszcze przez 8 godzin wysuszając pojemnik. Wyłączając tą funkcję urządzenie w takiej sytuacji automatycznie się wyłącza. Jeżeli  wilgotność powietrza osiągnie 70% to również zaprogramowany jest, aby zakończyć pracę.

Inne polecane modele możecie sprawdzić na ranking nawilżaczy powietrza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a