R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionRolnik musi mieć pecHa… pod kontrolą

Rolnik musi mieć pecHa… pod kontrolą

Współczesne rolnictwo – choć nowoczesne i zautomatyzowane – coraz częściej powraca do korzeni czyli sprawdzonych środków takich jak naturalne i ekologiczne wapno nawozowe. Regulacja odczynu pH poprzez wapnowanie to pierwszy krok jaki powinniśmy podjąć, przygotowując glebę pod uprawy.

Gleby kwaśne i bardzo kwaśne stanowią w naszym kraju łącznie ok. 50% użytków rolnych a to oznacza, że ponad 6,5 mln ha gleb wymaga regeneracji. -Gleby uprawne w Polsce w większości powstały na skałach osadowych, w których procesy wymywania występują naturalnie przez cały rok. Są tym intensywniejsze, im wyższy jest poziom opadów. Rocznie możliwa jest utrata wapna od 40 do nawet 300 kg (CaO) z hektara, nie wliczając w to wapnia, który jest pobierany przez rośliny, wraz z ich wzrostem i wbudowywany w ich tkanki –mówi Ireneusz Skuta, Dyrektor Handlowy WKG. Nieuzupełnianie jego niedoborów prowadzi do degradacji gleb, które z roku na rok dają coraz mniejsze plony. Kwaśne środowisko negatywnie wpływa również na przyswajalność nawozów azotowych, fosforu czy też potasu. Przy niewłaściwym pH rolnik zmuszony jest więc do zakupu dodatkowych ton nawozów NPK, co oznacza nie tylko jeszcze większe wydatki na nawozy, ale także wyższe koszty pracy ludzi oraz maszyn. To zamyka błędne koło, ponieważ intensywne stosowanie nawozów azotowych i siarkowych dodatkowo wpływa na zakwaszenie gleb a stosowanie ich – nawet w większej ilości – niewiele pomoże, gdyż większość i tak spłynie do wód powierzchniowych i gruntowych, właśnie z powodu niewłaściwego odczynu pH – kontynuuje Skuta.

Ireneusz Skuta, Dyrektor Handlowy WKG z Raciszyna

– Właściwy odczyn gleby pozwala na prawidłowy wzrost i funkcjonowanie systemu korzeniowego, umożliwiając należyte zaopatrzenie w składniki pokarmowe oraz możliwość pobierania wody z głębszych warstw gleby. To szczególnie ważne w okresach suszy – tłumaczy Ireneusz Skuta, Dyrektor Handlowy WKG.

 

 

 

Jak to naprawić?

Po pierwsze należy uregulować pH poprzez zabieg wapnowania i dopiero później dostarczać glebie pozostałe związki mineralne, nigdy odwrotnie. Prowadzenie gospodarki rolnej z pominięciem podstawowych zasad jest jak zaczynanie budowy od dachu. Bezpieczne i wieloletnie użytkowanie domu będzie możliwe tylko wtedy, gdy zadbamy o solidne fundamenty. W rolnictwie takim fundamentem jest wapnowanie eliminujące zakwaszenie gleby. Dopiero wtedy sens jest inwestować w nawozy NPK oraz inne dedykowane środki. Nie oznacza to jednak, że po przeprowadzce zapominamy o bożym świecie i nie musimy nic robić. Aby dobrze nam się mieszkało, musimy utrzymywać czystość, dbać o estetykę domu oraz dokonywać kontroli i przeglądów stanu technicznego. Tak samo jest z glebą, należy regularnie badać jej odczyn i dzięki temu mieć możliwość reagowania we właściwym momencie. Odczyn to parametr, który decyduje o wielkości i jakości naszych plonów. -Optymalne pH pozwala na prawidłowy wzrost i funkcjonowanie systemu korzeniowego już w najbardziej krytycznym – początkowym etapie wzrostu rośliny, umożliwiając należyte zaopatrzenie w składniki pokarmowe oraz możliwość pobierania wody z głębszych warstw gleby. To szczególnie ważne w okresach suszy – tłumaczy Dyrektor handlowy WKG. W praktyce badanie odczynu jest proste, a pH metry do samodzielnego pomiaru możemy kupić niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli decydujemy się na szczegółową analizę gleby, wówczas musimy dostarczyć próbki do wyspecjalizowanego laboratorium. Warto zatem sprawdzić odczyn przed zasiewem i posadzeniem roślin aby w razie konieczności móc go zmienić, a najważniejsze jest to, że można to zrobić szybko i tanio.

