Zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim problem z suchym powietrzem w naszych domach. Te nagrzane i suche pomieszczenia wbrew pozorom nie chronią nas przed przeziębieniami, a wręcz mogą sprawić, że będziemy chorować częściej. Badania wykazały, że suche powietrze jest głównym czynnikiem przenoszenia drobnoustrojów w powietrzu [1]. Sprawdź, co zrobić, by utrzymać poziom wilgotności powietrza na właściwym poziomie.
Wpływ suchego powietrza na zdrowie
Najkorzystniejszy poziom wilgoci znajduje się w przedziale 40-60%. Tylko wtedy w mieszkaniu panują korzystne warunki do życia, więc w momencie, gdy wilgotność powietrza spada, odczuwamy to na różne nieprzyjemne sposoby:
- Drogi oddechowe wysuszają się;
- Pojawia się ból głowy i zatok;
- Skóra staje się przesuszona, łuszczy się;
- Częściej chorujemy, łapiemy infekcje;
- Objawy alergii wzmagają się;
- Organizmowi trudno jest obronić się przed wirusami, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Sucho w domu? Pomoże nawilżacz powietrza
Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by poziom wilgotności powietrza powrócił na właściwy poziom.
Nawilżacz powietrza powinien być energooszczędny i prosty w obsłudze, z optymalnym stosunkiem ceny do wydajności. Sprawdź ranking nawilżaczy powietrza, by wybrać odpowiedni dla siebie.
Za najzdrowszą i najbardziej naturalną metodę nawilżania powietrza uznawana jest ewaporacja. Ten proces polega na zasysaniu suchego powietrza do urządzenia, przetoczenie go przez matę ewaporacyjną, wkład nawilżający lub specjalne dyski, w wyniku czego powstaje czysta i chłodna para wodna.
Nawilżacz powietrza z funkcją ewaporacji częściowo oczyszcza powietrze z alergenów, takich jak kurz i pyłki, dlatego jest polecany do domów, w których przebywają alergicy.
Chociaż nawilżacze ewaporacyjne nie są tanie, taka inwestycja przynosi wiele korzyści zdrowotnych a samo urządzenie jest energooszczędne, więc nie generuje wysokich rachunków.
Do zalet ewaporacyjnego nawilżacza powietrza zalicza się również cicha praca.
Korzyści płynące z nawilżonego powietrza
-
- Ulga dla alergików – odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu pomoże zmniejszyć objawy alergii;
- Większa odporność – jak również szybsze i łagodniejsze przechodzenie choroby, przede wszystkim dzięki ułatwionemu odkrztuszaniu;
- Nawilżona skóra – wilgotność na właściwym poziomie pomaga uniknąć podrażnień i uczucia ściągnięcia, a zmarszczki nie pojawiają się przedwcześnie;
- Bezpieczne oczy – bez uczucia pieczenia i „piasku” pod powiekami;
- Walka z chrapaniem – optymalny poziom wilgoci w sypialni sprawi, że drogi oddechowe będą lepiej nawilżone.
- Lepsze warunki dla roślin – wilgoć umożliwia im prawidłowy przebieg fotosyntezy, dzięki czemu lepiej rosną a ich zieleń jest nasycona.
Źródło:
https://www.condair.com/humidity-health-wellbeing/dry-air-and-airborne-infection