„Czad i ogień – obudź czujność”

9

Włodarze gmin powiatu pajęczańskiego solidarnie przyłączają się do walki z tlenkiem węgla, którą od lat prowadzi Państwowa Straż Pożarna!

Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie MSWiA, świadomość Polaków dotycząca tlenku węgla i zagrożenia pożarowego jest niedostateczna. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, rozpoczęło kampanię społeczną „Czad i ogień – obudź czujność”, która ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat wspomnianych zagrożeń i sposobów zabezpieczenia się przed nimi.

Kampania ma szansę zmienić te niepokojące statystyki. Akcje edukacyjne, konkursy, rozpowszechnianie wiedzy w mediach i inne przedsięwzięcia pozwolą dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców i uświadomić im, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

W związku z trwającym „sezonem grzewczym” i wzmożonym wykorzystaniem  urządzeń i instalacji związanych z ogrzewaniem budynków oraz podwyższonym ryzykiem wynikającym z ich eksploatacji, Państwowa Straż Pożarna APELUJE! o zwiększenie nadzoru nad bezpieczeństwem pożarowym w budynkach.

Należy pamiętać, iż w obiektach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane znacząco wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, dlatego dla własnego bezpieczeństwa rekomendujemy zabezpieczenie domów i mieszkań czujkami wykrywającymi tlenek węgla i dym w powietrzu.
Wyposażenie obiektu w autonomiczne czujki, nie zwalnia jednak z myślenia, a także realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa, które zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej dwa razy w roku;
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

W ramach akcji, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pajęcznie zrealizowali szereg inicjatyw mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu do których zaliczyć należy:
– organizowanie pogadanek w placówkach edukacyjnych,
– udział w praktycznym sprawdzeniu organizacji oraz warunków ewakuacji,
– prowadzenie czynności kontrolnych i lustracyjnych w szczególności w obiektach 
 mieszkalnych wielorodzinnych,
– organizowanie konkursów i akcji podczas których przekazywano informacje na 
 temat tlenku węgla oraz czujki dymu i tlenku węgla,
– montaż czujek w domach mieszkańców.
Niezwykle ważnym elementem wspólnej walki z przedmiotowymi zagrożeniami jest podjęcie współpracy z włodarzami większości gmin powiatu pajęczańskiego, którzy wychodząc naprzeciw istniejącym zagrożeniom, dokonali zakupu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla oraz przekazania ich na potrzeby kampanii.
W ramach akcji, funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Pajęcznie dokonali montażu ww. urządzeń w domach i mieszkaniach rodzin wytypowanych przez Gminne i Miejsko Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej poszczególnych gmin.

Łącznie, na potrzeby akcji, w okresie od roku 2014 do chwili obecnej, na terenie powiatu pajęczańskiego, dokonano nieodpłatnego przekazania czujników dymu i tlenku węgla w łącznej liczbie 165 urządzeń, pozyskanych ze środków:

– Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi – 70 urządzeń,
– Urzędu Gminy w Rząśni – 39 urządzeń,
– Urzędu Miasta i Gminy w Działoszynie – 15 urządzeń,
– Urzędu Gminy i Miasta w Pajęcznie – 15 urządzeń,
– Urzędu Gminy w Kiełczygłowie – 15 urządzeń,
– Urzędu Gminy w Nowej Brzeźnicy – 7 urządzeń,
– Urzędu Gminy w Strzelcach Wielkich – 5 urządzeń,
– Fundacji ORLEN Dar Serca – 1 urządzenie.

KP PSP w Pajęcznie
Poprzedni artykułZiemia zadrżała w kopalni Bełchatów
Następny artykuł„Niewidzialna ręka” w Działoszynie
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

9 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
borys
borys
7 lat temu

fajny dzieciak ,szkoda ze delikatnie mówiąc w domu się nie przelewa nie powinno tak być ,chory kraj

ŚmiaćSięChce
ŚmiaćSięChce
7 lat temu

UG Rząśnia 39, a UG Pajęczno 15??? Ojjj Pajęczno, Pajęczno… . Wstyd!!! To takie groszowe sprawy i też nie w czołówce? I to miasto powiatowe. 🙂

adsdwdasd
adsdwdasd
odpowiedział na komentarz  ŚmiaćSięChce
7 lat temu

nic się nie bój, pis wam zabierze kasę z kopalni to czujniki czadu będziecie sobie lepili z błota 😉

z obywatel
z obywatel
odpowiedział na komentarz  adsdwdasd
7 lat temu

Jakoś nie pamiętam żeby za czasów „kochanego” PO , ktoś montował potrzebującym czujniki

mieszkaniec
mieszkaniec
odpowiedział na komentarz  z obywatel
7 lat temu

czujniki ufundowały samorządy, nie centrala

ŚmiaćSięChce
ŚmiaćSięChce
odpowiedział na komentarz  z obywatel
7 lat temu

Jak masz zaniki pamieci to sie nie wypowiadaj 🙂

polak
polak
odpowiedział na komentarz  z obywatel
7 lat temu

od 2012 roku rozdawane i montowane są czujki a wiec za czasów PO

ŚmiaćSięChce
ŚmiaćSięChce
odpowiedział na komentarz  adsdwdasd
7 lat temu

Ja sie nie boje. I nie pisz wam, bo akurat z tej gminy nie jestem. A jesli chodzi o zabranie to prawidlowo. Jak TĘPY lud glosowal na ciemnote, to powinni im wszystko zabrac. Doslownie wszystko. Jeszcze troche i bedziemy wszyscy gooooorzko plakac. Zobaczycie pisułary.

siwy
siwy
odpowiedział na komentarz  ŚmiaćSięChce
7 lat temu

Piszesz tak jakbysmy za czasów POwców mieli kraj mlekiem i miodem płynacy. Zaufałeś Rudemu T…… i gdzie on teraz jest? W dupie miał i ma nasz kraj. Biora sie za złodziei i szortyim graja wszystkim. A dobre!!!!!!!!