R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNowoczesne wskaźniki samochodowe - postęp czy regres?

Nowoczesne wskaźniki samochodowe – postęp czy regres?

Producenci samochodów wyposażają nowe pojazdy w wiele zaawansowanych technologi. Jednym z panujących trendów są cyfrowe zegary oraz panele dotykowe zamiast przycisków i pokręteł. Rozwiązania mają zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Jednym z samochodów który zasłynął z cyfrowych zegarów i ogromnego tabletu do obsługi pojazdu była Tesla S. Bez wątpienia zegary cyfrowe mają znacznie większą funkcjonalność od swoich analogowych poprzedników. Umożliwiają wyświetlanie dowolnej informacji np. wskazań nawigacji. Ważna zaletą jest również możliwość aktualizacji ich wyglądu wraz ze zmianą oprogramowania. Kierowcy cenią sobie również możliwość personalizacji wskaźników. Minusami takiego rozwiązania jest – w niewielu przypadkach – gorsza widoczność w słońcu oraz męczenie oczu. Mimo wszystko większość kierowców jest zgodna, że jest to właściwy kierunek rozwoju motoryzacji.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku dotykowych instrumentów samochodowych. W coraz większej ilości pojazdów panele dotykowe zastąpiły tradycyjne pokrętła i guziki. Ich zaletą również jest elastyczność w przypadku personalizacji jednak wielu kierowców skarży się, że jest to rozwiązanie znacznie mniej ergonomiczne. Z racji, że nie ma fizycznych urządzeń obsługa takiego pojazdu wymaga do kierowcy oderwania na kilka chwil wzroku, aby znaleźć interesująca go funkcję. Proste obniżenie temperatury powietrza wymaga w niektórych modelach wykonanie trzech kliknięć w ekran i rozproszenie uwagi podczas prowadzenia samochodu. Dlatego wielu kierowców decyduje się na tradycyjne rozwiązania, które mają ten minus, że częściej się psują. Szczególnie w przypadku nieco starszych pojazdów. Na szczęście z pomocą przychodzi sklep www.autoczescionline24.pl w którym znajdziesz bogatą ofertę narzędzi samochodowych. Czy zatem cyfrowe zegary i wskaźniki to postęp? Zdecydowanie tak, jednak ta technologia wymaga jeszcze dopracowania. Zapewne za kilka lat taki rodzaj instrumentów samochodowych stanie się standardem.

R e k l a m a