Budżet uchwalony “warunkowo”

66

Budżet Gminy Strzelce w końcu został uchwalony. Projekt zatwierdziła tylko połowa rady, pozostali radni na znak sprzeciwu wstrzymali się od głosu.

W czwartek 18 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady Gminy Strzelce Wielkie. Głównym punktem obrad było podjęcie uchwały budżetowej na rok 2018, której nie udało się przegłosować w roku ubiegłym. Tym razem radni warunkowo zatwierdzili uchwałę budżetową, ale aż siedmiu z nich na czternastu obecnych miało zastrzeżenia do przedstawionego projektu i wstrzymało się od głosu.

Nie będę głosował przeciwko budżetowi na rok 2018, ale od głosu się wstrzymuje, ponieważ pewne kwestie w tym budżecie nie do końca mnie satysfakcjonują — mówił wiceprzewodniczący rady Jarosław Szczypiór.

Wstrzymam się od głosu, ponieważ pan wójt chce zielone światło od nas radnych na realizację tego budżetu. Z mojej strony będzie żółte światło, kredyt zaufania został delikatnie mówiąc naruszony. Nie ma pełnej informacji między urzędem, a radą. Na pytania radnych na komisjach są udzielane odpowiedzi sprzeczne z prawdą — argumentował swoją decyzję radny Łukasz Sadek.

Radny Stanisław Tondel zwracał uwagę na rosnące zadłużenie gminy i brak ujęcia w budżecie inwestycji strategicznych dla gminy, takich jak kanalizacja czy będąca w coraz gorszym stanie hydrofornia. Tondel podniósł również fakt rosnącego zadłużenia:

Rozpoczynając kadencję przyjmowaliśmy gminę z zadłużeniem na poziomie około 5 milionów 200 tysięcy, natomiast teraz w tej opcji mamy już 5 643 tysiące.

Wójt Marek Jednak przekonywał, że pomimo iż zadłużenie wzrosło kwotowo, to w ujęciu procentowym stosunek zadłużenia do dochodów spadł z 41 do 30 procent. Włodarz tłumaczył również zasadność wyemitowania obligacji na kwotę 650 tysięcy złotych, które zasilą budżet gminy.

Jeszcze raz podkreślam. Tylko obligacje są najsłuszniejszym sposobem pozyskania środków pieniężnych dla naszej gminy — tłumaczył podczas swojego wystąpienia wójt Jednak.

Radny Edward Koch był jednym z członków rady, który opowiedział się za poparciem projektu, nie szczędząc także słów krytyki w stronę przeciwników uchwalanego budżetu.

Jesteśmy tutaj wszyscy i wydaje mi się, że nikt nie ma żadnej alternatywy, nikt nie ma żadnego dobrego rozwiązania. Wszyscy tylko wymagają, a w sumie bierzecie pensję. Nie słyszałem jeszcze żadnej propozycji, żeby wyszła od was — mówił Edward Koch.

Ostatecznie siedmioma głosami za i siedmioma wstrzymującymi się uchwalono budżet Gminy Strzelce Wielkie na rok 2018. Dla radnych wstrzymanie się od głosu było jedyną sensowną możliwością zasygnalizowania swojego sprzeciwu, ponieważ gdyby uchwała nie została podjęta do końca miesiąca to “awaryjny” budżet dla gminy wdrożyłaby instytucja zewnętrzna.

66
Odpowiedz

avatar
13 Comment threads
53 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
33 Comment authors
RobertkrystianPierożekgigantbezradny komendant Recent comment authors
najnowsze najstarsze najpopularniejsze
Ecik
Ecik

Oj strzelce! ten wójt zły, poprzedni zły! Najlepiej rozwiązać gminę i wybierać sołtysa zamiast wójta!

Lipiec
Lipiec

Każdy sołtys byłby lepszy od obecnego wójta w Strzelcach

maj
maj

Nie wyobrażam sobie takiego sołtysa jak ten wójt w mojej miejscowości – porażka!

Miśkowiec
Miśkowiec

http://memy.pl/show/big/uploads/Post/100894/14794229904543.jpg

To potrafią robić dobrze, bo dla gminy nie zrobili niczego!

Iza
Iza

Hehe Ecik ! W punkt!!! Hejterom ze Strzelec nikt nie dogodzi…

Opti
Opti

Śmiać mi sie chce jak słucham tych radnych przeciw. Ktory z nich coś osiągnął?

