Magnez to jeden w najważniejszych pierwiastków występujących w naszym ciele. Jego niedobór jest kojarzony z drganiem i skurczami mięśni, jednak zbyt niski poziom tego makroelementu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Czy wiesz, za co tak naprawdę odpowiada magnez? Odkryj jego podstawowe właściwości.
Wielokierunkowe działanie magnezu
Każdy z nas potrzebuje około 300/400 mg magnezu dziennie, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować. Ten pierwiastek wpływa na wiele funkcji życiowych, ale jednym z jego najważniejszych zadań jest podtrzymywanie dobrego samopoczucia oraz sił witalnych. Magnez odpowiada za regulację stężenia glukozy we krwi – dzięki niemu poziom cukru u zdrowego człowieka znajduje się na bezpiecznym, stałym poziomie. Dobroczynny pierwiastek czuwa nad naszym ciśnieniem oraz ogólnym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego. Magnez okazuje się niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odporności oraz układu nerwowego.
Rozpoznanie niedoboru magnezu – nie bagatelizuj tych objawów!
Chwilowe zmniejszenie dobowej dawki magnezu nie powinno nam zaszkodzić, ponieważ organizm może magazynować niewielkie ilości tego makroelementu. Szacuje się, że dorosły człowiek jest w stanie nagromadzić nadwyżki pierwiastka w wysokości około 35 gramów. Uboga lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do tego, że magnez będzie się stopniowo wypłukiwał z naszego organizmu. Objawy niedoboru tego pierwiastka postępują powoli – część z nich jest na tyle charakterystyczna, że z pewnością ich nie przeoczymy. Najczęstsze konsekwencje zbyt niskiego poziomu magnezu to:
- Spadek energii,
- Problemy z koncentracją,
- Skurcze i drganie mięśni,
- Uczucie drętwienia i mrowienia kończyn,
- Osłabienie włosów oraz paznokci,
- Zaburzenia neurologiczne,
- Zaburzenia rytmu serca.
Każdy z tych objawów może wskazywać na niedobór magnezu, jednak nasze podejrzenia zawsze należy skonsultować z lekarzem. Najprostsze sposoby na uzupełnienie stężenia tego pierwiastka to suplementacja lub zmiana diety i trybu życia.
Magnez w różnych postaciach – która forma jest najlepsza?
Suplementy diety z magnezem różnią się składem i przyswajalnością. Najlepiej wybierać preparaty o wysokiej wchłanialności. Dużą popularnością cieszy się na przykład cytrynian magnezu, który jest przyswajalny w 90% – to najlepszy produkt na rynku farmaceutyków, jednak czasem wykazuje on działanie przeczyszczające. Osoby szukające produktu niewywołującego żadnych skutków ubocznych powinny sięgnąć po mleczan lub taurynian magnezu. Pacjenci zmagający się z silnym stresem poczują się lepiej, jeśli zaczną regularnie przyjmować treonian magnezu, który łagodzi skołatane nerwy.
Co powinno znaleźć się w diecie bogatej w magnez?
Każdy zdrowy człowiek może pokryć zapotrzebowanie na magnez przy pomocy zbilansowanej diety. Pierwiastki znajdujące się w pożywieniu charakteryzują się lepszą przyswajalnością niż produkty apteczne, dlatego warto sięgać po naturalne źródła magnezu. Na naszym talerzu powinny lądować na przykład pestki dyni, migdały, otręby, czy kasza gryczana. Warto jak najczęściej sięgać po białą fasolę, warzywa strączkowe oraz pełnoziarniste pieczywo. Odpowiednia dieta wpłynie na poprawę naszego samopoczucia i przywróci równowagę w organizmie.