R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionWeź paragon – wspieraj uczciwą konkurencję i pomóż w walce z szarą...

Weź paragon – wspieraj uczciwą konkurencję i pomóż w walce z szarą strefą

KAS przeprowadza kontrole i nakłada mandaty na nieuczciwych sprzedawców. Weź paragon – wspieraj uczciwą konkurencję i pomóż w walce z szarą strefą.

 • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera uczciwych przedsiębiorców, jednak w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich.
 • Paragony fiskalne są gwarancją dla klientów i dowodem na uczciwość przedsiębiorcy, który przestrzega zasad rynkowej konkurencji.
 • Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny posiada stosowne oznaczenia. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że transakcja została rozliczona prawidłowo.
 • Zainstaluj bezpłatną aplikację e-Paragony, która daje możliwość gromadzenia paragonów w jednym miejscu – na smartfonie.

Paragon fiskalny, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć płacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają je w nieprawidłowej formie (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować.

Jak wygląda prawidłowy paragon fiskalny?

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, m.in.:

 • napis „PARAGON FISKALNY”,
 • NIP wystawcy, nazwę i adres punktu sprzedaży,
 • centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.

Przepisy dopuszczają oprócz paragonu papierowego, również możliwość wydania paragonu w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonu.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: wezparagon.gov.pl

Czy każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny?

Obowiązek wystawienia paragonu ma zdecydowana większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:

 1.  Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:
  1. zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
  2. ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł (Uwaga! Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
 2. Koła gospodyń wiejskich.
 3. Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.

Więcej na ten temat przeczytasz w: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. poz. 2605.

Oszustwa paragonowe

Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców.
Duże znaczenie w zwalczaniu tego procederu ma postawa każdego z nas. Warto upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.

Jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:

 • w każdym urzędzie skarbowym,
 • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
 • na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
 • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie www.podatki.gov.pl/e-paragony.

W okresie I-V 2024 r. KAS przeprowadziła 21 167 nabyć sprawdzających – w 4379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%).

W ramach tych działań nałożono 4379 mandatów karnych na łączną kwotę 6 888 625 zł.

Aplikacja e-Paragony

Nowoczesna aplikacja daje możliwość gromadzenia i przechowywania wszystkich otrzymanych paragonów fiskalnych w jednym miejscu: na smartfonie klienta. To rozwiązanie bezpieczne, dobrowolne i zapewniające anonimowość, a jednocześnie bardzo użyteczne.
Aplikacja daje możliwość segregowania paragonów ze względu na rodzaje poniesionych wydatków. W każdej chwili można obejrzeć swoje paragony, przypomnieć sobie zakupione produkty i sprawdzić statystyki. Korzystanie z aplikacji rozwiązuje też szereg innych problemów.
Aplikacja e-Paragony jest całkowicie dobrowolna. Konsumenci i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niej korzystać. Jest to jednak rozwiązanie, które niesie korzyści zarówno jednym, jak i drugim.
Więcej o aplikacji e-Paragony na stronie: www.podatki.gov.pl/e-paragony

R e k l a m a

6 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

6 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
9 dni temu

Ciekawe ile paragonów wystawiono na dniach Pajęczna… pewnie tyle samo co w pewnej budce z jedzeniem gdzie paragon drukuje się tylko wtedy gdy płatność jest kartą i tak np. o godz. 20:00 w sobotę otrzymujemy paragon nr. 34 w tym dniu…

Mateusz
Mateusz
5 dni temu

Może tak Panie kosmetyczki i fryzjerki zaczną wystawiać paragony bo Pani Bożena z Działoszyna za 10 min.solarium już kasuje 30 zł a brud po kontach

Może nastąpi normalność
Może nastąpi normalność
3 dni temu

Świetnie, proszę jednak aby to nie był apel do mnie czy do innych klientów tylko do służb do tego powołanych.
I proszę, aby służby zainteresowały się przetwórnią Bębna gdzie nie płaci się zgodnie z prawem a pod stołem i o wiele mniej niż najniższa krajowa!
Kto tego przedsiębiorcę ochrania od wielu lat?

Marek
Marek
2 dni temu

Przeciw normalności był pis, doili z tego kasę. Brawo Pielucha.

Energoserwisowy
Energoserwisowy
odpowiedział na komentarz  Marek
2 dni temu

Ale kisili kasę, szczególnie na wyborach. Pielucha najbardziej lubiła kampanie wyborcze. Marzena ja wspomagała.

Energoserwisowy
Energoserwisowy
odpowiedział na komentarz  Energoserwisowy
2 dni temu

Marzena powiedz jak to szło?