Jolka
Jolka

Jedna Radna wstrzymała się od głosu bo przeciwna jest remontowi drogi którą codziennie jeździ:) super, Wyborcy będą bardzo szczęśliwi. Nasi radni z tego co wiedzę to wielcy Celebryci. A Celebryta jest znany z tego, że jest znany… Potrafią tylko krytykować a sami nic nie robią.

krystian
krystian

to moze pani wystartuje na radnego i zrobi lepiej

aEwa
aEwa

Dokładnie! A który zaproponował lepsze rozwiązanie ? Żaden !!! Bo im chodzi tylko o to żeby krytykować . . . I to ma być dla dobra gminy? A za co oni pieniądze biorą?

Wiewiec
Wiewiec

No to pisiory z weterynarzem zadłużyły gminę i na co? Na pensje dla misiewiczów 🙁 a co z remontem wodomistrzówki w Dębowcu?

Jolka
Jolka

Pisiory? Dzięki Pisiorom to Ty wiesz, że żyjesz. Cztery litery dopiero Ci odżyły…

Ktoś
Ktoś

Odżyły pisowskie pociotki i misiewicze

Jolka
Jolka

Jestem ciekawa kto Ci każe tak szybko odpowiadać na komentarze. Zatrudnili Cię na umowę o dzieło?

Kasia
Kasia

Komputery w gminie aż czerwone od nabijania postów Jedynakowi hi hi

roki
roki

Najlepszy jest bezradny komendant kosiarkę traktor i wykaszarkę sthil zakupił niby dla straży a w 90% ten sprzęt wykonuje pracę na jego posesji. Mało tego to wyszkolił szwagra na do straży wywalając pieniądze w błoto bo szwagier pracuje za granicą. A w remizie się myszy pi….lą i pająki.Tak się cudze pieniążki wydaje.

Piotrek
Piotrek

@roki. Jestem naczelnikiem w jednostce o której piszesz i proszę Cię żebyś publicznie nie kłamał.

bezradny komendant
bezradny komendant

Na początku nie miałem zamiaru odpowiadać na tak apsurdalne zarzuty ale pomyślałe że ty nie masz żadnej wiedzy na temat naszej jednostki i dlatego wypisujesz takie bzdury. Popierwsze na wyposażeniu OSP nie mamy traktorka kosiarki . Ja swoim prywatnym traktorkiem kosiłem trawę wokół remizy. Podrugie nie posiadamy w straży wykaszarki sthil lecz husgvarne której też nie używam na swojej prywatnej posesji gdyż mam swoją prywatną większej mocy. Potrzecie kursy strażaków ratowników są wykonywane bezpłatnie w komendzie PSP Pajęczno . Poczwarte szwagier zanim wyjechał za granicę kilka lat brał udział w akcjach ratowniczo gaśniczych i kiedy tylko jest w domu uczestniczy w nich. Szanowni roki pragnę cię uświadomić, że głównym zadaniem statutowym OSP ksrg jest ochrona przeciwpożarowa a nie prowadzenie domu weselnego. Reasumując bardzo ci dziękuję za troskę i zainteresowanie naszą… Więcej »

rolnik
rolnik

@Jolu z tego co widzę to chyba Ciebie wójt zatrudnił bo Twoich postów chwalących obecnego włodarza jest najwiecej.

Jolka
Jolka

dobre rolnik, dobre … ale wolę inną branżę. Papierki to ja lubię ale tylko liczyć:)

aEwa
aEwa

Nie ważne kto jest z jakiej partii , ważne co robią dla naszej wsi. Mnie tylko to obchodzi. A żeby coś dla nas załatwić wójt musi mieć znajomosci a ten wójt akurat znajomosci ma u wysoko postawionych ludzi. Taka jest niestety polityka. Bez znajomosci nic nie załatwisz. A inteligencja tez się przyda. Niestety niektórym radnym jej ewidentnie brakuje

Wiewiec
Wiewiec

Takie ma znajomości, ze go na kajaki zabierają. Dla gminy nie zrobili NICZEGO! Taki wójt wojewoda i posłanka.

elokwentny
elokwentny

zazdrościsz? że znasz tylko pijusków spod sklepu?

Adam
Adam

Jak by miał znajomości to nie zapłaciłby prawie 0,5 mln zł. kary za kanalizację i załatwiłby żeby przeszedł projekt na solary i 370 rodzin by miało coś dobrego po nim. Ale on nie tylko nie załatwił ale to przez niego nie przeszedł projekt, bo wójt był tak inteligentny, że zapomniał go
wpisać do budżetu gminy a całą winę przerzucił na SULMIERZYCE.-WSTYD!!!!!!!!!!!!

JEstemJan
JEstemJan

Kara za kanalizacje jest spadkiem po błędach poprzedniego wójta i dobrze o tym wiesz skoro jesteś zorientowany w temacie.

Adam
Adam

A solary to spadek po kim- czy też po Komarze.

rolnik
rolnik

Pan Jednak od kiedy został wójtem do czasu rozpoczęcia prac nad kanalizacją miał kilka miesiecy na ewentualne korekty projektu.

Roman
Roman

Kanalizacja, oczyszczalnia ścieków, to rzeczywiście spadek po Komarze, ale stracone bezpowrotnie pieniądze na kary i niepozyskane MILIONY z UNII EU.- to spadek po WAS.

anonim
anonim

Dobrze że mamy kanalizację i ścieki po poprzednim wójcie K…………… bo teraz to nic już nie ma za obecnej włądzy

Zoro
Zoro

Nie przesadzaj, macie wizyty posłanki, obiady to przecież coś znaczy. No i macie wicewojewode.

Lipiec
Lipiec

Mieliśmy ale nawet jeśli to co z tego może tylko mógłby załatwić trochę wódki i spływ kajakiem dla pracowników UG

Pierożek
Pierożek

K…. podpisał tylko umowę tyle to i ty byś potrafił.

Kris
Kris

Aby podpisać umowę to najpierw trzeba napisać porządnie wniosek i uzyskać dofinansowanie.
Pochwalcie się ile żeście pozyskali i zrobili inwestycji za 4 albo 5mln złotych , albo chociaż za 1mln złotych .
Nie musicie odpowiadać, bo było ich 0 sztuk.
To jest to wasze podnoszenie poziomu życia mieszkańców , poziom życia to podnieśliście sobie i swoim
rodzinom, KOSZTEM CAŁEJ GMINY.

Kris
Kris

Może obecny wójt Jednak zrobi w tym ostatnim roku chociaż jedną dużą inwestycję bo jak nie to zostaną nam
po NIM tylko obligacje do spłacania.

Magda
Magda

Myślę, że Posłanka załatwi mu kasę. Tak gościnie ją przyjmuje.

Kati
Kati

A Tobie nie?

ada
ada

Gmina schodzi na psy…zamiast pomagac ludziom to biora do siebie…dlatego tak zadluzona jest gmina…szkoda slow.

Kasia
Kasia

Tak złego wójta to jeszcze w gminie Strzelce nie było nigdy. Żeby zadłużyć gminę na pensje dla nowych urzędników? To jest niepojęte… 🙁

ala
ala

Rzeczywiście , pracowników to przybyło w tej gminie i pracują według przysłowia “stary robi młody leży” .

Oli
Oli

Walkę o stołki uważam za otwartą 🙂

Wistka
Wistka

Wicewojewode wywalaja. Pielucha bierze go na dyrektora do PGE. Nadaje się, może wypić.

Smierdiakow
Smierdiakow

Żeby Was wszystkich sczyściło mądrale…

NapletKrystyny
NapletKrystyny

Brawo wojt! tak trzymac!!! A wszystkim głupim-mądrym,ktorym zal du.pe sciska zycze zdrowia,bo na rozum jest juz za pozno!!! Bez odbioru !

Pmiary
Pmiary

Wójt miał zrobić drogę w Pomiarach i Zamościu to jak zatrudnił tyle urzędników
to chyba nie zrobi.

a27
a27

jak w wilkowyjach ksiadz dobry wojt zły a czerepch to pani magda teraz tylko lusi nas moze uratowac ale gdzie taka znalezc

Olga
Olga

Megi ostro walczy na forum szkoda że ją wójt pozbawił argumentów i teraz dziewczyna musi kombinować.

Tadeusz
Tadeusz

Panie Jednak, nie będę się rozpisywał, mam tylko jedno pytanie do pana. Co żeś pan obiecywał przed wyborami, a co żeś pan zrobił? Powiedz pan wszystkim, bo ja mam zapisane co pan mówiłeś ludziom 4 lata temu i może jestem niedoinformowany co do wyników pańskiej pracy.

doinformowany
doinformowany

Radni oburzeni i kręcą nosami. Najwspanialej byłoby gdyby wójt cały budżet przeznaczył na OSP- wozy, stroje, imprezki, wódeczkę, remizy. A że wójt chce zadbać o wszystkich mieszkańców, podnieść standard życia, zainteresować się oświatą, to już zły włodarz. Nie wiem skąd informacja o zwiększeniu liczby pracowników urzędu gminy… z resztą nie wiem, nawet jeśli to prawdziwa informacja to pewnie nowi pracownicy byli bardziej potrzebni, niż kolejne hektolitry alkoholu zakupionych za środki publiczne rozlewane w remizach.

Kaśka
Kaśka

Jak na razie to kto inny pije publicznie alkohol na kajakach i nie tylko więc może należało by się zacząć leczyć, a nie obrażać ludzi którzy narażają życie i zdrowie ratując innych.

anonim
anonim

masz rację Kaśka obecny jest 4 lata i co zrobili z panią sekretarz nic!!!!!!!!

Iza
Iza

Hehehe żeby strażacy nasi ugasili cokolwiek poza swoim pragnieniem to owszem nikt by ich nie obrażał.

doinformowany
doinformowany

hahahah, dokładnie! proszę chłopaszki, co tu siedzicie na forum, pochwalcie się ile razy interweniowaliście 😀 i zastanówmy się, czy jeden wyjazd na 2 lata jest wart utrzymywania całej zgrai strażaczków 😀

Kris
Kris

Akurat alkoholu to się leje tyle co zawsze a może nawet więcej – i to wszystko, bo
nic innego się nie robi, ani na terenie gminy ,ani w remizach . Jedynie w urzędzie jest
luksus i przeludnienie. Gdzie są obiecane ścieżki rowerowe , solary i.t.p. -KŁAMSTWO i OBŁUDA

Piotrek
Piotrek

Skoro taki ,,doinformowany” jesteś to się pochwal komu wójt obiecał nowy samochód a komu dał. I jeśli nie wiesz że w urzędzie przybyło pracowników to raczej Twój nick przeczy sam sobie

Kati
Kati

A co tam w UG pijecie po pracy i na wyjazdach integracyjnych?

rolnik
rolnik

Doinformowany – jak wójt chce podnieść standart życia mieszkańców?
-Nowym kredytem w postaci obligacji?
Był w komisji oświaty jak był radnym i co zrobił?
I pytanie ostatnie. Co tak ciśniesz na straże? Przecież Straż to zwiazek któremu najwiecej ludzi ufa.

Krolll
Krolll

Krótko kto za Jednakiem czerwona łapka kto przeciw zielona

Zoro
Zoro

Myślę, że posłanka rozwiezie po gminach jakąś kasę. Do Strzelec przywiezie najwięcej bo to jej jedyna gmina w powiecie. Macierewicz do Piotrkowa przywiózł 5 milionów.

gigant
gigant

Wójt chciał dać samochód osp Wiewiec a Sadkowi się to nie spodobało, przecież wszystko muszą dostawać strzelce

rolnik
rolnik

@Gigant połowa radnych wstrzymała się od głosu więc coś musiało im się nie podobać. A Sadka zostaw w spokoju. Bo to młody ambitny chłopak któremu zależy za dobru nas wszystkich.

Pierożek
Pierożek

Ambitny? teraz dowaliłeś.

rolnik
rolnik

@Pierożek -a znasz go? Ja znam, i w mojej ocenie jest ambitny.

Pierożek
Pierożek

To go nie znasz:)

rolnik
rolnik

Znam i to bardzo dobrze. nie siej propagandy bo Ci to nie wychodzi. przeglądając komentarze w tym temacie natknąłem się na jeden Twój. >>K…. podpisał tylko umowę tyle to i ty byś potrafił.<< Tylko że za rządów Komara był ktoś kto potrafił napisać wniosek i nie został on odrzucony. teraz powiedz/napisz ile ,,grubych" wniosków było napisanych i przeszło za rządów pana J…

Pierożek
Pierożek

No to umawiamy się tak. Ja Ci go nie bronię chwalić, a ty mi nie mąć w głowie jaki toż ten Pan jest wspaniały.
A co chciałbyś abym pisał pod kilkoma @ tak jak ty?

rolnik
rolnik

Uwierz nie piszę pod kilkoma @. Piszę to co myślę i nikogo nie bronie. A TY odpowiedz mi tylko na pytanie ww. ILE?

Robert
Robert

A ty znasz że tak mówisz? Ile nienawiści w tym jest