Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych w dzisiejszych czasach sposobów ogrzewania domów jednorodzinnych są tzw. pompy ciepła. Czy faktycznie warto się nimi zainteresować, dlaczego wybrać pompę ciepła i na jaki rodzaj urządzenia dla swojego domu się zdecydować? O tym w dzisiejszym artykule. Jeśli jesteście na etapie budowy domu i ta decyzja jeszcze przed Wami – koniecznie zostańcie z nami do końca!
Pompa ciepła dla domu jednorodzinnego – warto?
Zdecydowanie tak. Większość budowanych w ostatnich latach domów jednorodzinnych wykorzystuje do swojego ogrzewania instalacje działające w oparciu o pompy ciepła. Skąd ich popularność? To zasługa przede wszystkim niskich kosztów eksploatacji takiego urządzenia oraz jego maksymalnej funkcjonalności. Pompy ciepła to nie tylko komfort cieplny mieszkających w domu osób, ale także dostęp do ciepłej wody użytkowej, funkcja klimatyzacji, którą docenicie latem, a także bezobsługowość. Dokładanie węgla, drewna, pelletu – już dawno odeszło do lamusa. Osoby wybierające pompę ciepła nie muszą martwić się o miejsce na opał, koszty opału i wiele innych.
Rodzaje pomp ciepła
- Pompa ciepła zbudowana z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej nazywana jest pompą ciepła split.
- Pompa ciepła, na którą składa się tylko jedna, wewnętrzna jednostka to tzw. pompy typu monoblok.
Którą wybrać? Jedna i druga jest równie dobrym rozwiązaniem, które cechuje się wysoką sprawnością. Pompy monoblok stosuje się rzadziej, ponieważ są droższe i większe niż urządzenia split.
Oba wymienione wyżej typy pomp mogą pracować zarówno z instalacją powietrze-woda, jak i instalacją powietrze-powietrze.
CIEKAWOSTKA! Budujący dom częściej stawiają na instalacje typu powietrze-woda, w przypadku których pompa ciepła jest bezpośrednio połączona z ogrzewaniem podłogowym.
Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to duet idealny?
W naszej opinii najlepszy! By pompa ciepła mogła działać, potrzebuje ona prądu, którego koszty można obniżyć w skali roku nawet o kilkaset złotych, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu. „Darmowy” prąd, który wytwarzają moduły fotowoltaiczne, zasila pompę ciepła, gwarantując Wam pełną niezależność cieplną i energetyczną.