 

Z pokolenia na pokolenie

Dziadek wapnował, tata wapnował i my też wapnujemy. Dlaczego jeden z najstarszych zabiegów agrotechnicznych jest wciąż aktualny i tak ważny? Kiedyś uprawa na roli była bardziej „na oko”, dzisiaj liczy się precyzja, oparta na regularnych badaniach i niezawodnych rozwiązaniach. Współcześni rolnicy, zarówno z wielko-hektarowych jak i niewielkich, rodzinnych gospodarstw prowadzą coraz bardziej zrównoważoną gospodarkę. Rolnicy od dawien dawna stosują nawozy wapniowe, mając na celu nie tylko poprawę odczynu gleby, ale także jej strukturę i jakość próchnicy a precyzyjne dawkowanie nawozów uzależnione m.in. od typu gleby jest dziś normą. –Nie oznacza to jednak, że można zakończyć proces edukacyjny w zakresie potrzeby regeneracji gleb. Świadczą o tym nie tylko wielkość użytków rolnych o niewłaściwym odczynie widoczne w statystykach, ale również głosy rolników, którzy informują, iż bez dalszego podnoszenia świadomości oraz kontynuowania programów dotacyjnych, efekt ciągle będzie niewystarczający -mówi Skuta. Przedstawiciele rynku agro wspierani są przez Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego, które zaangażowane jest w działania mające na celu zwiększenie dostępności dla rolników Programu regeneracji gleb poprzez wapnowanie.

Odczyn polskich gleb wg IUNG | Baza wiedzy | nawozy.eu

Kiedy warto wapnować?

Tradycyjnie po żniwach, kiedy możliwe jest właściwe wymieszanie nawiezionego wapna z glebą. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie, unikając mokrych gleb. Nawozy wapniowe można stosować również w okresie wiosennym, przestrzegając żelaznej zasady, iż wysiew nasion czy sadzenie roślin można wykonywać po odczekaniu co najmniej 3-4 tygodni po zabiegu.

Rolniku pieniądze leża na Twojej ziemi… sięgnij po nie!

Gleby są podstawą produkcji rolnej i wymagają wsparcia, bo same sobie nie poradzą, szczególnie gdy eksploatujemy je w sposób ciągły. Konsekwencje ich nienależytej ochrony skutkują słabej jakości plonami, skróceniem systemu korzeniowego oraz skarłowaceniem upraw i ogromnymi stratami finansowymi w branży agrarnej. Wagę problemu zdegradowanych areałów należy dostrzec z punktu widzenia całej gospodarki, a nie tylko poszczególnych regionów. Obecnie w Polsce dostępne dotacje na wapnowanie, przy pełnym wykorzystaniu, wystarczą na regenerację ok. 250 tys. ha czyli ok. 4% kwaśnych gleb. -To kropla w morzu potrzeb, kończy przedstawiciel WKG. Wiedzę o korzyściach płynących z wapnowania rolnicy mają od dziada pradziada, dlaczego wciąż nie wszyscy stosują ten zabieg? Być może wynika to z tego, że efekty nie są widoczne natychmiast, jest to inwestycja w przyszłe zbiory i długoterminowa gospodarka rolna. Ale zyski płynące ze zdrowej, żyznej gleby, powinny przekonać nawet największych sceptyków. Przyjrzyjmy się jakie procesy zachodzą przy glebach kwaśnych i zasadowych.

pH 4 pH 6
Wymywanie składników odżywczych Zatrzymywanie składników odżywczych
Rozwój pleśni i grzybów (słaby rozkład resztek pożniwnych) Rozwój mikroorganizmów glebowych
Wymywanie próchnicy Budowanie próchnicy i prawidłowa mineralizacja resztek pożniwnych
Szkodliwe działanie związków żelaza i glinu Zwiększona pojemność wodna gleby
Właściwy rozwój systemu korzeniowego
Uzysk 4 t/ha pszenicy – 3600 zł/ha Uzysk 8 t/ha pszenicy – 7200 zł/ha

Jeśli odczyn jest kwaśny, przy takich samych nakładach uzyskamy tylko 50% zakładanego plonu. Naszym zdaniem warto dbać o pH poprzez zabieg wapnowania, a Twoim?

Malwina Wodzyńska

R e k l a m a