R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNiska wilgotność niebezpieczna dla zdrowia – pomoże nawilżacz powietrza

Niska wilgotność niebezpieczna dla zdrowia – pomoże nawilżacz powietrza

Zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim problem z suchym powietrzem w naszych domach. Te nagrzane i suche pomieszczenia wbrew pozorom nie chronią nas przed przeziębieniami, a wręcz mogą sprawić, że będziemy chorować częściej. Badania wykazały, że suche powietrze jest głównym czynnikiem przenoszenia drobnoustrojów w powietrzu [1]. Sprawdź, co zrobić, by utrzymać poziom wilgotności powietrza na właściwym poziomie.

Wpływ suchego powietrza na zdrowie

Najkorzystniejszy poziom wilgoci znajduje się w przedziale 40-60%. Tylko wtedy w mieszkaniu panują korzystne warunki do życia, więc w momencie, gdy wilgotność powietrza spada, odczuwamy to na różne nieprzyjemne sposoby:

 • Drogi oddechowe wysuszają się;
 • Pojawia się ból głowy i zatok;
 • Skóra staje się przesuszona, łuszczy się;
 • Częściej chorujemy, łapiemy infekcje;
 • Objawy alergii wzmagają się;
 • Organizmowi trudno jest obronić się przed wirusami, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Sucho w domu? Pomoże nawilżacz powietrza

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by poziom wilgotności powietrza powrócił na właściwy poziom.

Nawilżacz powietrza powinien być energooszczędny i prosty w obsłudze, z optymalnym stosunkiem ceny do wydajności. Sprawdź ranking nawilżaczy powietrza, by wybrać odpowiedni dla siebie. 

Za najzdrowszą i najbardziej naturalną metodę nawilżania powietrza uznawana jest ewaporacja. Ten proces polega na zasysaniu suchego powietrza do urządzenia, przetoczenie go przez matę ewaporacyjną, wkład nawilżający lub specjalne dyski, w wyniku czego powstaje czysta i chłodna para wodna.

Nawilżacz powietrza z funkcją ewaporacji częściowo oczyszcza powietrze z alergenów, takich jak kurz i pyłki, dlatego jest polecany do domów, w których przebywają alergicy.

Chociaż nawilżacze ewaporacyjne nie są tanie, taka inwestycja przynosi wiele korzyści zdrowotnych a samo urządzenie jest energooszczędne, więc nie generuje wysokich rachunków.

Do zalet ewaporacyjnego nawilżacza powietrza zalicza się również cicha praca.

Korzyści płynące z nawilżonego powietrza

  • Ulga dla alergików – odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu pomoże zmniejszyć objawy alergii;
  • Większa odporność – jak również szybsze i łagodniejsze przechodzenie choroby, przede wszystkim dzięki ułatwionemu odkrztuszaniu;
  • Nawilżona skóra – wilgotność na właściwym poziomie pomaga uniknąć podrażnień i uczucia ściągnięcia, a zmarszczki nie pojawiają się przedwcześnie;
  • Bezpieczne oczy – bez uczucia pieczenia i „piasku” pod powiekami;
  • Walka z chrapaniem – optymalny poziom wilgoci w sypialni sprawi, że drogi oddechowe będą lepiej nawilżone.
  • Lepsze warunki dla roślin – wilgoć umożliwia im prawidłowy przebieg fotosyntezy, dzięki czemu lepiej rosną a ich zieleń jest nasycona.

 

Źródło:

https://www.condair.com/humidity-health-wellbeing/dry-air-and-airborne-infection 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a