R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaPoznaj swój sprzęt - jak zbudowane są aparaty fotograficzne?

Poznaj swój sprzęt – jak zbudowane są aparaty fotograficzne?

Dziś aparaty są dostępne w rozmiarach i kształtach odpowiadających potrzebom każdego fotografa i budżetu. George Eastman uważał, że każdy konsument powinien móc sobie pozwolić na aparat. Jego prace nad filmem fotograficznym i przenośnymi, niedrogimi aparatami doprowadziły do powstania negatywów fotograficznych, filmu kolorowego, kolorowych pozytywów lub slajdów czy aparatów kieszonkowych.

Jak działa aparat?

Fotografia jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wynalazków w historii – całkowicie zmieniła sposób, w jaki ludzie postrzegają świat. Teraz możemy zobaczyć wszelkiego rodzaju rzeczy, które w rzeczywistości znajdują się setki kilometrów od nas. Fotografia pozwala nam uchwycić chwile w czasie i zachować je na długie lata.

Podstawowa technologia, która to wszystko umożliwia, jest dość prosta. Aparat fotograficzny składa się z trzech podstawowych elementów: elementu optycznego (obiektywu), elementu chemicznego (filmu) i elementu mechanicznego (korpusu aparatu). Jedyną sztuczką w fotografii jest kalibracja i połączenie tych elementów w taki sposób, aby zarejestrować wyraźny, rozpoznawalny obraz. Budowa aparatu fotograficznego wcale nie jest taka trudna!

Światło w fotografii – ważny aspekt wykonywania dobrych zdjęć

Aparat cyfrowy pobiera światło i skupia je przez obiektyw na światłoczułej matrycy wykonanej z krzemu. Składa się ona z siatki maleńkich fotonów, które są wrażliwe na światło. W matrycy lustrzanki cyfrowej znajdują się miliony takich pojedynczych fotonów nazywanych pikselami. Są różne rodzaje matryc, a każda jest przeznaczona do innego zastosowania. Warto zapoznać się z ich różnorodną gamą i dowiedzieć się co to jest pełna klatka.

Aparaty cyfrowe próbkują światło z naszego świata w sposób przestrzenny, tonalny i czasowy. Próbkowanie przestrzenne oznacza, że kąt widzenia, który widzi aparat, jest rozbity na prostokątną siatkę pikseli. Próbkowanie tonalne oznacza, że stale zmieniające się tony jasności w przyrodzie są rozbijane na poszczególne odcienie. Jeśli próbek jest wystarczająco dużo, zarówno pod względem przestrzennym, jak i tonalnym, postrzegamy to jako wierne odwzorowanie oryginalnej sceny. Próbkowanie czasowe oznacza, że wykonujemy ekspozycję o określonym czasie trwania.

Części aparatu – jak zbudowany jest aparat fotograficzny?

Począwszy od najprostszego aparatu amatorskiego, aż po najbardziej skomplikowany, profesjonalny sprzęt, wszystkie aparaty fotograficzne mają cztery istotne wspólne części.

  • Obiektyw jest wykonany ze szkła lub tworzywa sztucznego i skupia przechodzące przez niego światło na filmie, aby odtworzyć obraz. Przysłona to część obiektywu, która kontroluje ilość światła wpadającego do aparatu i w ten sposób ogranicza ekspozycję filmu na światło.
  • Migawka ogranicza ekspozycję filmu na światło, kontrolując długość czasu naświetlania filmu. Czas otwarcia migawki może być regulowany w wielu aparatach w zależności od warunków oświetleniowych i fotografowanego obiektu; poruszające się obiekty mogą być zamrożone na filmie przy szybkich czasach otwarcia migawki.
  • Korpus aparatu obejmuje i chroni działające części aparatu, w tym światłomierz, system transportu filmu, wbudowaną lampę błyskową, system podglądu refleksyjnego oraz elementy elektroniczne i mechaniczne. Korpus musi być światłoszczelny, trwały i odporny na zmiany środowiska.
  • Wizjer to specjalistyczna soczewka, której fotograf używa do podglądu zdjęcia – albo przez obiektyw, jeśli aparat jest typu reflex, albo w osobnym widoku w przypadku prostszych aparatów.

Dowiedz się więcej o fotografii na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments