R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaPary walczące z niepłodnością zyskały refundację in vitro

Pary walczące z niepłodnością zyskały refundację in vitro

Niepłodność pojawia się w życiu dosyć niespodziewanie. Zazwyczaj pary planujące dziecko liczą, że szybko będą cieszyć się pozytywnym testem ciążowym. Niestety nie wszystkim udaje się to bez trudu. Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy około 1,5 miliona par w Polsce. Część z nich wymaga leczenia za pomocą in vitro. Teraz zapłodnienie pozaustrojowe jest jeszcze bardziej dostępne, bowiem zaczął działać nowy, rządowy program refundacji in vitro. Realizują go ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, w tym również Klinika Bocian w Łodzi.

Ogólnopolski program finansowania in vitro

Program in vitro finansowany z budżetu państwa ma funkcjonować od czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Zapewnia pełne finansowanie terapii in vitro, zarówno w przypadku własnych komórek rozrodczych, jak również dawstwa oocytów, nasienia i zarodków. Refundacji podlegają m.in. wizyty, badania, punkcja jajników, zapłodnienie pozaustrojowe, procedury embriologiczne, transfer i mrożenie zarodków. Do tego zdecydowano się również na pomoc pacjentom zmagającym się z nowotworami. Dla nich dedykowany jest program finansowania zabezpieczenia płodności na przyszłość w postaci mrożenia komórek jajowych i plemników.

Finansowane procedury 

Zakwalifikowana do programu para może przystąpić do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu:

  • do 6 cykli z wykorzystaniem zarodków dawców,
  • do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyń, 
  • do 4 cykli z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawców.  

Pary posiadające zarodki zamrożone wcześniej także będą mogły skorzystać z finansowania kriotransferu. 

Kwalifikacja par do in vitro

Każda para przystępująca do programu musi spełniać odpowiednie kryteria kwalifikacji odnoszące się do kwestii zdrowotnych, wieku i związku. Para musi mieć stwierdzoną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczoną niepłodność w okresie 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu. Co więcej pacjenci muszą być w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Jeżeli chodzi o wiek to górna granica została wyznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku pań do 42 lata, jeżeli mamy do czynienia z in vitro z własnymi gametami lub nasieniem dawcy lub 45 lat w przypadku dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Mężczyźni nie mogą przekroczyć 55 lat. Opinia psychologa też będzie konieczna w przypadku korzystania z dawstwa, co jest związane z gotowością na rodzicielstwo niegenetyczne. Warto zaznaczyć, że osoby uczestniczące w samorządowych programach dofinansowania do in vitro, a także posiadające już dziecko mogą również skorzystać z rządowego wsparcia, jeżeli spełniają warunki kwalifikacji. 

Realizatorzy programu – zgłoszenia

Poprzez konkurs zostały wyłonione placówki medyczne zajmujące się wspomaganym rozrodem na realizatorów rządowego programu in vitro. Wśród nich jest Klinika Bocian w Łodzi, zlokalizowana w centrum miasta, przy ul. Piotrkowskiej 157a. Ośrodek zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności u kobiet i mężczyzn, także za pomocą in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji o programie, a także wizytach kwalifikacyjnych par, można uzyskać dzwoniąc do kliniki +48 42 620 00 20 lub odwiedzając stronę dedykowaną refundacji in vitro:

 https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments