R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaWiatraki domowe – czy warto kupić? Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wiatraki domowe – czy warto kupić? Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wentylatory domowe cieszą się od lat niezmierną popularnością. Ich niska cena oraz błyskawiczny, bezproblemowy montaż sprawiają, że chętnie sięgamy po nie, gdy chcemy doraźnie zniwelować nieprzyjemne skutki upałów. Czy wiatrak to dobry wybór na gorące dni? Co warto wiedzieć przed zakupem urządzenia?

Wiatraki domowe – co warto wiedzieć?

Przed zakupem wiatraka (zwanego wymiennie również wentylatorem) warto rozważyć kilka aspektów

  1. Rozmiar i typ urządzenia
  2. Oczekiwana moc
  3. Oferowane funkcje
  4. Wentylator czy klimator?

Rozmiar i typ wentylatora

Podjęliśmy decyzję: „kupujemy wentylator!”. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto zastanowić się gdzie postawimy urządzenie, co będzie miało wpływ na to jakiego rodzaju wiatraka poszukujemy.

Generalnie rozróżniamy 4 typy wentylatorów:

  • tradycyjne biurkowe
  • tradycyjne stojące
  • kolumnowe biurkowe
  • kolumnowe stojące

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów wentylatora znajdzie swoje zastosowanie w innych okolicznościach. I tak np. w przypadku dużych pomieszczeń typu: salon, jadalnia czy przestronna sypialnia, dobrym pomysłem będzie tradycyjny wiatrak stojący. Stylowo zaprojektowany, może wnieść do pomieszczenia nutę retro klimatu. Fani nowoczesnego designu i gadżetów z pewnością sięgną po wiatraki kolumnowe, które z reguły oferują więcej opcji i wygodniejsze sterowanie.

Wentylatory biurkowe, czy to z tradycyjną, okrągłą głowicę, czy nowoczesne, kolumnowe, to dobra propozycja, jeśli mamy małe pomieszczenie lub chcemy umiejscowić wentylator na stole, biurku, taborecie, parapecie czy innej wyższej powierzchni. Wentylatory biurkowe sprawdzą się również w przypadku osób, którym zależy na punktowym chłodzeniu, niekoniecznie wymagającym dużej mocy.

Oczekiwana moc

Tym sposobem przechodzimy do kolejnego punktu, jakim jest moc wiatraka. W zależności od typu wentylatora, urządzenia te dysponują mocą od kilku do nawet 90-100 W. W przypadku wentylatorów biurkowych mamy do wyboru sprzęty o mocy od 5 do ok. 50 W. Wentylatory stojące zwykle posiadają moc od 20-30 do ok. 60-70 W.

Wentylatory kolumnowe mogą mieć jeszcze większą moc, sięgającą nawet 90 W (jak w przypadku modelu Sencor SFN5040BL). Wewnątrz kolumny znajdziemy bowiem wiele małych śmigieł, które dają mocniejszy efekt chłodzenia. Dzięki takiej konstrukcji wiatrak kolumnowy wydmuchuje powietrze jednocześnie w różne strony. To dobre rozwiązanie do nieco większych pomieszczeń.

Sencor SFN5040BL, materiały producenta Sencor

Średniej klasy wentylatory o mocy 30-60 W spokojnie ochłodzą standardowej wielkości pomieszczenia – do 20-30 m2. W przypadku większych przestrzeni typu open space, np. w biurze czy apartamentach loftowych, konieczny może być zakup wentylatora o mocy min. 80-100 W, a być może i więcej.

Oferowane funkcje

Wiatraki domowe to urządzenia bardzo proste w swej konstrukcji. W większości tradycyjnych modeli nie znajdziemy zbyt zaawansowanych technicznie rozwiązań.

Podstawowy wiatrak powinien posiadać:

  • Regulację wysokości
  • Regulację prędkości nawiewu
  • Funkcję oscylacji
  • Ewentualnie regulację kąta nachylenia głowicy

Dodatkowo w niektórych urządzeniach znajdziemy także:

  • Wyświetlacz
  • Timer
  • sterowanie pilotem
  • Moduł wi-fi umożliwiający sterowanie aplikacją mobilną
  • Sterowanie głosowe

Zazwyczaj to wentylatory kolumnowe są urządzeniami oferującymi urozmaiconą funkcjonalność. Znajdziemy w nich często sterowanie pilotem lub za pomocą aplikacji mobilnej. Niektóre modele oferują także sterowanie głosowe lub funkcję ustawienia różnej mocy nawiewu dla każdego z kilku wentylatorków.

Wentylator Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C, materiały producenta Xiaomi

Nie jest to jednak regułą. Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C to wielofunkcyjny wentylator domowy tradycyjnego typu, który umożliwia sterowanie za pomocą aplikacji, jak również wygodne dopasowanie rozmiaru – sprzęt może być zarówno wiatrakiem stojącym, jak i biurkowym.

W artykule “Wentylator? – porównanie 8 ładnych wiatraków domowych” znajdziesz kompleksowe zestawienie wentylatorów stojących i kolumnowych.

Wentylator czy klimator?

Choć łączy je niska cena i dostępność od ręki, wentylator ma dwie duże zalety w porównaniu z klimatorem (zwanym również klimatyzerem lub klimatyzatorem ewaporacyjnym). Wiatraki ochładzają pomieszczenie generując strumień powietrza, który w miarę równomiernie rozprowadzany jest po pomieszczeniu. Fizycznie, nie obniżają więc temperatury w pokoju, jednak przynoszą sporą ulgę domownikom.

Klimatory działają na podobnej zasadzie, jednak zamiast wiatru, urządzenie tworzy chłodną mgiełkę. Do chłodzenia klimatyzery wykorzystują bowiem wodę lub kostki lodu. Rozwiązanie to również nie obniży temperatury w pomieszczeniu, a jedynie w najbliższym otoczeniu urządzenia (o ok. 1 st. C). Minusem stosowania klimatorów jest jednak niekontrolowany przyrost wilgotności pomieszczenia, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do przewilżenia. Korzystanie z wody wymusza również dodatkowe czynności związane z eksploatacją i konserwacją urządzenia. W przypadku wentylator wystarczy podłączyć sprzęt do prądu.

Więcej o wentylatorach, klimatorach i klimatyzatorach przeczytasz na ranking-klimatyzatorów.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a